Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bloc nou drumul Gilaului nr 92

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Bun gasit tuturor..nu doresc sa fac reclama sunt viitor propietar si va adresez rugamintea de a imparti cu voi informatii care ne pot ajuta.Este vorba de un bloc cu 5 etaje, langa parcarea Hornbach.Vecini!? A cumparat cineva? va plac finisajele propuse.Multumesc anticipat eventualilor participanti cu informatii

#2
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
Iti fac o favoare imensa:   Nu CUMPARA NICIODATA IMOBILE IN PROIECT/ NETERMINATE

daca dezvoltarul da faliment si e insolvent (ceva ce se petrece f des azi!), pot trece ani pana ti oi vedea banii - DACA ti-i mai vezi vreodata

deci lasa prostiile cu proiecte etc, si cumpara de undeva unde deja exista gata terminat cu oameni deja mutati in el, sa iei pareri pe viu

#3
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Multumesc pt raspuns.Eu sunt reprezentat de o firma de avocati, tranzactia se face doar prin avocat.Am ales aceasta cale tocmai datorita acestor obiceiuri* practicate de vanzatorii de iluzi; Personal sincer prefer sa aleg ceva care se defineste sub privirea mea* cu contributia mea...decat ceva la gata* care la fel de bine poate ascunde foarte multe vicii metodologice, sau care tin de punerea in practica a normelor de montaj etc.Blocul este finalizat in procent de 90%; acum se monteaza finisajele, usi interior..gresie.Inca o data iti multumesc pentru raspuns.O seara placuta

Am luat aceasta hotarare (plata unui avocat profilat pe imobiliare) pentru ca vreau cumva sa fiu sigur* si sa am un minim confort psihic* stii cum este practica: si notarii si dezvoltatorii se folosesc termeni pe care nu ii cunoastem ( nu ne sunt familiari) am ales acest sacrificiu, insa consider ca un contract bine pus la punct* cu clauze bine nuantate te scuteste de neplaceri mai tarziu.Cu stima

#4
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
Si ce daca esti reprezentat de o firma de avocati !?

Crezi ca asta impiedica dezvoltatorul sa faca 2 lucruri:
1) sa dea teapa, adica incaseaza suficienti bani din avans de la multi oameni de buna-credinta si pe urma se declara insolvent si ....pa si pusi la bani
sau, alternativ
2) da faliment pe bune, in mod real, si tot insolvent va fi!  caz in care tot pa si pusi pe bune!

faptul ca faci totul prin avocati nu prea inseamna nimic!

in caz ca nu stiai sau ca pretiosii tai avocati nu ti-au zis, dezvoltatorii imobiliare au contracte tip cadru - adica contracte in care de obicei, clauzele NU se negociaza, clientul avand doar 2 alegeri: ori accepta si semneaza modelul tipizat prezentat de dezvoltator...or refuza si nu se semneaza nimic!

in aceste contracte tip, NU se negociaza clauze etc!   (de obicei...sau daca se negociaza, stie dezvoltatorul sa nu dea voie la clauze care sa le faca rau)

exact acelasi tip de contracte au si bancile, cand semnezi pt vreun produs financiar - ai doar posibilitatea sa alegi ce produs vrei, dar nicidecum sa negociezi clauzele

crezi ca tu ai mai multi bani ca aia din spatele proiectului... ????  si crezi ca aia din spatele proiectului sunt nascuti ieri, sau cum..?

in fine, iti urez succes!

dar eu personal nu as da 1 ron pe o casa in proiect/neterminata!
poate ai sa intrebi care e experienta mea:  in civil (notariate, tranzactii imobiliare, firme etc) am peste 10 ani experienta  (de fapt, cam 13 ani aproape...) de munca grea, continua

deci nu vorbesc de pe ,,goagle" !

dar treaba ta si toate cele bune

Edited by CentOS_Operator, 06 May 2015 - 00:45.


#5
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Da asa este; sunt de acord cu ceea ce ai spus in privinta dezvoltatorilor& avocati.
Insa sincer iti spun ca in cazul meu au fost de acord cu clauzele specifice..si daca in final adica iulie(termen finalizare) nu este finalizat ok; instalatii functionale, conditii optime de locuit..nu pierd banii! Eu sunt siderat de faptul ca foarte multi oameni semneaza asa ....ca primarul* si faptul ca forumurile sunt pline de nemultumiti, intareste aceasta constatare.Multumesc

#6
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Saptamana aceasta am trecut la locatie, s a aplicat izolatia pe exterior,si pe cca 30% finizaj izolatie, culoare, geamurile si usile de acces in apartament.totusi..vecini exista!? Ma gandesc sa montez o supapa antirefulare pt evacuare wc..ce credeti merita? Multumesc anticipat

#7
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
Un link, sa vedem despre ce proiect este vorba?

#8
weaponbr

weaponbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2009
Salut. Am eu o garsoniera in blocul respectiv stii ceva de gaze cand se baga?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate