Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Casa mea - Inceput

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
Salutare tuturor,

O sa incep si eu sa-mi insir povestea mea aici sperand ca nu plictisesc pe nimeni.

Mi-am luat bilet de avion in iunie sa vin in tara si am la dispozitie doua saptamani in care trebuie sa cumpar un loc pentru casa si sa fac actele.

Poate din cele doua saptamani nu sunt disponibil decat una.

Acesta fiind situatia data, vreau sa intreb pe cei cu experienta si care ati trecut prin asa ceva cat dureaza sa faci actele pentru un loc de casa intre 500-1000 metri patrati.

As vrea daca se poate sa-mi spuneti si cat costa.

Va multumesc

Edited by alinoprita, 05 May 2015 - 23:01.


#2
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Salut, taxele pe care trebuie sa le platesti depind de pretul la care este evaluat terenul respectiv. Sigur gasesti terenuri de 500 mp care pot costa cat unele de 1000 mp, deci suprafata nu prea conteaza, ci pretul la care acestea sunt evaluate.
Daca un teren este evaluat ca fiind la vanzare intr-o anumita zona cu 50 eur/mp si tu te intelegi cu proprietarul la 25 eur/mp, taxele le vei plati pentru pretul la care este evaluat terenul, nu la cat v-ati inteles voi sau cat declarati.
Mai multe detalii legate de taxe iti pot da si cei de la biroul notarial unde vei dori sa inchei contractul.
Si in mod normal dureaza trei zile pana devii proprietar din momentul in care te-ai hotarat asupra bunului pe care vrei sa-l cumperi.

#3
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
Ritz,

Multumesc pentru raspuns.

Imi dau seama ca si aici tot ei fac jocul: banuiesc ca ei evalueaza terenul si il pun la cat cred ei.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu notarii evalueaza terenul. Exista o grila de preturi pe care trebuie sa o respecte.
Acest lucru a fost introdus datorita faptului ca majoritatea actelor de vanzare-cumparare se faceau la o valoare declarata mai mica decat in realitate, astfel platindu-se taxe si impozite mai mici catre stat.

#5
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ca exemplu, impozitul la un teren evaluat pe grila la 18.000 de euro este in jur de 600 de euro (in mod normal il plateste vanzatorul, dar depinde care e intelegerea) iar taxele cumparatorului cu tot cu taxe notariale in jur de 400 euro. Nu stiu exact cum se modifica la alte valori (e posibil ca la 36.000 valoare de grila sa nu se dubleze si taxele aferente)

Timpul necesar pentru definitivarea vanzarii depinde de cat de bine sunt facute actele vanzatorului, daca are intabularea facuta, daca este deschisa carte funciara pe lotul respectiv, daca nu are greseli prin acte (se mai intampla). Poate dura si luni de zile "repararea" unor acte prost facute.

Dupa semnarea contractului la notar, dureaza in jur de 2 saptamani pana cand noul propietar este trecut in cartea funciara si primeste extrasul care ii este necesar la diverse mai tarziu (gen obtinere certificat urbanism).

Dupa cumparare este un termen de 30 de zile in care trebuie mers la primarie pentru deschidere rol fiscal (pentru platit impozitul pe teren).

Si asta e doar inceputul Posted Image

Edit: Eu am cautat teren 1 an de zile, pana m-am hotarat. In doua saptamani nu cred ca te incadrezi decat daca stii exact ce vrei si de la cine cumperi, si are toate actele facute perfect. Decat sa te grabesti sa iei cine stie ce teapa, mai bine cauti o alta solutie, de exemplu faci procura cuiva din tara (frati, surori, parinti, prieteni buni, etc) sa se ocupe de achizitionare in numele tau.

Edited by oMariusRO, 06 May 2015 - 08:45.


#6
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
daca trebuie scos urbanism de informare pentru ca sa fi sigur complet pentru ceea ce cumperi, atunci iti trebuie cateva luni ...

#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu ma dun in iubie sa mai muncesc la casa....

Sper sa ai si tu spor.....

#8
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
spor am :)
saptamana viitoare inchei faza la rosu + invelitoare.
urmeza o pauza pana in toamna, timp in care ma ocup de bransamente.
tu cum stai?

#9
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
Ma bucur pentru voi.

Sper sa pot termina si eu cu actele in astea doua saptamani.

Mult spor !

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
alin eu iti recomand ca sa ai pe cineva care sa vada terenuri si sa iti trimita informatii, poze, acte si ce mai e nevoie. cand se gaseste ceva atunci poti vorbi de notar si vacanta. eu asa as face.

#11
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
bobitzaaa, asa am si facut. Am un unchi in zona respectiva si se intereseaza de terenuri iar cand ma duc numai sa aleg. Multumesc de sfaturi.

Puteti sa-mi scrieti aici o lista cu tot ce acte trebuie sa am in momentul cand inchei tranzactia.

Multumesc

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Buletinul si banii :)

Si certificatul de casatorie daca esti casatorit, sau nevasta cu buletinul :)

Edited by oMariusRO, 10 May 2015 - 21:39.


#13
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
Intrebare intrebatoare pentru cunoscatori: Mi-a spus cineva de la Bran ca pentru a primi autorizatia de constructie trebuie sa ai 1000 metri minim. Este adevarat?

Atasez si mesajul de la persoana in cauza: "În Bran nu se dau autorizatii de constructii doar pensiune 2000 mp si casa 1000 mp minim".

Multumesc

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
telefoneaza la primarie si ceri la biroul de urbanism.
acolo vei avea raspunsul oficial.
se construiesc case si pe 250 mp de teren.

#15
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
Salutare romani frunosi,

Revin cu cateva noutati:

Am cumparat terenul intre Tohanu nou si Bran.

Se putea si mai bine insa ma multumesc cu ce a iesit din toata treaba asta.

Sunt un pic in dubii cu privire la taxele pe care le-am platit si aici poate este cinva sa ma lamureasca.

Am cumparat doua parcele de cate 1100 metri patrati de la doi proprietari. Deci in total 2200 metri patrati.

Am platit:719.60 onorariu notar sau cceva in genu se numeste. Pe bon scrie "vanzare imob".

Doua chitante a cate 120 lei fiecare.Si ceva maruntisuri.

Mai am de platit masurarea pamantului si comasarea celor doua parcele.

Pana aici ce pareri aveti?

Multumesc de sfaturi tuturor si Domane ajuta la fiecare!

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
pareri bune :) foarte ieftin.
sunt intravilane terenurile? ai curent electric?

#17
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
719 lei banuiesc... onorariile notarilor sunt tot pe grila

http://www.dreptonli...ari_publici.pdf

Chitantele de 120 de lei sunt taxe de carte funciara pentru notarea transferului de proprietate.

Mai ai de platit servicii de cadastru pentru comasare, onorariul de notar pentru autentificare act de alipire si taxe de carte funciara. Daca faci comasare in vederea construirii, musai certificat de urbanism cand se face actul de alipire.

#18
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
bobitzaaa multumesc
Sunt intravilane si am curentul electric la capatul parcelei vecine pentru ca este construita o pensiune sau vila.

Scufitzu ai idee cat mai costa cele enumerate de tine?

Multumesc

Edited by alinoprita, 22 July 2015 - 23:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate