Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reparatia peretilor din baie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare!
Vreau sa-mi renovez baia de la bloc si sa incep cu repararea si indreptarea peretilor. S-au decopertat vechile zugraveli si urmatorul pas este reparatia propriu zisa. Am atasat cateva poze cu peretele de BCA dinspre dormitor. Peretele este realizat din constructia initiala a blocului cu fasii late de 60cm si inalte de 2.5m. Vad ca trecerea anilor a facut sa apara diferite fisuri (in special in partea de sus a peretelui), ce au fost "plombate" /reparate dealungul vremurilor cu diferiti adezivi.

Rugamintea mea este sa gasesc solutii pentru urmatoarele aspecte:
1) cu ce adeziv as putea repara fisurile cat si rosturile de imbinare dintre placile de bca?
2) cu ce se poate indrepta si finisa peretele de bca al baii?

Multumesc pentru sfaturi

Attached Files

  • Attached File  00.jpg   293.6K   128 downloads
  • Attached File  02.1.jpg   285.77K   124 downloads
  • Attached File  04.jpg   280.2K   112 downloads
  • Attached File  03.jpg   341.87K   104 downloads


#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Amorsă, glet cu plasă, iar glet, șlefuit puțin, glet fin, șlefuit, amorsă, lavabil.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la mine sunt puse placi de rigips verde direct pe pereti, inclusiv pe tavan
habar nu am cum sunt prinse, probabil direct cu suruburi, sunt ok de cel putin 5 ani, fara mucegai sau alte balarii, iar faianta sta bine prinsa

#4
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
@dualis: mersi pentru indrumare. In principiu nu ordinea operatiilor imi ridica unele intrebari, ci care materiale de la anumiti producatori (Adeplast, Ceresit, Baumit etc) se comporta mai bine in practica si sunt recomandati pentru medii umede.
Baia de care vorbesc, face umezeala destul de multa si sta si cam prost cu aerisirea.

Montarea faiantei se va face, dar nu pana in tavan, iar suprafata ramasa neplacata va fi data cu lavabila.

Fisurile trebuie mai intai plombate cu un adeziv si apoi urmate de etapele de gletuire sau se repara /se astupa din gletul de incarcare ?

Edited by nanduts, 06 May 2015 - 10:26.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Simt cã ai intenția sã faci singur  :D

Dacã este aºa... ca sã scapi de complicații plachezi direct cu plãci de gipscarton special pentru locuri umede, apoi ai placat cu faianțã ºi gata.

Dacã este o baie dificilã cu umiditate eu te sfãtuiesc sã mergi cu faianța pînã în tavan, mai scump dar ai sã te feliciți mai tîrziu.

Edited by crisstonne, 06 May 2015 - 10:34.


#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Pune mai intii cum a mai spus cineva o plasa cu adeziv..
Lasa sa se usuce bine..
Lipeste placi de AquaPanel, nu gips-carton, cu adeziv CM 17....

Pune faianta pina in tavan...

#7
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 nanduts, on 06 mai 2015 - 10:25, said:

@dualis: mersi pentru indrumare. In principiu nu ordinea operatiilor imi ridica unele intrebari, ci care materiale de la anumiti producatori (Adeplast, Ceresit, Baumit etc) se comporta mai bine in practica si sunt recomandati pentru medii umede.
Baia de care vorbesc, face umezeala destul de multa si sta si cam prost cu aerisirea.

Montarea faiantei se va face, dar nu pana in tavan, iar suprafata ramasa neplacata va fi data cu lavabila.

Fisurile trebuie mai intai plombate cu un adeziv si apoi urmate de etapele de gletuire sau se repara /se astupa din gletul de incarcare ?
Ca si firma eu am folosit Ceresit si cred ca multa lume foloseste aceasta firma. Cum am mai spus si in alte topicuri cu aceasi tema, peste crapaturi se aplica plasa de fatada, apoi ori adeziv ( Thermouniversal Ceresit) sau direct glet (Ceresit CT 126). in cazul in care vrei sa plachezi cu faianta nu se mai pune problema crapaturilor pentru ca se astupa de faianta.
am sa atasez cateva poze de la ap. meu cu un perete din BCA unde am pus plasa de fatada si apoi Thermouniversal  ca sa vezi cum este. Nu vei mai avea probleme cu crapaturile in felul asta

Attached Files


Edited by flavius18, 06 May 2015 - 11:10.


#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Depinde ce faianta cumpara...daca e ieftineala crapa si aia...s-a mai vazut..

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 nanduts, on 06 mai 2015 - 10:25, said:


Baia de care vorbesc, face umezeala destul de multa si sta si cam prost cu aerisirea.



Cum au spus si colegii,faianta pana in tavan este o solutie.
O alta solutie ar fi un dezumidificator.
In privinta materialelor,du-te la magazinele specializate gen Dedeman (sau orice altceva) si stai de vorba cu vanzatorii de la raioanele respective.Astia cunosc si echipajele de lucratori si materialele care trebuiesc folosite.
Daca mergi pe la vreo trei patru magazine o sa-ti poti face o parere exacta despre marca materialelor.
Si un sfat:nu te zgarci la bani (evident,nici nu-i cazul de facut risipa),mai ales ca-i o lucrare pentru multi ani si ca este baie.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu merita sa tencuiesti asa pereti ca apoi sa pui faianta pe ei, iesi mult prea scump. Dupa cum a zis cineva, plasa, adeziv, rigips verde si faianta. Referitor la materiale, parerea mea ca daca nu iei cel mai scump si nici cel mai ieftin iesi tocmai bine. Nu sunt de specialitate dar imi povestea un mester batran care a lucrat la chestii serioase inclusiv turle de biserici, coloane si alte treburi la care nu trimiti chiar pe oricine ca mai putin conteaza numele de pe sac ci cum faci amestecul si ce mana ai la dat.

#11
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
@crisstonne: da, e o lucrare pe care vreau sa o fac eu. Cu ceva dedicare si mai multa implicare orice complicatie se poate depasi :)

Despre gletul CT 126, din ce mi s-a spus, este un glet pe baza de ipsos recomandat pentru spatii uscate, cum ar fi hol, dormitor, sufragerie etc. Si-ar cam pierde proprietatile in spatii cu aburi si umezeala, gen bai. Ipsosul absoarbe si retine foarte repede umezeala.
Pentru bai ar fi indicat un glet pe baza de ciment.

1) Daca plachez o parte din pereti cu faianta (nu pana in tavan), este mai bine sa indrept acea suprafata dinainte cu glet si apoi sa vin cu faianta, sau se poate face din adezivul de faianta odata cu montarea ei?
2) La imbinarea placilor, la coltul camerei, plasa se petrece una peste alta, sau se pune o bucata de plasa pe colt care se va rasfrange pe ambii pereti (ca in cazul profilelor colt de exterior de aluminiu cu plasa) ?

#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Iti raspund eu, Cristi poate e ocupat...

Peretii care i-ai aratat in poze sint o inventie comunista nu tocmai fericita..asa cum ai spus sint niste fisii de BCA cu armatura minima si cel mai important si ce nu ai spus au doar 7 cm grosime...
Ori ii intaresti serios, ori, depinde cum sint plasati, ii dai jos si ii reconstruiesti din gips-carton cu structura...
O solutie ti-am dat..
Nu iti tine nimic gletul, plus ca e mai mult de munca si iti trebuie mina sa faci cum vrei tu...


Plasa o poti petrece la colturi...

Edited by _Dadi_, 06 May 2015 - 14:34.


#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 nanduts, on 06 mai 2015 - 13:48, said:

1) Daca plachez o parte din pereti cu faianta (nu pana in tavan), este mai bine sa indrept acea suprafata dinainte cu glet si apoi sa vin cu faianta, sau se poate face din adezivul de faianta odata cu montarea ei?
2) La imbinarea placilor, la coltul camerei, plasa se petrece una peste alta, sau se pune o bucata de plasa pe colt care se va rasfrange pe ambii pereti (ca in cazul profilelor colt de exterior de aluminiu cu plasa) ?

1. Nu trebuie sa mai indrepti nimic cu glet daca pui faianta. Meseriasul va scoate la drept din adeziv+ faianta.
2. Pui o bucata de plasa pe colt care va sta pe ambii pereti.
Mai bine pui faianta in baia aia si lasi spatiu de 1-2 faiante intre tavan si ultimul rand, da mai bine ochiului.

#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 _Dadi_, on 06 mai 2015 - 14:33, said:

..........Peretii care i-ai aratat in poze sint o inventie comunista nu tocmai fericita..asa cum ai spus sint niste fisii de BCA cu armatura minima si cel mai important si ce nu ai spus au doar 7 cm grosime...
.........
Este o inventie mai buna decit rigipsul , dar avem  un perete neintretinut ...
Toata lume vorbeste de MASCAREA crapaturilor ...si asta nu este o solutie .
Corect este reparatia crapaturilor , a peretului , ca apoi sa se se faca orice finisaj dorit indiferent de gradul de umiditate .
Reparatia trebuie facuta prin consolidarea lui .
Asta inseamna desfacerea crapaturilor si curatarea lor ,curatarea pina la bca ,  montarea unei plase sudate de 6 , la un cm de perete , apoi tencuirea cu mortar nisip/ ciment , circa 1,5 cm peste plasa . Plasa in mod normal se prinde prin perete pe partea cealalta .
Asta se cheama repartie , restul sint cirpeli .

#15
sebianaovi18

sebianaovi18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.10.2013

 maximg, on 06 mai 2015 - 19:27, said:

Este o inventie mai buna decit rigipsul , dar avem  un perete neintretinut ...
Toata lume vorbeste de MASCAREA crapaturilor ...si asta nu este o solutie .
Corect este reparatia crapaturilor , a peretului , ca apoi sa se se faca orice finisaj dorit indiferent de gradul de umiditate .
Reparatia trebuie facuta prin consolidarea lui .
Asta inseamna desfacerea crapaturilor si curatarea lor ,curatarea pina la bca ,  montarea unei plase sudate de 6 , la un cm de perete , apoi tencuirea cu mortar nisip/ ciment , circa 1,5 cm peste plasa . Plasa in mod normal se prinde prin perete pe partea cealalta .
Asta se cheama repartie , restul sint cirpeli .
Salutare, maximg are perfecta dreptate in ceea ce a spus dar cu permisiune asi adauga ca plasa sudata de 6mm sa aiba ochiurile cat mai mici adica posibil 5cmX5cm  atunci ar fi o armatura perfecta ps. nu exagerati cu cimentul se vorbeste de interior nu axterior iar in nici un caz sa nu folositi ghips in compozitie nici macar pentru a pozitiona cutiile pt. intrerupatoare ghipsul cum a mai spus cineva in timp va deveni buretele acelei parti de perete si se va umfla tencuiala traditionala este cea mai sanatoasa

PREVENITI INAINTE DE A VINDECA

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Dar nu a spus colegul că stă în peşteră şi şiroieşte apa pe pereți  :D

Gipscartonul special este făcut cu un scop.

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu zic sa faca si un cofrag metalic si sa toarne beton 400 cu armatura de 32mm....preventiv si profilactic...

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@maximg Ce spui tu e overkill. Construiesc astia prin afara cu rigips de ani de zile pe profil metalic, iar noi ne apucam sa consolidam cu plasa metalica un perete interior de BCA. Posted Image Daca esti mester si faci pentru tine nu zic ca nu e solutie buna, insa sa chemi pe altul sa dai bani grei pentru asa lucrare e nebunie curata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate