Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#1
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Topic pentru discutii despre proiectul Metropolitan din Aviatiei.

#2
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015
salutari pentu initiativa:)

#3
cumparator_inspirat

cumparator_inspirat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2015
salutari si din partea mea pentru initiativa!
Pareri din partea mea: proiectul pare ok, are si parti bune si parti mai putin bune (momentan din ce am reusit sa imi dau seama par mai multe plusuri decat minusuri). Din pacate, interactiunea cu tipa blonda care se ocupa de relatiile cu clientii lasa de dorit. Comportamentul ei este orice mai putin unul potrivit pentru relatii cu posibilii cumparatori. Lipsa de respect, lipsa de transparenta. Dar lipsa de respect este cea mai suparatoare si lasa un gust amar, care uneori umbreste partile intradevar bune ale acestui proiect.

Edited by cumparator_inspirat, 07 May 2015 - 10:16.


#4
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Sunt convins ca acest topic va fi foarte activ, mai ales ca urmeaza un alt targ la care cei de la Metropolitan Aviatiei vor fi prezenti. Am fost de cateva ori in zona (nasii mei locuiesc pe strada Capalna) si mi se pare ca in ultimele doua luni au progresat destul de putin. Probabil ca lucreaza la interioare. Inainte de a initia orice discutie cu ei, am parcurs, cu dificultate, cele 60 de pagini ale topicului general, pentru a identifica postari despre Aviatiei.
Daca vreti sa vedeti cum ar fi trebuit sa arate ansamblul, verificati linkul autorizatiei de la Sector 1
http://www.google.ro....92765956,d.bGQ
Nu inteleg cum se poate obtine autorizatie pentru 163 de apartamente si pentru un anumit regim de inaltime, iar dezvoltatorul sa construiasca 196, apoi 203 apartamente, fara a respecta autorizatia initiala.
Cum poate incheia antecontract un client pentru un apartament situat la etajele care nu erau prevazute in autorizatia initiala?
Care sunt normele de rezistenta respectate? Cele de la autorizatia initiala aprobata, sau cele din autorizatia depusa spre aprobare de catre dezvoltator? Este o practica des intalnita in Sectorul 1 si, probabil, ca pe aceasta s-a bazat si dezvoltatorul din Aviatiei. Se incalca autorizatia initiala, sperand sa se obtina o noua autorizatie pentru un numar mai mare de etaje.
Eu cred ca vor primi autorizatie pentru un regim mai mare de inaltime, deoarece, pe acelasi teren, proprietarul anterior primise aviz de constructie pentru doua blocuri turn de 15 etaje.

#5
cumparator_inspirat

cumparator_inspirat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2015
Si eu am mai trecut prin zona de cateva ori in ultima vreme, si au progresat ceva sa stii, in special pe partile de 7 etaje, cu vedere catre case si catre City Point, unde pana de curand erau ridicate doar in jur de 3 etaje. Si parea ca lucreaza la interioare da. Era ceva agitatie acolo. Plus ca, avand in vedere ca, din cate inteleg,  plata este 85% la sfarsit, este in interesul lor sa termine la timp pentru a isi incasa banii. Nu ma pricep in detaliu la chestii de rezistenta, dar constructia pare destul de solida, si aceeasi parere au avut-o si alte persoane cu care am discutat despre acest proiect. Cu atorizatia da, am auzit vag cate ceva cum ca forma finala ar fi in curs de aprobare, dar si eu cred ca o vor obtine intr-un final.

Edited by cumparator_inspirat, 07 May 2015 - 13:19.


#6
Gavrochino

Gavrochino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.01.2010
Salutari pentru initiativa! A mai trecut cineva prin zona sa vada daca se mai construieste?

#7
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salutare. Mai are cineva ceva informatii? Ma gandesc la un apartament cu 3 camere ... si Metropolitan Aviatiei pare un complex ok. As fi curios care este parerea cuiva care a cumparat/a vrut sa cumpere acolo. Sau cine are mai multe informatii. (preturi/ conditii contractuale/data finalizare/ legatura cu ce spunea AlexP1981 mai sus legat de aprobare ).

#8
Ratonus

Ratonus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2015
Salutare,

Exista vreun membru care a cumparat apartament cu 3 camere de tip3 ? Intreb, in ideea de a afla daca se confrunta cu aceleasi probleme ca si mine.

Astept cu interes un raspuns.

@pgl3t, daca vrei informatii referitoare la tip ul de apartamente si pret, poti trimite un mail la [email protected]
Ea este project manager-ul care se ocupa de proiectele din toate zonele.
Cu privire la data de finalizare, trebuia sa fie 1 iulie, apoi 1 octombire, iar acum vad ca au pus pe site 30 oct.

Numai bine!

Edited by Ratonus, 08 July 2015 - 16:32.


#9
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

 Ratonus, on 08 iulie 2015 - 16:15, said:

Salutare,

Exista vreun membru care a cumparat apartament cu 3 camere de tip3 ? Intreb, in ideea de a afla daca se confrunta cu aceleasi probleme ca si mine.

Astept cu interes un raspuns.




Si care sunt problemele tale?????

#10
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Am fost si eu interesat anul trecut de acest complex.
Pana la urma am renuntat deoarece pretul per mp mi s-a parut prea mare pentru calitatea oferita, care banuiesc ca nu difera fata de ceea ce au construit prin sud, cel putin nu intr-atat in a justifica diferenta mare de pret.
Evident, conteaza si zona, dar la suprafete mai mari poti gasi un pret mult mai atractiv pe mp, tot in Aviatiei/Baneasa si tot imobile noi, culmea in blocuri mai mici si mai intime. Stiu ca e hilar sa vorbesti de intimitate la bloc, dar cu cat ai mai multi vecini cu atat creste sansa sa prinzi mai multi neciopliti.
Si nu in ultimul rand, nici dezvoltatorii si nici reprezentantul acestora nu-mi inspira prea mare incredere.

Ca avantaje majore aici ar fi pozitia fata de metrou si posibilitatea de a evita traficul infernal la orele de varf din zona (dimineata/seara).

#11
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salutare.

@Ratonus, mersi pentru sugestie. Am vazut deja apartamentele si planurile.
La pret/calitate eram curios si eu. La prima vedere, apartamentele par destul de scumpe... Ce probleme ai intampinat tu?

#12
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Buna ziua,

Si noi am contractat ap 3 cam tip 3, si avem probleme mari. Cand am cumparat, ni s-a promis ca ni se va face o compartimentare, GRATIS, a zonei de luat masa in living, dar ca mai dureaza putin pana obtin aprobarea. Aprobarea a venit, si am fost sunati de curand si ni s-a cerut o suma imensa pentru aceasta compartimentare. Am ramas socati. Suntem cu nervii la pamant. Ca sa explic mai bine, este vorba de 1 zid de caramida de 3m, care trebuie facut/mutat cu 2m mai in interiorul terasei. In conditiile in care platim o galagie de bani pt un ap in acest complex, ne-am fi asteptat ca macar de astfel de tratament sa nu avem parte.
In plus, peste noapte ne trezim cu casa scarii micsorata, ca se practica sa mai ajusteze apartamentele vecinilor mancand din casa scarii.
Ca s-a adus vorba de calitate in acest forum, nu pot sa ma pronunt inca la calitatea constructiei, insa, calitatea oamenilor cu care veti avea de a face in acest complex, este sub orice critica. Vorbim cu peretii tot timpul. Una vorbim sa se intample in apartament, si se intampla exact invers. Noi nu recomandam.

O zi buna.

Edited by c1234d, 15 July 2015 - 09:31.


#13
Ratonus

Ratonus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2015

 c1234d, on 15 iulie 2015 - 09:03, said:

Buna ziua,

Si noi am contractat ap 3 cam tip 3, si avem probleme mari. Cand am cumparat, ni s-a promis ca ni se va face o compartimentare, GRATIS, a zonei de luat masa in living, dar ca mai dureaza putin pana obtin aprobarea. Aprobarea a venit, si am fost sunati de curand si ni s-a cerut o suma imensa pentru aceasta compartimentare. Am ramas socati. Suntem cu nervii la pamant. Ca sa explic mai bine, este vorba de 1 zid de caramida de 3m, care trebuie facut/mutat cu 2m mai in interiorul terasei. In conditiile in care platim o galagie de bani pt un ap in acest complex, ne-am fi asteptat ca macar de astfel de tratament sa nu avem parte.
In plus, peste noapte ne trezim cu casa scarii micsorata, ca se practica sa mai ajusteze apartamentele vecinilor mancand din casa scarii.
Ca s-a adus vorba de calitate in acest forum, nu pot sa ma pronunt inca la calitatea constructiei, insa, calitatea oamenilor cu care veti avea de a face in acest complex, este sub orice critica. Vorbim cu peretii tot timpul. Una vorbim sa se intample in apartament, si se intampla exact invers. Noi nu recomandam.

O zi buna.

La aceasta problema ma refeream si eu mai sus. Este clar ca toti cei care au achizitionat apart de 3 cam tip 3 sunt in aceeasi situatie. Cu privire la casa scarii, nu am fost de acord sa se adauge 3mp la hol si intrarea sa se faca din dreptul liftului. Distanta ditre lift si usa de la intrare ar fi fost de 1,4 m pe schita, in conditiile in care minimul in ceea ce priveste reglementarile este de 1,5 m. Nu vreau sa stiu care ar fi fost distanta reala la final si nu cea din schite :)

#14
madsyke

madsyke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2008
Salutare,

Si eu am fost interesat de acest proiect, chiar de la bun inceput, din faza de proiect anuntat. Am avut mai multe interactiuni cu ei, in diverse momente ale etapelor proiectului...fundatie ridicata, nivel 0 cat si in momentul in care ridicasera cateva etaje. De fiecare data am sperat ca ceva se va schimba in modul in care isi trateaza potentialii clienti, insa surpriza: domnisoara Caprita nu invata din gresile si le repeta cu placere de fiecare data. Intr-adevar, recunosc in posturile de mai sus cateva din aspectele de care am fost si eu complet nemultumit:

#15
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Da, eu unul nu inteleg cum reusesc sa dea atata dovada de dezinteres pentru clientii lor. Nu au dat dovada in nicio clipa ca le-ar pasa daca sunt multumit sau nu. Ba mai mult, iti dau impresia ca iti fac un favor ca iti vand ap. Nu le pasa de satisfactia clientului. Si chiar nu inteleg, pentru ca chestia asta se transpune in reclama negativa. Asta se intampla aici pe forum. Iar o experienta neplacuta probabil costa mai mult sa o repari/indrepti decat costa sa iti pese ca cei care cumpara de la tine sa fie multumiti de ceea ce au cumparat.

#16
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015
Eu am semnat un contract de rezervare pentru un ap. de 2 camere tip1. In posturile mele anterioare am mai mentionat ce probleme am intampinat. Initial am fi dorit sa rezervam un ap. undeva prin aprilie-mai, dar datoritat magariilor pe care le face Ramona discutiile au esuat. A ramas ca o sa revin pe la mijlocul verii sa vad cum arata complexul, ce s-a mai cosntruit. La inceputul lunii iunie primesc un mail de la Ramona, in care mentioneaza ca daca mai sunt interesat de ap. si ca s-a finalizat structura complexului si se lucreaza la tencuieli interioare etc. Desigur fiind sceptic la ceea ce spune ea, m-am dus acolo sa vad cum sta complexul. Surpriza. utlimele etaje nu au fost inca construite, dar in schimb deja lucrau la izolatia termica pe partea de vest a complexului. Dupa care Ramona se face ca ea nu mi-a trimis mail si ca acel apartament nu mai este disponibil, la dat de mult etc. Bla bla bla... dar in schimb are tot asa un ap. de 2 camere de tip1 pe parte de est. Desigur dupa ce l-am vazut am zis ca ramane acela pt. ca mi sa parut mai buna partea de est. Asa ca ea nici nu isi dadea seama ca defapt prin miciuna ei ne-a facut un bine :). Dar la detaliile contractului de rezervare este bataie de joc. NU accepta alt curs decat cel de 4,5 Ron, in prima faza nu a vrut sa mentioneze data finalizarii si predarii imobilului. Pana la urma cu greu au trecut data de 30.octombrie 2015. Eu personal nu sunt de acord cu contractele acelea de internet si tv pt. ca imi este tare frica sa nu ne trezim cu taxe lunare modificate dupa bunul lor plac. dar cum nu vor sa dea ap. fara aceste servicii nu am avut de ales. Saptamana viitoare mergem sa facem antecontractul. Sunt convins ca nu vor lasa de la ei nimic.
Cu privire la bugetul alocat pentru interior.... la fel bataie de joc. de ex. daca vrei sa pui gresia si faianta in romb, trebuie sa platesti manopera, daca vrei fainta in baia pana la tavan platesti manopera etc. deci magarii si magarii dar din pacate in zona este singurul complex la care ne incadram cu bugetul si intradevar apartamentele sunt ok. am fost aproape sa cumpar un ap. tot de 2 camere in City Point, dar suprafetele sunt foaret mici (51 mp) si pereti din rigips etc.

in cazul in care se hotareste cineva sa achizitioneze in metropolitan aviatiei sa se pregatesca din timp cu nervii si sa aiba rabdare pentru ca Ramona este sub orice....

Succes!

#17
leool74

leool74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.06.2014

 SzRobert88, on 16 iulie 2015 - 18:41, said:

Eu am semnat un contract de rezervare pentru un ap. de 2 camere tip1. In posturile mele anterioare am mai mentionat ce probleme am intampinat. Initial am fi dorit sa rezervam un ap. undeva prin aprilie-mai, dar datoritat magariilor pe care le face Ramona discutiile au esuat. A ramas ca o sa revin pe la mijlocul verii sa vad cum arata complexul, ce s-a mai cosntruit. La inceputul lunii iunie primesc un mail de la Ramona, in care mentioneaza ca daca mai sunt interesat de ap. si ca s-a finalizat structura complexului si se lucreaza la tencuieli interioare etc. Desigur fiind sceptic la ceea ce spune ea, m-am dus acolo sa vad cum sta complexul. Surpriza. utlimele etaje nu au fost inca construite, dar in schimb deja lucrau la izolatia termica pe partea de vest a complexului. Dupa care Ramona se face ca ea nu mi-a trimis mail si ca acel apartament nu mai este disponibil, la dat de mult etc. Bla bla bla... dar in schimb are tot asa un ap. de 2 camere de tip1 pe parte de est. Desigur dupa ce l-am vazut am zis ca ramane acela pt. ca mi sa parut mai buna partea de est. Asa ca ea nici nu isi dadea seama ca defapt prin miciuna ei ne-a facut un bine Posted Image. Dar la detaliile contractului de rezervare este bataie de joc. NU accepta alt curs decat cel de 4,5 Ron, in prima faza nu a vrut sa mentioneze data finalizarii si predarii imobilului. Pana la urma cu greu au trecut data de 30.octombrie 2015. Eu personal nu sunt de acord cu contractele acelea de internet si tv pt. ca imi este tare frica sa nu ne trezim cu taxe lunare modificate dupa bunul lor plac. dar cum nu vor sa dea ap. fara aceste servicii nu am avut de ales. Saptamana viitoare mergem sa facem antecontractul. Sunt convins ca nu vor lasa de la ei nimic.
Cu privire la bugetul alocat pentru interior.... la fel bataie de joc. de ex. daca vrei sa pui gresia si faianta in romb, trebuie sa platesti manopera, daca vrei fainta in baia pana la tavan platesti manopera etc. deci magarii si magarii dar din pacate in zona este singurul complex la care ne incadram cu bugetul si intradevar apartamentele sunt ok. am fost aproape sa cumpar un ap. tot de 2 camere in City Point, dar suprafetele sunt foaret mici (51 mp) si pereti din rigips etc.

in cazul in care se hotareste cineva sa achizitioneze in metropolitan aviatiei sa se pregatesca din timp cu nervii si sa aiba rabdare pentru ca Ramona este sub orice....

Succes!
Salutare Robert !!
Pana la urma la ce pret ai semnat contractul ca pe site nu afiseaza nimic, sau poate nu caut eu unde trebuie.
Multumesc !!

#18
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Sa aveti grija.. Daca acum se comporta asa, va dati seama cum o sa fie dupa ce isi primesc banii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate