Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Placa video 3 iesiri - de preferat cat mai multe vga

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare forum, sunt in cautarea unei placi video cu 3 iesiri, de preferat cat mai multe vga pentru a evita folosirea convertoarelor, dar se poate si cu standardul vga / dvi / hdmi.

Schema de conexiune va fi urmatoarea: din placa video voi scoate pe semnal vga catre un splitter cu 4 porturi ce va distribui semnalul catre 3 proiectoare ce vor afisa aceeasi imagine, pe semnalul dvi voi avea conectat monitorul iar pe semnalul hdmi spre un al patrulea proiector ce va afisa o imagine diferita. Practic va fi un mare extend screen doar ca pe semnal vga voi folosi acel splitter pentru a distribui aceeasi imagine imagine catre proiectoare.

Eu ma gandesc la asa ceva http://www.gigabyte....spx?pid=3331#ov credeti ca va face treaba ?

Ceva sugestii sau pareri? Am o solutie mai buna? Daca schema ar functiona pe placa sugerata de mine aunci treaba e aproape rezolvata.

Sau am nevoie de ceva de la ATI pentru a ma folosi de Eyefinity - dar asta ar presupune sa folosesc si displayportul ?

LE: E clar ca nu se va putea schema de mai sus DAR daca as face un sli intre 2 placi, ar putea fi schema viabila ?
   In aceeasi ordine de idei dintr-un laptop daca as folosi un convertor USB la VGA, sa am imagine pe display-ul laptopului, din portul VGA sa ma duc spre splitter iar din usb sa plec cu acel convertor spre cea de-a doua sursa de imagine?

Pare confuz dar, intreb, pentru asta exista forum Posted Image Multumesc.

Edited by mariusblk, 06 May 2015 - 02:15.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 mariusblk, on 06 mai 2015 - 01:45, said:

Eu ma gandesc la asa ceva http://www.gigabyte....spx?pid=3331#ov credeti ca va face treaba ?
Daca citesti specificatiile ai sa vezi ca suporta doar doua monitoare distincte chiar daca sunt trei iesiri (doua-s comune). Si cam asa-s majoritatea pe care le-am intalnit eu.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Amd suporta 6 in eyefinity.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cam asa ceva, dar sunt mici neajunsuri.

nVidia, cu tot ce tine de Fermi si Kepler, stie de 2 monitoare maxim (aici intra si 210-ul ala).
Pentru mai mult de 3 monitoare, ai doua variante:

AMD - caz in care al 3-lea monitor si urmatoarele se conecteaza doar pe DisplayPort
nVidia Maxwell - cea mai ieftina e GTX 750, caz in care al 3-lea monitor se poate conecta cu orice iesire video digitala (HDMI / DVI-D / DVI-I).

#5
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Multumesc georgik, voi cerceta maxwell, suna mai bine decat controversatul dispalyport

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce-i asa de controversat la displayport?E cea mai avansata interfata dintre cele 3.Daca vrei sa incerci maxwell ai grija la asteptarile din partea DVI/Hdmi fiindca de obicei doar unul dintre DVi-urile existente este capabil sa scoata semnal analogic iar la HDMI e exclusv digital ceea ce face conversia dificila fiindca ai nevoie de un adaptor activ,la fel ca in cazul DP,asa ca tot de-ampulea e.

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pai cred ca tot e mai bine decat doar cu DP, nu?

Nu de alta, dar lui ii trebuie un VGA, un DVI si un HDMI din cate vad eu.
Chiar daca n-ai VGA la placa video, tot ai una DVI-I, care se poate folosi bine mersi pentru semnal analogic. :)

#8
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Ma tot uit si ma fascineaza din ce in ce mai mult matrixurile video pe USB 3.0. Practic cu o investitie egala cu o placa video ce poate scoate pe 3 monitoare poti face ceva pe 6 + ecranul de la laptop + extended display. Nu ma joc, nu vor fi folosite pentru jocuri deci acel mini lag si bleed care se creeaza nu ma deranjeaza absolut deloc. Sa ai 7 imagini diferite pe 7 proiectoare legate prin HDMI + ecranul de la laptop pentru control mi se pare deja rezolvarea problemei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate