Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Router si NAS pentru file sharing intr-o retea inchisa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Vrem sa facem o retea la vapor pentru file sharing, practic in loc sa mergem de la unul la altul cu HDD-urile mobile fiecare sa isi uplodeze intr-un singur loc ce are si de acolo sa isi ia la fel oricine ceea ce is doreste. Nu ne intereaseaza internetul sau streamingul pe dispozitive ci doar viteze decente de transfer. Cum posibilitate de a trage cabluri nu exista, avem un router care acopera cu usurinta cu semnal wireless cele 3 punti unde sunt cabinele. La el am vrea sa atasam ceva in genul unui NAS in care sa se afle tot continutul si care sa fie plasat in Radio room unde poate sta in siguranta. Avem cablu utp tras pana acolo de la router. Ceea ce nu stim si am avea nevoie de ajutor e daca transferul intre calculatoare si NAS ar fi decent pe partea de wi-fi si daca e nevoie de cunostinte avansate de retelistica pentru a seta asa ceva. Cam ce model de rouater ar face fata la ce vrem noi,( actualul router mai da rateuri)?La NAS ne gandim la un WD de 4TB.

Edited by Materium, 06 May 2015 - 17:39.


#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e indicat ca routerul sa fie cu porturi gigabit si wireless ac.
ca si nas iti recomand un synology ds214play + 2x4tb wd red pro

despre cati utilizatori discutam. cati acceseaza simultan resursele?

Edited by carmenclara1, 06 May 2015 - 17:50.


#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pana vei primi un sfat mai avizat, iti scriu ce configuratie am acasa:
- un router WiFi: TL-WDR3600;
- un NAS (low budget) ZyXEL NSA325 conectat la router prin cablu, NAS-ul nu are port gigabit, deci vezi ce alte sugestii primesti.

La router am conectate wireless:
- 2 x laptopuri;
- 1 mini Android PC pentru "smart TV";
- 2 telefoane mobile.

Viteza de transfer intre un laptop si NAS este, la mine in jur de 6MB/s.

Edited by Ciubex, 06 May 2015 - 17:55.


#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Numarul de accesari simultan e relativ, calculatoare ar fi in jur de 10, clar nu ar accesa toate in acelasi timp.  Nu cred ca ar fi mai mult de 3 -4 accesari simultane. Conexiunea gigabit la ce ar trebui? Ar face legatura cu NAS-ul?

  LE Am fi mutumiti si cu 1-2 MB/s, contractule destul de lung.

Edited by Materium, 06 May 2015 - 17:58.


#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai daca combinatia router-nas nu sunt gigabit veți fi din start limitati la 11-12MB/s care se inpart la numarul de utilizatori activi.  dupa mai intervine limitarea impusa de performantele wifi ale routerului cat si distanta/interferente/calitate si tip de client wireless folosit etc...

eu obtin asa cu ds214play + minipc:
lan-lan 110MB/s
wifi ac 61MB/s
wifi n 5ghz 29MB/s
wifi n 2.4ghz 18MB/s




#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Așa arată la mine:

Attached File  Screen Shot 05-06-15 at 07.24 PM.jpg   46.93K   50 downloads

TP-Link TL-WR624G și NSA310S, în mod normal se lucrează pe șase calculatoare.
Nimeni cu a comentat nimic la viteză, transferul se face cu cca. 6MB/sec.

 Materium, on 06 mai 2015 - 17:35, said:

...daca e nevoie de cunostinte avansate de retelistica pentru a seta asa ceva...
Io' nu le am nici pe cele elementare, a luat mai mult formatarea HDD în NAS.

#7
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Daca ai deja un router dar nu face fata poti cumpara un extender wireless. Este recomandat chiar cu un router mai nou si performant, daca vrei sa acoperi o arie mai larga si sa ai conexiune mai stabila. In rest, cam orice NAS e bun, dar tine cont ca ele vin fara hdd incluse. Setup este destul de simplu, asemanator cu interfata routerului. Daca iei gigabit ai grija ca si NAsul sa aiba port gigabit iar laptupurile sa aiba placa wifi ac, daca ai placa de tip N dai banii degeaba.

#8
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
daca nu aveti nevoie mai mult de 1-2MB/s puteti folosi functia de NAS de la router - prin portul usb:
http://www.emag.ro/r...d/pd/ER2Z2BBBM/

#9
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Din categoria DIY, piratebox pe linux! E un setup de categorie grea dar ideea mi se pare geniala!
http://piratebox.cc/

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Am ales un router Asus RT-N18U si un NAS WD de 4TB. Luni ne vin echipamentele, asta daca ajungem si noi in port. Vedem ce o sa iasa....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate