Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incercare reparare rami DDR2

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vladuvladu91

vladuvladu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2009
Detin 2 bucati rami DDR 2  4 gb fiecare ,
Problema lor: din cauza manipularii gresite s-au desprins cativa condensatori SMD in rest sunt buni , au fost perfect functionali
Model rami : kingston KVR800D2E6K2/ 4G
am incercat relipirea fizica a acelor condensatori SMD pe placa , operatiune reusita , dar nu imi recunoaste calculatorul ramii
acei condensatori care i-m relipit provin de pe o placa ddr 2 exact la fel
Rog pe cei care se pricep la componente SMD sa ma ajute :
Acest tip de condensatori au polaritate ? daca au cum se masoara ? ( nu am un capacitor ca sa pot masura , am doar capacitorul de pe multimetru care are o scara de la 2n pana la 200 mF , pentru masurarea condensatorilor e suficient,  scosi de pe placa)
Daca au polaritate  cum  se determina? cum pot recunoaste + sau - de pe acest tip de condensatori ?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cum ai lipit componentele pe placa?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cum i-ai lipit? Cu ce?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ai avut impamantare la chipurile de memorie, cand ai facut lipiturile si ai pus mana pe ele ?

Edited by loock, 05 May 2015 - 22:10.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
De fapt, sper ca nu ai pus pistolul de lipit pe ele.

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Le-a lipit cu "Picatura"!

#7
vladuvladu91

vladuvladu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2009
am lipit cu aer cald ,   nu am pus impamantare pe cipurile de memorie ,  acest tip de condensatori sunt polarizati ?
App  am mai avut o placuta de DDR 2 -256 mb si inainte sa ma apuc de astea de 4 gb  am zis sa ma apuc de el ca si asa nu era prea folositor , am avut de lipit 2 condensatori SMD ,  acest ram nu a avut parte de un regim preferential , ( mi-am cam batut joc de el intr-un cuvant adica: am lipit  cu un letcon normal , made in china mai mult ca sigur, nu am pus impamantare pe cipuri) , si spre uimirea mea dupa ce  am terminat treaba si l-am probat merge perfect , fara urma de eroare in mem test
Acum daca acest tip de condensatori ar fi polarizati cred ca a fost norocu meu ca i-am nimerit , daca nu sunt polarizati  nu stiu ce sa zic
Chiar in dimineata asta  am reverificat lipiturile si par ok ,  totu e la locul lui
A si pentru cei care ma cred dus cu pluta  si ca e o perdere de timp  sa fac asemenea operatiuni , credeti-ma fac asta din pasiune , din placere , si merg pe ideea ca orice montaj electronic  avariat  se poate repara ( tot de niste oameni a fost proiectat )
Stiu ca nu se prea baga nimeni in acest domeniu deoarece functioneaza la frecvente mari si se aplica alte legi , dar eu sunt putin mai incapatanat
De aceea  vreau sa cer ajutorul tuturor de aici care se pricep la SMD-uri  sama ajute daca se poate cu informatii despre acest subiect si acest tip de condensatoare

#8
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Condensatorii nu sunt polarizati. De obicei sunt montati pentru decuplare linii de alimentare. Daca spui ca i-ai lipit corect si nu functioneza, posibil si alte defecte ( trasee sau treceri inrerupte, scurtcircuitate, poate piesele lipsa  nu erau cond.,etc....). valoarea lor nu este inscriptionata, se masoara.
Bine era daca aveai impamantare, asa spune cartea, in practica dracul nu e chiar atat de negru.....dar pe viitor e de tinut minte.

#9
vladuvladu91

vladuvladu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2009

 lepetir, on 06 mai 2015 - 08:51, said:

Condensatorii nu sunt polarizati. De obicei sunt montati pentru decuplare linii de alimentare. Daca spui ca i-ai lipit corect si nu functioneza, posibil si alte defecte ( trasee sau treceri inrerupte, scurtcircuitate, poate piesele lipsa  nu erau cond.,etc....). valoarea lor nu este inscriptionata, se masoara.
Bine era daca aveai impamantare, asa spune cartea, in practica dracul nu e chiar atat de negru.....dar pe viitor e de tinut minte.

Multumesc foarte mult , sunt condensatori pentru ca mai am o placuta exact la fel , functionala , mai incerc odata relipirea lor , poate nu mi-a reusit vro una , va tin la curent

#10
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Manipularea incorecta, posibil a compromis si conexiunile FBGA, banuiesc ca, componentele desprinse(rezistori sau condesatori nepolarizati) au fost lipite bine, pozitionate corespunzator fara scurtcircuit sau lipituri imperfecte.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

A si pentru cei care ma cred dus cu pluta  si ca e o perdere de timp  sa fac asemenea operatiuni , credeti-ma fac asta din pasiune , din placere , si merg pe ideea ca orice montaj electronic  avariat  se poate repara ( tot de niste oameni a fost proiectat )
chiar apreciez astfel de oameni. La urma urmei, chiar daca nu merge, cel putin ai incercat.

Legat de problema in sine, tind sa cred, pe langa acei condensatori dezlipiti mecanic, s-a mai intamplat si altceva.
Pune niste poze sa vedem si noi.

#12
vladuvladu91

vladuvladu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2009

 victor_cj, on 06 mai 2015 - 09:37, said:

Manipularea incorecta, posibil a compromis si conexiunile FBGA, banuiesc ca, componentele desprinse(rezistori sau condesatori nepolarizati) au fost lipite bine, pozitionate corespunzator fara scurtcircuit sau lipituri imperfecte.


Nu sunt compromise conexiunile , cand m-am uitat la ei  si am constatat defectul, condensatorii erau desprinsi , dar lipiturile pe care au fost prinsi erau acolo

 tehnics, on 06 mai 2015 - 10:18, said:

chiar apreciez astfel de oameni. La urma urmei, chiar daca nu merge, cel putin ai incercat.

Legat de problema in sine, tind sa cred, pe langa acei condensatori dezlipiti mecanic, s-a mai intamplat si altceva.
Pune niste poze sa vedem si noi.

Revin cu poze

#13
vladuvladu91

vladuvladu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2009
Pozele promise, condensatorii provin de pe o alta placa identica

Cam cu asta ma chinui acum , stiu ca e pierdere de timp , dar imi place sa cred ca i-as putea repara

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate