Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Este cu neputință ca Dumnezeu să mintă, chiar și parțial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Toată lumea știe că Dumnezeu nu poate să mintă. Că vă convine sau nu ce scrie în Scriptură despre Dumnezeu, Scriptura spune adevărul și, cine vorbește împotriva ei, minte. Dacă Scriptura spune că Dumnezeu distruge popoare în mânia Lui, atunci așa este. Dar nu asupra acestui tip de adevăr vreau să insist, ci asupra acelor versete din scriptură cu dublu, triplu sau multiplu înțeles. Și din aceste multipluri înțelesuri cititorii iau în calcul unul singur, după idolul pe care și l-au format în mintea lor despre Dumnezeu, și zic că acesta este înțelesul cel corect, aceasta este ”interpretarea” cea adevărată. Dar nu este așa, că ar însemna că Dumnezeu ne ispitește, adică ne sugerează niște răspunsuri care de fapt sunt mincinoase. Pentru că, în cazul de mai sus, avem un sens și o ”interpretare” adevărată, iar restul de unul, două, trei sau mai multe sensuri sunt mincinoase. Cu alte cuvinte, Dumnezeu spune adevărul parțial și minte parțial, în proporție de 50%, 66,66%, 75%, 80% șamd. Cu alte cuvinte, cu cât sunt mai multe înțelesuri ale acelui verset, cu atât este Dumnezeu mai mult mincinos și mai puțin Adevăr. Ori aceasta nu are cum să fie adevărat. Dumnezeu nu poate minți nici măcar parțial, nu poate minți nici măcar în proporție de 1% sau 0,0.....1%!
      De aceea, acolo unde scrie:

Galateni 3:1 O, galateni nechibzuiți! Cine v-a fermecat pe voi, înaintea ochilor cărora a fost zugrăvit Isus Hristos ca răstignit?

Se referă întradevăr la descrierea prin cuvinte, dar se referă și la zugrăvirea efectivă pe perete, pânză sau orice alt material. Nu știu deci pe ce material a fost zugrăvită icoana lui Iisus Hristos în fața galatenilor, dar sigur aceea este prima icoană despre care amintește Scriptura și cea mai veche din lume. Și nu cred că Dumnezeu a distrus-o. Ea trebuie să fie exact acolo unde spune Biblia: în Galatia, în cea mai veche biserică a ei.

Amin


Aceasta mi-a arătat Dumnezeu astăzi, în timp ce citeam Epistola către Galateni. Și tot din această epistolă rezultă și de ce era necesară zugrăvirea acestei icoane. Dar despre aceasta, într-o postare ulterioară. Să aveți o zi plină de înțelepciune!

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Tu trezesti dimineata sa citesti biblia?

Culca-te la loc.

#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNazmi, on 06 mai 2015 - 07:51, said:

Tu trezesti dimineata sa citesti biblia?

Culca-te la loc.

La cinci.

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"Este cu neputință ca Dumnezeu să mintă, chiar și parțial".

daca o sa continui sa te culci la ore mici si sa trezesti dimineata devreme, o sa ajungi la concluzii mult mai tembele ca si cea de sus.
mai ai putinel si ajungi ca Paco.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu minte cum nici basescu n-a mintit
doar se suceste cu 1800 de la un moment la altul
daca-l intrebi... n-am zis io domne' asa ceva... fugi domne' de-aici... aberezi Posted Image... poate ieri...n-ai inteles tu bine!

pe tine nu te-a ars niciodata? Posted Image

acum serios vorbind... ca sa afirmi ca pentru dumnezeu exista ceva ce nu poate face, nu-i decat o dovada de ignoranta crasă
si noii nascuti stiu ca dumnezeu prin definitie e omnipotent... deci poate minti!!!

iar nu ti-ai facut injectiile!!!

Edited by Nero-d, 06 May 2015 - 08:21.


#6
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Măi tu, dorele, despre ce vrei să aberezi p'acilea, ici ișa ? Despre iconografie, despre iconolatrie,
despre iconodulie? Ți-a "filat lampa", totuși :naughty: de la ce hram de bogumiliști :ninja: îți iei lumina?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 07:47, said:

Aceasta mi-a arătat Dumnezeu astăzi
Daca vrei tu sa crezi asta, e strict problema ta.

#8
Ledger

Ledger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.03.2015
fa sex

#9
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,560
  • Înscris: 25.04.2007
Tudorel, ai citit "Biblia hazlie" de Léo Taxil? Daca nu esti un habotnic (cum te consider eu) si cum tu esti un bun cunoscator al bibliei clasice (cum iarasi cred eu), iti recomand sa o citesti si sa reflectezi adanc.

#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Biblia are intelesuri dupa mintea si inima fiecaruia. Eu propun sa ne iubim cat mai mult aproapele si vom intelege altfel cartile sfinte.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 06 mai 2015 - 08:00, said:

"Este cu neputință ca Dumnezeu să mintă, chiar și parțial".

daca o sa continui sa te culci la ore mici si sa trezesti dimineata devreme, o sa ajungi la concluzii mult mai tembele ca si cea de sus.
mai ai putinel si ajungi ca Paco.
Dacă ar ajunge ca mine să facă distincţie între dumnezeul acestui veac care distruge popoare şi ucide copii  şi între dumnezeul vieţii veşnice care  creează , dă viaţă , iubeşte şi te iartă dacă te "întorci" din  a săvârşi  păcatul înseamnă că nu ajunge rău . Deci eu nu confund dumnezeii indiferent care din ei a mai inspirat scriitorii biblici . Dar ca să nu existe confuzie Tatăl veşniciei a trimis pe Fiul să arate adevăratul său caracter , şi cum ştim că isus nu a ucis pe nimeni ci a dat viaţă acelora care au murit , trebuie şi noi să înţelegem până la urmă că acel dumnezeu distrugător de popoare , nimicitor de copii , bătrâni sau femei gravide nu e altcineva decât acela care se înalţă pe sine mai presus de stelele cerului . Dacă undeva vedeţi un dumnezeu care minte , deci se contrazice de caracterul său prin ucideri , nu e altcineva decât dumnezeul acestui veac pe care unii îl primesc ca făcător de dreptate .

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
2 Corinteni 11:4 În adevăr, dacă vine cineva să vă propovăduiască un alt Isus, pe care noi nu L-am propovăduit, sau dacă este vorba să primiţi un alt duh pe care nu l-aţi primit, sau o altă evanghelie, pe care n-aţi primit-o, oh, cum îl îngăduiţi de bine!

Faptul că vor veni unii să propăvăduiască o altă evanghelie, una mincinoasă, a fost spus de mult de către apostolul Pavel și de aceea spune încă de pe atunci că ”taina nelegiuirii a început să lucreze”.  Dar ce este ”Evanghelia”? Este cumva o învățătură? Nu, învățătura vine pe urmă, dată de însuși Hristos. Evanghelia însă este ”Vestea cea bună”. Și care-i ”Vestea cea bună”? Cumva că există o înviere a morților? Păi de învierea morților se știa încă de dinainte de Hristos. Vestea cea bună este faptul că:

”Iisus Hristos a fost înălțat de Dumnezeu precum șarpele lui Moise în pustie și că nu trebuie să fii înțelept sau priceput, ca să fii mântuit, nu trebuie să faci fapte deosebite și să cauți leacuri simandicoase, tot ce trebuie să faci este să stai și să privești la crucea cu chipul lui Iisus Hristos pe ea și Hristos intră apoi în legătură cu tine și te îndrumă mai departe în tot ceea ce trebuie să faci, fie fapte, fie mâncăruri, fie învățătură”.

Atât și nimic mai mult. De aceea este scris:

1 Corinteni 2:2 Căci n-am avut de gând să ştiu între voi altceva decât pe Isus Hristos, şi pe El răstignit.

Și de aceea a fost zugrăvit Hristos răstignit în fața galatenilor, pentru că ei, privindu-l și privind crucea, să intre în legătură directă cu Preotul, cu Mesia, cu Mângăieturul, cu Dumnezeu.
Amin

Edited by tudorel666, 06 May 2015 - 12:00.


#13
Ledger

Ledger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.03.2015
daca ai insirat niste paragrafe ar trebui sa te credem?
imi placea despre tine la inceput dar incepi sa fii ridicol.

iisus nu-ti mai poate salva sufletul; in schimb, vaginul umed al unei tinere zvelte, te-ar pune pe calea cea dreapta.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLedger, on 06 mai 2015 - 14:29, said:

daca ai insirat niste paragrafe ar trebui sa te credem?
imi placea despre tine la inceput dar incepi sa fii ridicol.

iisus nu-ti mai poate salva sufletul; in schimb, vaginul umed al unei tinere zvelte, te-ar pune pe calea cea dreapta.

Cine îngenunchează și privește cu credință la icoana lui Hristos nu mai are nevoie de paragrafe, că pricepe singur ce am vrut să spun și se mântuiește.

#15
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 07:47, said:

Toată lumea știe că Dumnezeu nu poate să mintă. Că vă convine sau nu ce scrie în Scriptură despre Dumnezeu, Scriptura spune adevărul și, cine vorbește împotriva ei, minte. Dacă Scriptura spune că Dumnezeu distruge popoare în mânia Lui, atunci așa este.

Nu stiu cum e cu Dumnezeu dar stiu ca omul minte, si nu numai. Biblia a fost scrisa, rescrisa, tradusa si retradusa de catre OM asa ca scriptura ta nu spune tot timpul adevarul, acum depinde din ce colt privesti.

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostShahara, on 06 mai 2015 - 14:35, said:

Nu stiu cum e cu Dumnezeu dar stiu ca omul minte, si nu numai. Biblia a fost scrisa, rescrisa, tradusa si retradusa de catre OM asa ca scriptura ta nu spune tot timpul adevarul, acum depinde din ce colt privesti.

În privit îți pui tu speranța? Eu îmi pun speranța în mântuire, care nu-i o laudă pentru o cioară de pe gard, ci este ceva ce înseamnă aici, acum și AZI.

#17
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 14:55, said:

În privit îți pui tu speranța? Eu îmi pun speranța în mântuire, care nu-i o laudă pentru o cioară de pe gard, ci este ceva ce înseamnă aici, acum și AZI.
Tu ar trebui sa traiesti!

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostShahara, on 06 mai 2015 - 15:02, said:

Tu ar trebui sa traiesti!

Păi asta fac eu; trăiesc, AZI.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate