Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Calcul lungime cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Salutare,

Vreau sa fac un sistem cu placa de baza mini ITX care foloseste in loc de sursa interna, un transformator extern ca la laptop.

Care este lungimea maxima pe care o poate avea cablul de alimentare din transformator pana in calculator? 5m, 10m? Cum se calculeaza?

Multumesc.

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu se poate răspunde la întrebare pe baza datelor astea. Energia se transmite pe cabluri şi la mii de Km, contează căderea de tensiune pe cablu (dacă e acceptabilă) şi încălzirea cablului (să nu se ardă, să nu creezi risc de incendiu, dar nu e cazul aici). Chargerele de laptop au cabluri destul de subţiri (uneori chiar foarte subţiri) pt că respectivul cablu e scurt.

Dacă vrei să mergi la 10m cel mai simplu e să-ţi iei cablu obişnuit (şi relativ ieftin) de la magazin de 3x2.5mmp, folosit în instalaţii electrice uzuale, şi să-l foloseşti pe ăla, cu 2 din cele 3 fire în paralel. O să meargă aproape garantat, fără nici o măsurătoare. Altfel, trebuie să măsori curentul consumat şi/sau căderea de tensiune pe cablu, şi în funcţie de asta să determini dacă nu merge şi unul mai subţire (probabil că da).

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Poate n-am inteles eu bine dar tu vrei sa alimentezi un desktop PC cu un transformator de laptop si singura problema crezi ca este lungimea cablului de alimentare ?

Edited by MD, 06 May 2015 - 10:03.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 MD, on 06 mai 2015 - 10:02, said:

Poate n-am inteles eu bine dar tu vrei sa alimentezi un desktop PC cu un transformator de laptop si singura problema crezi ca este lungimea cablului de alimentare ?

Pai da..ce mare lucru se poate intampla ? In cel mai rau caz nu functioneaza sau crapa din prima, sanse de 101%

On topic: Pe langa faptul ca o sursa de laptop nu furnizeaza tensiunile necesare unui desktop, mai ai si caderea de tensiune pe acele fire, care creste odata cu lungimea firelor. La sursele ATX pe bara de 3,3V exista un fir maro care detecteaza tensiunea pe placa de baza si compenseaza din sursa in asa fel incat pe placa sa ai 3,3V indiferent de sarcina. Tu nu ai asa ceva la sursa de laptop.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mini itx acela e probabil o placa de baza de laptop in carcasa desktop, am vazut cateva
si merg cu un alimentator de laptop normal
cablul poate fi oricat de lung, cu conditia sa fie suficient de gros sa nu aiba peirderi semnificative
pentru 10m cu siguranta merge ok un cablu banal de alimentare

#6
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Adica ma duc frumos la magazin, iau un cablu normal, il tai pe ala original subtire si scurt, si il inadesc si ar trebui sa functioneze? Nu trebuie sa aiba niste specificatii? Grosime, material din care e facut and shit? Cum e cu pierderile?
Ma intereseaza totusi sa nu fac niste prostii.

@MD: am specificat in primul post. Exista placi de baza care se alimenteaza ca un laptop. Putine ce-i drept. Pentru ca am nevoie ca transformatorul sa stea departe de calculator din motive estetice, ma intereseaza ca lungimea cablului de alimentare care pleaca din transformator in calculator sa fie mai mare. Si cer o parere avizata despre asta. Ce fel de cablu, ce lungime, in ce conditii? Chestii de genul. Ca sa-ti fie mai usor de inteles, in caz ca tot nu-ti vine sa crezi ca exista asa placi de baza, considera ca e vorba de alimentarea unui laptop. Cat de lung poate fi cablul ala mai subtire cu tensiune mai mica care pleaca din transformator in laptop? Si mai important de ce?

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
E o placa de baza mai mica. Din ce-am gasit eu, tot 12V cere, ca un desktop normal. Si are sursa normala (doar ca mai mica) care se baga in carcasa. La 10 metrii nu pierzi mult pe cablu, ceva de ordinul a 0.1-0.2V.

Precizeaza si puterea maxima, ca altfel degeaba ceri grosimi de materiale.

Edited by luci_flash, 06 May 2015 - 11:07.


#8
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Uite bre, asa este.

http://www.gigabyte....spx?pid=4752#ov

Power:
GIGABYTE recommends 180W power adapters for processors above 84W TDP. Processors with a TDP lower than 84W, may use 150W power adapters.
Connector Dimension: 7.4 x 5.1mm, 150W = 19V / 7.89A
Connector Dimension: 7.4 x 5.1mm, 180W = 19V / 9.47A

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru 8A la 10m cu cadere de tensiune nesemnificativa ai nevoie de cablu de cel putin 1,5mm2

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Nu incape sursa de alimentare in carcasa aia mica ?
Cat de mica este carcasa ?

Eu as pune sursa in carcasa.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, XON-XOFF ti-a dat un raspuns atat corect dpdv electric cat ti l-a si explicat.
Daca matale nu pricepi, fara suparare, nu ai baza de cunostiinte de electricitate necesara.
Adevarul e ca nu toate lumea trebuie sa stie si electricitate. Eu de ex nu pot sa scriu poezii. Altii da. Ei nu rad de mine, eu nu de ei..
Ca sa il compeltez pe paso87, eu as lungi cablul de 230V~ pe care il bag in alimentatorul lapotopului.

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cat se poate de corect. Daca nu se poate integra alimentatorul in carcasa macar trebuie dus cat mai aproape.

#13
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
este vorba de o carcasa custom folosita la ceva evenimente. deci nu e un calculator de folosit acasa.
dimensiuni: 20x30x30 cm. spatiul e calculat de asa natura ca incerc sa evit sa bag sursa inauntru pentru a nu ingramadi ce trebuie eu sa mai bag acolo.

pentru ca e folosita la evenimente, nu vreau sa am un alimentator aproape de cutie, care sa se vada naspa. vreau sa lungesc cablul ala subtire. ca sa nu se vada deloc alimentatorul prin preajma.
lungimea cablului care pleaca din alimentator trebuie sa fie undeva intre 5m si 10m. depinde de situatie. dar am dat distanta maxima ca exemplu pentru ca mi s-a parut mai bine asa.

nu am cunostine electrice, ca altfel nu as fi postat pe un forum.

xon-xoff zice asa: 3x2.5mmp, folosit în instalaţii electrice uzuale, şi să-l foloseşti pe ăla, cu 2 din cele 3 fire în paralel. O să meargă aproape garantat, fără nici o măsurătoare. Altfel, trebuie să măsori curentul consumat şi/sau căderea de tensiune pe cablu, şi în funcţie de asta să determini dacă nu merge şi unul mai subţire (probabil că da).

geo123 zice asa: Pentru 8A la 10m cu cadere de tensiune nesemnificativa ai nevoie de cablu de cel putin 1,5mm2

sunt pierdut. e unu dintre voi electrician si ma poate lamuri? pentru ca treaba trebuie facuta calumea. cu masuratori and shit. nu-mi permit sa pun un cablu de care nu trebuie si sa pice instalatia in mijlocul evenimentului. pe de alta parte, daca chestia la care ma gandesc eu nu e buna, poate ca ar fi bine sa gasesc o alta solutie.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Pe distanţe scurte şi medii se consideră că 5A/mm2 este limita maximă acceptabilă, deci ambele răspunsuri sunt corecte, la 8A ai nevoie de minim 1,5mm2 la cablu. Dacă vrei poţi pune şi 2,5mm2 şi 10mm2, că nu se va modifica mare lucru, doar mai subţire să nu fie.
De asemenea trebuie să ai grijă la înnădire, 8A este deja un curent relativ important, care poate provoca încălzire şi întreruperi dacă nu ai un contact bun între tronsoane.

#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Poti folosi cablu pentru boxe audio.
Se gasesc cu sectiuni cuprinse intre 0.75 pina la 10mm patrati.
Ceva asemanator cu atasamentul.
Attached File  Red_and_Black_Speaker_Cable.jpg   27.3K   3 downloads
MiniITX se alimenteaza la 24Vcc?

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 strainu_altfel, on 06 mai 2015 - 10:56, said:

Adica ma duc frumos la magazin, iau un cablu normal, il tai pe ala original subtire si scurt, si il inadesc si ar trebui sa functioneze? Nu trebuie sa aiba niste specificatii? Grosime, material din care e facut and shit? Cum e cu pierderile?

Ce nu înţelegi ? ce alte specificaţii vrei ? 2.5mm2 reprezintă suprafaţa secţiunii firului, deci grosimea în termeni mai populari. Materialul este cupru, singurul care se vinde pt aşa aplicaţii (nu vei găsi nicăieri cablu de alimentare de 3x2.5mmp din aluminiu sau fier). Cum e cu pierderile ? nimeni nu-ţi poate calcula exact pierderile dacă nu ştim EXACT ce curent consumă acel calculator, deci vorbim de curent măsurat cu un ampermetru, sau măsurarea directă a căderii de tensiune cu un voltmetru conectat la cele 2 capete.

Noi ţi-am dat o soluţie acoperitoare şi ieftină (10m de cablu din cel mai uzual nu costă mare lucru). Dacă nu eşti mulţumit, plăteşte pe cineva să-ţi facă măsurători şi o proiectare exactă, ca la carte.

#17
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

 bit 61, on 07 mai 2015 - 14:51, said:

MiniITX se alimenteaza la 24Vcc?
La specificatiile placii postate pe topic zicea ca se alimenteaza intre 12-19V.

Edited by meshgheru_andu, 07 May 2015 - 20:54.


#18
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
La mine apare numai cu 19V.
Am intilnit asemenea placi care veneau "din fabrica" alimentate la 24V.
Daca  aceasta placa ar suporta 24V si folosind un IX (I5....I7) care consuma 35W atunci curentul maxim abia "sare" de 6A.
Diferenta este de peste 3A.
Avantajele cablului pentru boxe:cupru (nu aluminiu cuprat cum sint facute in ultimul timp cablurilr pentru retea),izolatie buna ,foarte flexibil....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate