Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

alergat și cină

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Bună la toată lumea,

Problema mea e următoarea. Într-un oraș cum e București, de multe ori, ajungi să alergi pe la 20-21 că până atunci ești ba cu munca, ba pe drumuri. Cum faceți cu cina? Pentru că atunci când ai o muncă obositoare psihic/fizic care ține destul de multe ore nu poți trăi din 2 mese pe zi, nu?

Mulțumesc anticipat.

#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostOmule, on 05 mai 2015 - 19:37, said:

Problema mea e următoarea. Într-un oraș cum e București, de multe ori, ajungi să alergi pe la 20-21 că până atunci ești ba cu munca, ba pe drumuri. Cum faceți cu cina? Pentru că atunci când ai o muncă obositoare psihic/fizic care ține destul de multe ore nu poți trăi din 2 mese pe zi, nu?
Dacă termini de alergat la 9, mănânci la 10 (puțin), dacă vrei să slăbești. Dacă nu, mănânci imediat după duș.

#3
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
stii ca poti manca dupa ce termini de alergat, nu?

alergi, ajungi acasa, mananci.

#4
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Problema e că nu e ok să mănânci ca apoi să te culci. Trebuie să fie o perioadă de timp între cină și momentul în care te culci și să stai zilnic treaz până pe la  ora 0 ca apoi să te trezești pe la 6 și să stai iarăși toată ziua la muncă nu e sănătos deloc.

#5
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Alergi in weekend sau cand iti permite timpul. Oricum, dupa un efort intens, organismul trebuie sa se si recupereze. ( mai ales la inceput )

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Dar nici să te culci flămând nu e sănătos.
Cum am zis, mănânci puțin și oricum, nu cred că te culci imediat după ce ai mâncat.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostOmule, on 05 mai 2015 - 19:37, said:

Bună la toată lumea,

Problema mea e următoarea. Într-un oraș cum e București, de multe ori, ajungi să alergi pe la 20-21 că până atunci ești ba cu munca, ba pe drumuri. Cum faceți cu cina? Pentru că atunci când ai o muncă obositoare psihic/fizic care ține destul de multe ore nu poți trăi din 2 mese pe zi, nu?

Mulțumesc anticipat.
Lucrez de la 08 la 17, adica 8 ore jumatate, plus 30 minute pranzul. De-a lungul timpului, s-au strans ore in plus, pe care mi le echivalez atunci cand am de alergat cu treburi.

Miscarea o fac dimineata, de la 05 la 07.

Cina o iau deci in mod normal la 20, daca imi gatesc acasa, sau chiar mai devreme, daca ies in oras.

Singura diferenta dintre situatia mea si situatia ta e tara in care ne aflam.

Edited by OriginalCopy, 05 May 2015 - 20:27.


#8
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
De la muncă te duci acasă și te schimbi și îți lași eventual lucrurile de la muncă și apoi pleci într-un parc să alergi și pe la cât ajungi acasă? Ce faci când ai și alte activități după muncă: facultatea, stat peste program la muncă, etc.?

View Postdualis, on 05 mai 2015 - 20:21, said:

Dar nici să te culci flămând nu e sănătos.
Cum am zis, mănânci puțin și oricum, nu cred că te culci imediat după ce ai mâncat.
Am înțeles. Eu știam că era o regulă de aur să nu mănânci fix înainte să te culci și de asta întrebam. Poți fi foarte obosit și să te culci imediat. Depinde de cât de obositoare e ziua...

#9
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Ar mai fi posibilitatea de a mânca ceva pe drumuri, cam cu o oră înainte de alergat, iar acasă, după alergat, doar fructe.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostOmule, on 05 mai 2015 - 20:27, said:

De la muncă te duci acasă și te schimbi și îți lași eventual lucrurile de la muncă și apoi pleci într-un parc să alergi și pe la cât ajungi acasă? Ce faci când ai și alte activități după muncă: facultatea, stat peste program la muncă, etc.?
Dupa cum am scris, miscarea o fac de dimineata, iar peste program nu stau: daca firma mai are nevoie de oameni, sa-si angajeze!

La ce alte "etc" te referi? Depinde de la caz la caz.

#11
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View PostOriginalCopy, on 05 mai 2015 - 20:35, said:

Dupa cum am scris, miscarea o fac de dimineata, iar peste program nu stau: daca firma mai are nevoie de oameni, sa-si angajeze!

La ce alte "etc" te referi? Depinde de la caz la caz.
Prin "etc" mă refer la orice activități: de la ședințe de psihanaliză la cursuri pentru diferite hobby-uri pe care le ai sau ieșiri cu prieteni sau... nu mai știu ce să zic.

#12
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Salut.
Eu am gasit solutia alergatului de dimineata. Trezit la ora 6.00, setat un traseu de cati km poti alerga din fata casei pana in fata casei.
Dezavantajul este poloarea pe care o simti din plin in Bucuresti.
Avantajul alergarii de la ora 6.00 nu e chiar asa mult praf si gaze de esapament ca la o ora mai tarziu.
Fi o persoana matinala, asta e recomandarea mea.
Cina seteaza o ora maxima la care sa mananci.

Edited by alcrisus, 05 May 2015 - 20:41.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostOmule, on 05 mai 2015 - 20:38, said:

Prin "etc" mă refer la orice activități: de la ședințe de psihanaliză la cursuri pentru diferite hobby-uri pe care le ai sau ieșiri cu prieteni sau... nu mai știu ce să zic.
Alea sunt in principal vinerea, sambata, si duminica. Vinerea e zi scurta, termin la 15.

#14
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu nu mananc niciodata dupa ce vin de la alergat.

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu nimic legat de alergat si mancat, dar am avut ceva complicatii asta primavara, legate de o tuse de care nu mai scapam. Initial am fost la pneumonolgie si de acolo am fost diagnosticat cu "suspiciune de BGR" (da' cica nici aia nu aveam :) era pe fond alergic).

Doctorita la care am avut consultatiile mi-a spus ca in general e indicat ca ultima masa sa fie facuta cu cateva ore inainte de culcare, pentru a lasa stomacul sa se goloeasca.
Nu conteaza cand te culci.
Daca te culci cu mancare-n stomac, macar sa stai cu capul si gatul mai sus de nivelul stomacului pentru a nu lasa ca sucul gastric impreuna cu mancarea sa ti se "urce" pe gat inapoi.

Asadar, depinde si cat de mult mananci, daca e o masa copioasa, lasa 3, 4 ore, daca e doar o mica gustarica, usor digerabila, poti sa te intinzi si dupa o ora.

Reveind la partea alergat si mancat, ar trebui pe de o parte sa discuti/consulti un medic, eventual un nutritionist, pentru un sfat, fiecare persoana are particularitatile sale, in primul rand sa te sfatuiesti in legatura cu ceea ce poti sa mananci seara, inainte de culcare.
Ofera-ti un ragaz de jumatate de ora, cat faci dusul de dupa alergare, inainte de a manca, lasa-ti organismul sa se linisteasca dupa efort, inainte de a-l pune la efortul digestiv.

Reiau, cere sfatul unei persoane avizate.

Edited by Ciubex, 05 May 2015 - 21:20.


#16
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostDaian95, on 05 mai 2015 - 21:08, said:

Eu nu mananc niciodata dupa ce vin de la alergat.
Ce (cât) înseamnă după ? Posted Image
Normal, nimeni nu are poftă de mâncare imediat după alergat, doar sete.

Edited by dualis, 05 May 2015 - 21:15.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOmule, on 05 mai 2015 - 19:37, said:

Bună la toată lumea,

Problema mea e următoarea. Într-un oraș cum e București, de multe ori, ajungi să alergi pe la 20-21 că până atunci ești ba cu munca, ba pe drumuri. Cum faceți cu cina? Pentru că atunci când ai o muncă obositoare psihic/fizic care ține destul de multe ore nu poți trăi din 2 mese pe zi, nu?

Mulțumesc anticipat.

Simplu ca buna ziua.Iti alegi un program unde nu trebuie sa (te citez) alergi pe la 20-21 că până atunci ești ba cu munca, ba pe drumuri...
Fa in asa fel ca in loc de 20-21,sa fie 17-18,si in acest fel vei avea timp si sa traiesti,nu doar sa muncesti.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Eu nu alerg, dar am slăbit 17 kile în ultimul an. Fac mișcare acasă și număr la calorii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate