Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Inca un asalt pesedist impotriva justitiei. Cat ii mai rabdam pe astia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
195 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
Ce parere aveti de noul asalt dat de pesedei impotriva justitiei si a statului de drept, prin care vor sa protejeze cat mai mult coruptii prin procedee care sa faca foarte grea arestarea preventiva a suspectilor si prin care se contopesc pedepsele astfel incat daca ai mai multe infractiuni practic faci doar cea mai mare dintr ele, restul nemaicontand? Mie mi se pare strigator la cer cum pesedeii ne calca pe noi.. poporul in picioare propunand legi in favoarea infractorilor. Si nu sunt la prima tentativa, au mai incercat de cel putin 4 ori pana acum.

Ce credeti ca ar trebui sa se intample cu ponta (care ca de obicei, cand ai lui fac o magarie e plecat in strainatate) si cu acest partid pro-penal?


Quote

"Daca trec modificarile la Codul Penal si de Procedura Penala promovate de PSD (si sunt sanse sa treaca pt ca dl Ponta lipseste din tara) s-a terminat nu doar cu anticoruptia, ci si in general cu lupta impotriva criminalitatii.
1. se cer "probe concrete" "dincolo de orice indoiala" atat la condamnare, cat si la arestare. E absurd - la condamnare standardul trebuie sa fie "dincolo de orice indoiala rezonabila" si asa e peste tot in lume caci judecatorul nu e Dumnezeu sa stie "dincolo de orice indoiala" ce s-a intamplat intr-un dosar. Iar la arestare textul anterior vorbea despre "probe sau indicii temeinice" care sa construiasca "suspiciunea rezonabila".
2. Denuntul la mita trebuie facut in maxim 6 luni daca vrei sa beneficiezi de clauza de nepedepsire.
3. Denuntul cu privire la alte persoane si alte fapte nu mai poate fi luat in considerare atunci cand procurorul si judecatorul evalueaza daca e sau nu necesar sa aresteze pe cineva - chiar sunt curioasa cum se va face enforcementul acestei norme.
4. Actiunea in regres devine obligatorie.
5. Calculul pedepsei in caz de pluralitate de infractiuni se schimba - pedeapsa poate ajunge cel mult pana la maximul special al pedepsei pentru infractiunea cea mai grava. Asta inseamna ca practic celelalte infractiuni sunt sterse cu buretele.
6. Se reduc termenele de prescriptie.
7. Se introduce o noua infractiune pentru procurori. judecatori si politisti - "abuzul de putere al organelor judiciare".
8. Se introduce un nou alineat la infractiunea deja existenta "represiunea nedreapta".
9. Se usureaza intreruperea executarii pedepsei.
10. Se schimba regimul expertizelor.
Sunt curioasa care va fi soarta acestui proiect de lege si cati isi vor asuma o pozitie publica pe aceasta chestiune. N-am spus niciodata ca noile coduri sunt perfecte - de pilda am criticat modul de calcul al pedepsei in caz de pluralitate de infractiuni care duce la pedepse aberante (22 de ani pentru 20.000 euro spaga) - dar aceste amendamente sunt cu adevarat distrugatoare."


#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nici cu Basescu nu mi-e rusine. Justitia nu ii mai este draga de cand a inceput sa ii ia prietenii penali la intrebari !
Asaltul e din toate partile !

Edited by chaosss, 05 May 2015 - 18:27.


#3
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 chaosss, on 05 mai 2015 - 18:26, said:

Nici cu Basescu nu mi-e rusine. Justitia nu ii mai este draga de cand a inceput sa ii ia prietenii penali la intrebari !

atata doar ca pesedeii sunt cei care au incercat singuri (sau la cardasie cu pnl-ul) sa dea legi pro-corupti si pro-hotie. Nu cred ca basescu e de vina pentru ceea ce fac acum pesedeii, asa ca nu stiu de ce il aduci in discutie. Discutia era despre legea asta PROPUSA de pesedei

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Momentan mi se pare cã prezumția de vinovãție triumfã.

Noi te arestãm...
Dup'aia vedem ce și cum... Dupã ce te facem de tot cãcatu îți dãm drumu...nevinovat.... Sau parțial...
Hai pa. Vorba lu ãla
La pușcãrie!!!

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 sarac.lipit, on 05 mai 2015 - 18:38, said:

Momentan mi se pare cã prezumția de vinovãție triumfã.

Noi te arestãm...
Dup'aia vedem ce și cum... Dupã ce te facem de tot cãcatu îți dãm drumu...nevinovat.... Sau parțial...
Hai pa. Vorba lu ãla
La pușcãrie!!!

imi da o lacrima :( penalii din parlament care au propus ciuntirea justitiei sunt fix aia nevinovati si numai la binele nostru , al tarii se gandesc cand fac legile cat mai favorabile lor.. penalilor..

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 vanitty, on 05 mai 2015 - 18:27, said:

Nu cred ca basescu e de vina pentru ceea ce fac acum pesedeii, asa ca nu stiu de ce il aduci in discutie. Discutia era despre legea asta PROPUSA de pesedei

Discutia este despre atacul asupra justitiei care nu vine doar in partea puterii, dar si din partea fostului presedinte.
Practic de asta l-am adus in discutie.
Eu zic sa iesi in strada, sa-ti arati revolta si acolo decat aici pe forum.

Edited by chaosss, 05 May 2015 - 18:45.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vanitty, on 05 mai 2015 - 18:23, said:

Inca un asalt pesedist impotriva justitiei. Cat ii mai rabdam pe astia?
Credeam ca-i crezi prosti cu spume pe pesedistii astia.

Acum brusc ii crezi capabili de asalturi?

Ati imputit aria asta cu propaganda de doi bani, impotriva tuturor gastilor de hoti - ba pesedistii sunt rai, ba basistii - in loc sa recunoasteti un lucru elementar: toti politicienii sunt niste infractori, niste ratati ai societatii care pot face bani DOAR prin a minti populatia si a se vinde sacalilor capitalisti (unii americani, altii rusi).

Edited by OriginalCopy, 05 May 2015 - 18:48.


#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 chaosss, on 05 mai 2015 - 18:43, said:

Discutia este despre atacul asupra justitiei care nu vine doar in partea puterii, dar si din partea fostului presedinte.
Practic de asta l-am adus in discutie.
Eu zic sa iesi in strada, sa-ti arati revolta si acolo decat aici pe forum.

inca odata: a dat basescu legi care sa amputeze justitie asa cum au dat-o acesti pesedei? Stiu ca incerci sa deturnezi discutia, insa singurii care au facut ceva CONCRET in faultarea justitiei, prin legi date cu dedicatie pentru protejarea infractorilor au fost cei de la psd. ca tu ai fantezii cu basescu e problema ta. Insa deocamdata singurii care asalteaza justitia in mod real , cu propuneri REALE care pot sa amputeze justitia sunt prietenii tai de la psd..

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vanitty, on 05 mai 2015 - 18:48, said:

inca odata: a dat basescu legi care sa amputeze justitie asa cum au dat-o acesti pesedei?
Nu, mai rau, nu asa :lol:

#10
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 OriginalCopy, on 05 mai 2015 - 18:45, said:

Credeam ca-i crezi prosti cu spume pe pesedistii astia.

Acum brusc ii crezi capabili de asalturi?

Ati imputit aria asta cu propaganda de doi bani, impotriva tuturor gastilor de hoti - ba pesedistii sunt rai, ba basistii - in loc sa recunoasteti un lucru elementar: toti politicienii sunt niste infractori, niste ratati ai societatii care pot face bani DOAR prin a minti populatia si a se vinde sacalilor capitalisti (unii americani, altii rusi).

pai unii din ei sunt prosti gramada, uita-te numai la shova. Altii sunt nesimtiti. Altii insa sunt destepti (insa sunt niste javre si niste hoti ) si vin cu rahaturi din astea testand intotdeauna pana unde suporta poporul. Eu cred ca poporul incepe sa se sature de staruinta cu care pesedeii incearca si incearca si incearca sa-si protejeze infractorii, prin legi cu dedicatie ce amputeaza puterile justitiei.

Edited by vanitty, 05 May 2015 - 18:54.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 OriginalCopy, on 05 mai 2015 - 18:45, said:

Ati imputit aria asta cu propaganda de doi bani, impotriva tuturor gastilor de hoti - ba pesedistii sunt rai, ba basistii - in loc sa recunoasteti un lucru elementar: toti politicienii sunt niste infractori, niste ratati ai societatii care pot face bani DOAR prin a minti populatia si a se vinde sacalilor capitalisti (unii americani, altii rusi).
Corecție: aproape toți politicienii din România sunt hoți

 vanitty, on 05 mai 2015 - 18:53, said:

Eu cred ca poporul incepe sa se sature de staruinta cu care pesedeii incearca si incearca si incearca sa-si protejeze infractorii, prin legi cu dedicatie ce amputeaza puterile justitiei.
Eu cred că poporul sparge semințe și se uită la Măruță. Îl doare în cur pe popor că ăia fură și că-și dau legi pentru a se proteja.

Dacă nu era așa, respectivul popor era acum în stradă.

Edited by neur0, 05 May 2015 - 18:57.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 neur0, on 05 mai 2015 - 18:57, said:

Corecție: aproape toți politicienii din România sunt hoți


Eu cred că poporul sparge semințe și se uită la Măruță. Îl doare în cur pe popor că ăia fură și că-și dau legi pentru a se proteja.

Dacă nu era așa, respectivul popor era acum în stradă.
Înafara oaselor rupte nu rezolvi nimic în drum
De ce crezi cã jumãtatea specializatã a forței de muncã este plecatã?
Au încercat
Cînd te furã prezidențial, guvernamental... Indicat este sã-ți iei tãlpãșița sau te pensionezi
Te pune dracu sã muncești cinstit...ești amendat.
Ãia cu munca...întorși de nu știu unde...doar în reclame îi vezi.

Edited by sarac.lipit, 05 May 2015 - 19:09.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 neur0, on 05 mai 2015 - 18:57, said:

Eu cred că poporul sparge semințe și se uită la Măruță. Îl doare în cur pe popor că ăia fură și că-și dau legi pentru a se proteja.

Dacă nu era așa, respectivul popor era acum în stradă.
Corect

[ http://s1.postimg.org/5fcbdbsmn/romanii_protesteaza.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vannity, in loc sa faci propaganda virtuala pe forumuri, de ce nu scoti tu mai bine lumea in strada?

 sarac.lipit, on 05 mai 2015 - 19:03, said:

De ce crezu cã jumãtatea specializatã a forței se muncã este plecatã?
Pai jumatatea specializata e capitalista, e din bazinul de votanti ai basistilor.

De ce basistii n-au avut grija sa nu le plece votantii din tara?

#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
de iesit in strada vom iesi daca vor continua pesedeii in felul asta. Ramane de vazut daca pesedeii vor continua cu nesimtire cu aceasta propunere sau o vor retrage. Oricum am o presimtire ca nesimtitii astia nu vor ceda la presiunea opiniei publice ci doar daca sunt luati de urechi de ambasada americana

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vanitty, on 05 mai 2015 - 19:06, said:

de iesit in strada vom iesi daca vor continua pesedeii in felul asta.
Cine e "voi"? Nu postezi pe forum ca persoana fizica?

#16
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 OriginalCopy, on 05 mai 2015 - 19:07, said:

Cine e "voi"? Nu postezi pe forum ca persoana fizica?

noi.. cei revoltati de kkturile facute de pesedei. Oricum treci mai departe (desi banuiesc ca tu vrei de fapt sa deturnezi subiectul), topicul nu e despre mine ci de kkturile facute de pesedei prin care vor sa faulteze justitia

Edited by vanitty, 05 May 2015 - 19:08.


#17
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 OriginalCopy, on 05 mai 2015 - 19:07, said:

Cine e "voi"? Nu postezi pe forum ca persoana fizica?

Oopssss ! Gotcha ! :D

Oricum nu iese, doar gura e de el. :)

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vanitty, on 05 mai 2015 - 19:06, said:

Oricum am o presimtire ca nesimtitii astia nu vor ceda la presiunea opiniei publice ci doar daca sunt luati de urechi de ambasada americana
Iti place cand Uncle Sam ne da teme, calcand in picioare independenta pentru care au murit bunicii tai, ai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate