Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Aplicatii preinstalate + virus

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor. Am de cateva zile un telefon Alcatel Orange Roya (este primul meu smartphone, deci sunt ultra novice la acest capitol) cu sistem de operare Android si am trei  probleme cu el:

1. Telefonul are peste douazeci de aplicatii preinstalate complet inutile, a caror prezenta ma enerveaza la culme, ca sa nu mai spun ca imi ocupa din memoria telefonului. Daca vreau sa le dezactivez, ca sa nu se mai actualizeze automat - oricum le dezinstalez actualizarile - si sa nu imi mai apara in telefon, chiar daca sunt in continuare instalate, imi spune ca nu este indicat sa o fac, deoarece risc ca restul aplicatiilor sa nu mai functioneze ... este adevarat? Exista vreo metoda prin care sa dezactivez sau chiar dezinstalez aceste aplicatii, FARA sa pierd garantia? (am auzit ceva de rootare, dar am inteles ca asta anuleaza garantia).

2. Am un program ( virus, malware, sau ceva in genul astora) care imi afiseaza un mesaj prin care imi spune sa descarc diverse aplicatii, de fiecare data cand deschid o pagina pe Internet. Atunci cand scanez telefonul cu Orange Antivirus ( care cica ar fi produs de Bit Defender), nu imi gaseste nimic. Antivirusul este gratuit pentru 30 de zile, dupa care va trebui sa platesc pentru a-l folosi in continuare ... oricum, nu sunt multumit de el, din moment ce nu-mi rezolva problema pe care o am in prezent. Stiti un antivirus bun sau o aplicatie similara care sa ma scape de virus si pe care sa o pot folosi permanent, fara sa o cumpar?


3. Referitor la Orange antivirus, mai am o nelamurire: la scanare, ma atentioneaza ca am cateva aplicatii cu grad de risc, care imi pot accesa lista de contacte si alte informatii personale - partea ciudata este ca toate aceste aplicatii sunt preinstalate si chiar antivirusul se numara printre ele ... apare intrebarea: astia de la Orange sunt idioti? De ce ar preinstala pe telefoanele lor aplicatii periculoase si chiar un antivirus care se da singur in gat? Este posibil sa fie un false-positive, cum se intampla uneori in cazul antivirusilor pentru computere?

Sper sa ma puteti ajuta si va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati citit romanul :)

#2
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Poti dezactiva linistit aplicatiile Orange. Ele nu fac parte din sistemuk android si ti-au fost bagate pe gat de orange. Eu pe tel. meu si pe tableta am dezactivat o multime de aplicatii preistalate. Chiar si cele ale Google cum ar fi sincronizare agenda,calendar si picasa uploader.Eu nu am patit nimic la telefon sau tableta. Am sters si datele aplicatiilor si merge mai repede sistemul. Cat despre visus nu stiu ce sa zic. Eu am Cm security si sunt sigur ca nu am nici-un virus. Deasemenea am si Clean Master care chiar are o sectiune unde poti vedea ce aplicatii poti dezactiva. E indicat sa nu descarci programe din alte surse decit din Google Play. Eu pe Allview am dezactivat Bitdefenderul. Poti incerca pentru 3O de zile si Eset mobile security. Poate te ajuta. Bafta!

#3
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Respectivele afisari ce le primesti in paginile web accesate de pe mobil nu sunt altceva decat niste reclame, nu ai niciun virus in telefon.

#4
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc pentru raspunsuri, in special lui eu-Decebal. Mi-am dezactivat toate aplicatiile preinstalate de care nu aveam nevoie si telefonul n-a facut "poc!". :)
Cat despre antivirus, mi-am instalat Cm Security si Clean master si parca este mai bine. Multa bafta.

#5
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Clean master e o porcărie, mănâncă resurse la greu. Cm security e ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate