Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Întrebare restituire permis

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Salutare. Azi noapte mi s-a suspendat permisul pentru viteză în localitate. Nu mi s-a arătat nicio înregistrare nimic...în fine, asta e altă problemă. Am refuzat să semnez procesul verbal, drept urmare, v-a fi trimis acasă prin poștă semnat de un martor (singurul martor din zonă era o persoană din mașină cu mine care nu a semnat nimic). Permisul a fost suspendat pe 90 de zile și am înțeles că dacă este prima abatere de acest gen, pot să dau un test cu 15 întrebari și să se reducă perioada de suspendare la 30 de zile. Întrebarea mea este dacă îmi pot lua permisul înapoi fără să plătesc amenda.

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Daca o sa contesti, primesti permisul inapoi. Daca o sa castigi ramai cu permisul si nu mai platesti amenda.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Da, ti-l da.
Cand te prezinti sa-l ridici nu te intreaba nimeni daca ai platit amenda sau nu.

Edited by alexx1402, 06 May 2015 - 09:33.


#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Amenda oricum o vei plati si ar fi bine sa o platesti in 48 h, ca sa platesti 50%, altfel vei fi nevoit sa achiti minim 780 ron.
Apropo cat ai avut in localitate? 100 + km/h, si mai ai si tupeu sa contesti amenda. In loc sa pleci capul si sa recunosti vina te-ai mai luat in gura si cu politaiul.

#5
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:25, said:

. Întrebarea mea este dacă îmi pot lua permisul înapoi fără să plătesc amenda.
Da, se poate .
Astepti 15 ani , intervine termenul de prescriptie .
Cand se implineste termenul, te prezinti in audienta la seful DRPCIV ai expui situatia , faci o cerere , obtii un aviz favorabil , platesti taxa unui permis nou , atasezi vizita medicala si ai permis de conducere perfect valabil .

#6
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Am avut 105 pe radarul lor. Dar acul de la mașina mea a urcat până pe la 95...în fine, era noapte, strada liberă și a fost vorba de o accelerare în 200-300m. Nu cred că are rost să vorbim despre tupeu și moraliate. Nu cred că am să contest procesul verbal pentru că probabil nu voi avea câștig de cauză. Aștept 15 zile, dau examenul ălă, reduc la 30 de zile suspendarea și aia e. Întrebam de amendă pentru că nu vreau să o plătesc acum.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Amenda poti sa o platesti cand vrei, dar s-ar putea ca la reinoirea permisului sa fii obligat sa platesti si acea amenda, sau la orice act de la primarie/anaf sa fii conditionat de plata amenzii rutiere.

#8
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
@aris86 mă iau în gură cu cine vreau eu, atât timp cât am dreptate. Dar ca idee, nu m-am luat în gură cu nimeni, am fost foarte politicos cu domnii polițiști care au refuzat să-mi arate înregistrarea cu mine conducând cu 105 km/h. Mi-au aratat pe radar o viteză care putea fi a oricui, fără poză, fără nimic. Iar la capitolul martori, cred că am dreptate. La ora respectivă nu era nimeni pe stradă decât eu, încă o persoană cu mine în mașină și cei 2 polițiști care m-au oprit. Sunt curios cine a semnat ca martor.

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:36, said:

Am avut 105 pe radarul lor. Dar acul de la mașina mea a urcat până pe la 95...
Problemele tehnice ale mașinii tale nu te disculpă de la nimic. Așa dezactivez și eu vitezometrul și zic că e imposibil să fi avut 150 în localitate, că de fapt stăteam pe loc. Restul argumentelor (că era noapte și liber) sunt la fel de irelevante. Dacă nu era liber, nu ți-ai fi dat seama tocmai pentru că era noapte. Și nu mai discutam acum de viteză, ci de accident și/sau victime.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Deci aveai 45km/h si ei te-au trecut cu 105km/h? Niste jegosi politistii astia! :(

#11
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:40, said:

am fost foarte politicos cu domnii polițiști care au refuzat să-mi arate înregistrarea cu mine conducând cu 105 km/h. Mi-au aratat pe radar o viteză care putea fi a oricui, fără poză, fără nimic

Deja ca ti au arata ceva pe radar inseamna prea mult. Nu aveau nicio obligatie sa iti arata nimic. Vrei dovezi va intalniti in instanta ... iar vitezometrul masinii tale e irelevant in context

#12
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
@ Avem în jur de 95km/h, viteză la care nu se suspendă permisul de conducere.
Nu are rost să ne certăm, e vina mea, îmi asum. Am întrebat doar referitor la amendă cum stă treaba.

#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:36, said:

Aștept 15 zile, dau examenul ălă, reduc la 30 de zile suspendarea și aia e. Întrebam de amendă pentru că nu vreau să o plătesc acum.
Ca sa poti da examenul ala iti trebui o aprobare din partea comandantului de la rutiera, nu poti da cum si cand vrei tu.

 aris86, on 06 mai 2015 - 09:39, said:

Amenda poti sa o platesti cand vrei, dar s-ar putea ca la reinoirea permisului sa fii obligat sa platesti si acea amenda, sau la orice act de la primarie/anaf sa fii conditionat de plata amenzii rutiere.
Ce legatura are reinoirea permisului cu plata amenzilor? ANAF-ul nu are treaba cu amenzile rutiere.

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:40, said:

domnii polițiști care au refuzat să-mi arate înregistrarea cu mine conducând cu 105 km/h. Mi-au aratat pe radar o viteză care putea fi a oricui, fără poză, fără nimic.
Nu sunt obligati sa iti prezinte tie probele, daca esti nemultumit faci contestatie si le vor prezenta instantei de judecata.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:43, said:

@ Avem în jur de 95km/h, viteză la care nu se suspendă permisul de conducere.
Nu are rost să ne certăm, e vina mea, îmi asum. Am întrebat doar referitor la amendă cum stă treaba.
Viteza afisata pe bordul masinii tale depinde de starea tehnica a masinii (de exemplu defectiuni la computerul de bord sau chiar la motorasul ce actioneaza acul vitezometrului), anvelope mai mari decat prevede producatorul masinii si alti factori.
Dar radarul de pe masinile de politie e unul verificat si rasverificat, omologat de catre autoritatile romane si e litera de lege indiferent ce iti indica tie acul vitezometrului.

Edited by Hider141, 06 May 2015 - 10:09.


#15
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Ok, ok, nu aruncați cu pietre! :lol: Mulțumesc pentru lămuriri cu privire la amendă.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i trebuie martor sa-ti salte permisul daca are inregistrarea radar. iar reducerea la 30 zile dupa testul 13/15 se face dupa o cerere la "domnul comandant" care daca a fost atentionat de agenti ca ai avut un comportament aiurea poate sa avizeze cererea nefavorabil.

#17
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca ai ceva proprietate pe numele tau, si patesti impozite la primarie, te obliga sa platesti atunci si amenda. Deci, ai cam 9 luni la dispozitie.

#18
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 10:12, said:

Ok, ok, nu aruncați cu pietre! Posted Image Mulțumesc pentru lămuriri cu privire la amendă.
Ba, da, trebuie sa aruncam cu pietre. Viteza excesiva nu este un motiv de apreciere pozitiva . Trebuie sa dispara cocalarii de pe drumurile publice .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate