Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Crepatura membrana

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014
Salut softpedia!
Am facut azi o mare greseala si anume am vrut sa fac niste gauri noi intr-o incinta cu difuzorul pus si am scapat surubelnita in membrana.. Vreau sa stiu daca se poate repara cumva , diferenta de sunet nu se observa , tot asa de bine suna , e crepata doar putin , nu iese aer doar la volum mai mare si atunci iese tot putin..
Am aici o poza: http://postimg.org/i...ohn95/78f88a75/

Cum pot rezolva? Difuzorul nu-l schimb pentru ca suna bine . L-as putea lipi cu silicon negru sau cu prenadez? Pe dinauntru?
Astept parerile voastre!!

Edited by DubstepInc, 06 May 2015 - 11:01.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu am auzit de la (fanii difuzoarelor/boxelor) majoritatea ca daca membrana unui difuzor e crapata, nu se mai poate remedia Posted Image

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDubstepInc, on 06 mai 2015 - 10:59, said:



Cum pot rezolva? Difuzorul nu-l schimb pentru ca suna bine . L-as putea lipi cu silicon negru sau cu prenadez? Pe dinauntru?
Astept parerile voastre!!

Membrana unui difuzor se sprijina pe o bobina.Daca tu aplici o greutate pe ea,se va descentra.
Exista,de fapt sper sa mai existe,ateliere specializate pentru reparatii difuzoare.
Iti recomand sa nu te apuci de capul tau sa repari.Mai ales ca ai dat odata dovada de stangacie.
Poate ar fi bine sa specifici unde locuiesti,ca sa fii indrumat corespunzator.

#4
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014

View Postadisz, on 06 mai 2015 - 11:05, said:


Membrana unui difuzor se sprijina pe o bobina.Daca tu aplici o greutate pe ea,se va descentra.
Exista,de fapt sper sa mai existe,ateliere specializate pentru reparatii difuzoare.
Iti recomand sa nu te apuci de capul tau sa repari.Mai ales ca ai dat odata dovada de stangacie.
Poate ar fi bine sa specifici unde locuiesti,ca sa fii indrumat corespunzator.
Sunt din Bistrita.. Nu stiu daca exista asa ceva pe aici

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

View Posttom_1133, on 06 mai 2015 - 11:03, said:

...daca membrana unui difuzor e crapata, nu se mai poate remedia Posted Image
ok, dar nici dacă e "crepată" nu se poate repara ?!?

#6
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Stai linistit ca nu afecteaza cu nimic . De reparat poti lipi linistit cu prenandez . Aplici mai intai un strat subtire , lasi sa se intareasca si apoi repeti operatia . Eventul  poti colora cu un pigment prenandezul pentru a  fi la culoare cu membrana .
   Daca crapatura este mai mare atunci folosind o suvita de material textil subtire , o acoperi cu prenandez si o lipesti pe partea opusa a membranei pentru o ranforsare suplimentara.

Edited by Dexter Dude, 06 May 2015 - 11:20.


#7
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014

View PostDexter Dude, on 06 mai 2015 - 11:20, said:

Stai linistit ca nu afecteaza cu nimic . De reparat poti lipi linistit cu prenandez . Aplici mai intai un strat subtire , lasi sa se intareasca si apoi repeti operatia . Eventul  poti colora cu un pigment prenandezul pentru a  fi la culoare cu membrana .
   Daca crapatura este mai mare atunci folosind o suvita de material textil subtire , o acoperi cu prenandez si o lipesti pe partea opusa a membranei pentru o ranforsare suplimentara.
Multumesc mult de incurajare!!
Crepatura e mica , dupa cum se vede si in poza , chiar acum am dat putin statia pe la jumatate volumul , vreau sa spun ca nu se observa nici o diferenta de sunet , se aude perfect
O sa incerc cu prenadez pe interior , deoarece nu se observa de la exterior doar putin

#8
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostDubstepInc, on 06 mai 2015 - 10:59, said:

Am aici o poza: http://postimg.org/i...ohn95/78f88a75/
Cum pot rezolva? Difuzorul nu-l schimb pentru ca suna bine . L-as putea lipi cu silicon negru sau cu prenadez? Pe dinauntru?
Astept parerile voastre!!

''Suspensia'' se poate lipi cu prenadez ( cum a recomandat si colegul mai sus ), recomand totusi un prenadez de calitate ( de la ''Bison'', de exemplu ... ) .

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttom_1133, on 06 mai 2015 - 11:03, said:

Eu am auzit de la (fanii difuzoarelor/boxelor) majoritatea ca daca membrana unui difuzor e crapata, nu se mai poate remedia Posted Image

Da, diful ar fi astfel bun de bagat direct in priza. Posted Image

#10
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014
Pot sa jur ca nu mai inteleg nimic..

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgigi_4476, on 06 mai 2015 - 11:19, said:

ok, dar nici dacă e "crepată" nu se poate repara ?!?
Chiar nu am habar !
Cunosc pe cineva "mort" dupa muzica si boxe mari, intr-o zi eram la el si schimba boxa cu membrana crapata cu alta cumparata din magazin;
eu l-am intrebat daca boxa crapata mai poate fi reparata si el a zis ca se poate repara numai daca e foarte mica acea crapatura.

Apoi, a mentionat "oricum, niciodata nu se va mai auzi cum se auza inainte de a se crapa membrana" !

#12
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostDubstepInc, on 06 mai 2015 - 11:29, said:

Pot sa jur ca nu mai inteleg nimic..

Cumpara un ''Kit'' de prenadez BISON si da un strat subtire fata-verso pe suprafata crapata ...

Edited by alexx20alexx, 06 May 2015 - 11:38.


#13
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014

View Posttom_1133, on 06 mai 2015 - 11:33, said:

Chiar nu am habar !
Cunosc pe cineva "mort" dupa muzica si boxe mari, intr-o zi eram la el si schimba boxa cu membrana crapata cu alta cumparata din magazin;
eu l-am intrebat daca boxa crapata mai poate fi reparata si el a zis ca se poate repara numai daca e foarte mica acea crapatura.

Apoi, a mentionat "oricum, niciodata nu se va mai auzi cum se auza inainte de a se crapa membrana" !
Nu te contrazic , dar totusi , nu vad de ce o crepatura, daca o remediez , cum e a mea , ar schimba sunetul. E ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic , nu s-a crepat membrana , s-a crepat doar putin suspensia din cauciuc , daca pun mana in fata crepaturii nu pompeaza aer

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca nu esti super pretentios vizavi de sunetul sistemului audio si al boxelor, probabil ca merita sa cumperi niste prenadez BISON si sa dai c-un strat subtire pe suprafata crapata !

Dar 100% exista o diferenta intre membrana boxei reparate fata de una noua  Posted Image

#15
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014
Am rezolvat cu niste prenadez , acum nu mai pompeaza deloc aerul pe la crepatura , am pus un strat foarte foarte subtire pe interior , am asteptat sa se usuce dupa care am mai pus inca unul. Sper sa ma mai tina ceva timp, voi ce ziceti? Nu le tin in blana , doar la chefuri le dau tare si bass incet pentru ca e suficient. In casa ascult muzica de placere nu in blana , daca n-ar fi vecinii.. Posted Image)

Edited by DubstepInc, 06 May 2015 - 13:06.


#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Ce ai facut tu acolo trebuie reparat.
Daca tot faci teste de dat tare/incet o sa ai surpriza ca la un moment dat sa se rupa mai rau. Te-au sfatuit colegii cum sa procedezi asa ca apuca-te de treaba.

#17
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014

View Postpaso87, on 06 mai 2015 - 13:07, said:

Ce ai facut tu acolo trebuie reparat.
Daca tot faci teste de dat tare/incet o sa ai surpriza ca la un moment dat sa se rupa mai rau. Te-au sfatuit colegii cum sa procedezi asa ca apuca-te de treaba.
Asta am si facut. Am reparat problema cu prenadez , cum au spus si ei , alta solutie nu este decat sa schimb suspensia la un service special sau chiar sa schimb difuzorul , ceea ce nu imi doresc , pentru ca sunt foarte multumit de el , isi face treaba de 2 luni de cand e la mine . Am 2 boxe identice si cand trec de la statie cu balansul de la una la alta , nu se aude nici o diferenta , sper sa tina ceva

#18
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru a se usca complet prenandezul asteapta mai bine de 24h .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate