Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Card CI+ folosit in alt judet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Salut,

Am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati ca se pare ca cei de la suport telefonic nu au reusit.

Am urmatoarea situatie:

Parintii mei au un abonament in Satu Mare ( digital cu HBO maxpack si asa mai departe ) , eu m-am mutat la Cluj-Napoca unde am un abonament analogic din ala standard.

Am un TV care suporta card CI+, si nu vreau sa ii schimb proprietarei abonamentul de pe analogic pe digital, nu vreau sa ma ating de abonamentul ei deloc.

Exista posibilitatea sa imi comand un card CI+ pe judetul Satu Mare si sa-l folosesc in Cluj-Napoca si sa-mi mearga posturile ?

Am fost in Cluj la digicare si nu a stiut tipa de acolo sa-mi spuna, nu a fost sigura pe ea..asa ca am sunat in 3 judete diferite:

-Satu Mare (merge): - tipul de acolo mi-a spus ca o sa mearga perfect la Cluj si ca pe langa posturile analogice din abonamentul de aici, o sa mearga si posturile HBO la care am abonament in Satu Mare.
-Cluj-Napoca (nu merge): -tipa mi-a spus ca nu o sa functioneze, cardul este legat de o anumita adresa fizica(merge doar in Satu Mare pe adresa de acasa unde am abonamentul) si ca sa mearga la Cluj Napoca ar trebui sa vorbesc cu cei de aici sa-mi faca un abonament digital si ca nu merge cu abonamentul analogic pe care il am aici. (asta e cel mai credibil)
-Oradea (nu se stie): -tipa de aici mi-a spus ca infrastructura este la fel si ca ar trebui sa mearga, insa ca ei imi pot da suport doar pe tipul abonamentului, adica daca am abonament analogic eu primesc consultanta doar pe analogic, si nu primesc pe digital (care il am in satu mare si pe care este facut cardul CI+ ), mi-a spus ca ar trebui sa mearga dar nu e sigura, si mi-a spus sa incerc si eventual daca nu merge sa fac o cerere sa am abonament digital si la Cluj.

Deci serios.. e o intrebare chiar atat de grea?

Edited by eddy2by4, 05 May 2015 - 18:14.


#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Tu ai impresia ca acest Card CI e wireless? Cardul decodeaza un semnal, un semnal pe care tu nu-l ai. Tu primesti analog; pentru digital iti trebuie alt abonament, e simplu.
Toti consultantii ti-am raspuns corect.

Edited by d4m4g3, 05 May 2015 - 18:44.
Fara flame.


#3
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Nu am verificat cablul de acasa, am presupus ca daca e acelas cablu emite si analog si digital si cardul o sa stie sa decodeze semnalul digital.

Nu stiu cum mi-au raspuns toti consultantii corect cand ala din satu mare a spus ca o sa mearga chiar daca stia ca eu am abonament analogic in cluj, iar tipa din oradea nici ea nu stia daca merge sau nu, mai usor cu atitudinea spartane

Edited by eddy2by4, 05 May 2015 - 18:42.


#4
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Aproape sigur va merge, pe cablu se transmit ambele semnale.
Comanda parintii tai inca un CI si il iei cu tine la Cluj. Intre timp poti proba cu al lor.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@luci_flash nu cred ca RCS&RDS codeaza si semnalul analogic pe care e furnizat TV digital, cum era mai demult, ca aveai acces doar pana la frecventa X, dupa care nu era nimc, mai exact era pachetul extra.
Acel semnal digital e distribuit la toti, chiar daca au doar abonament analogic.

@OP, cel mai simplu e sa ceri un CI/decodor de la cineva si sa testezi daca functioneaza in alt oras. Daca nu gresesc, pe langa canalul TV digital, mai sunt ceva date, care identifica CI/decodoarele care pot decoda semnalul.

Edited by easy90rider, 05 May 2015 - 18:41.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
Functioneaza fara probleme, folosesc unu la tara pentru parintii mei. Nu mai speriati omu, atat timp cat il utilizezi in reteaua operatorului comun iti va merge oriunde exista semnal digital pe teritoriul roman.

In caz de probleme pe partea tv digitala nu vei primi suport, deoarece esti abonat doar la analogic la locatia din Cluj.

Edited by aris86, 05 May 2015 - 18:51.


#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Sa-ti trimita parintii tai echipamentul (CI+ sau STB, ce-or avea) prin curier, testezi (iti ia 30 de secunde, vezi daca merge HBO si e suficient), il trimiti inapoi si a 2-a zi il primesc si ei inapoi.
E cea mai sigura varianta.

Intr-adevar, teoretic ar trebui sa mearga; la modul simplist cardurile au o 'serie', s-ar putea sa nu fie transmisa in toata tara 'seria' respectiva pe cablu.

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Functioneaza, nu conteaza ca are CAM CI+ sau decodor digital. Ai primit raspunsul corect in call-centerul din Satu-Mare. ;)

#9
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 luci_flash, on 05 mai 2015 - 18:27, said:

Tu ai impresia ca acest Card CI e wireless? Cardul decodeaza un semnal, un semnal pe care tu nu-l ai. Tu primesti analog; pentru digital iti trebuie alt abonament, e simplu.
Toti consultantii ti-am raspuns corect.
daca taceai... filosof ramaneai.
normal ca merge, au confirmat asta si colegii de mai sus.

#10
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, acum.. mai este o problema.

Parintii mei au abonament digital acasa insa nu au un tv cu ci+ ( au decodor digital). Am citit pe undeva pe forum ca acest card cand il primesti trebuie sa il activezi, este adevarat? Si ca trebuie sa il activezi neaparat in locatia unde ai abonamentul ?

Nu de alta dar nu prea as vrea sa-mi duc televizorul din Cluj pana in Satu Mare ca sa-mi activez cardul ca mai apoi sa il pot folosi aici.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Activarea se face oricand si nu conteaza locatia. Il activezi direct pe site sau suni in call-center.

#12
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc mult, ma pun sa-mi comand acum cardul :) Pot sa-l platesc din start fara sa mai il bag la abonament?

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Se poate cumpara cand il ridici cu suma de 100 de lei. ;)

#14
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc pentru raspunsuri, rog un moderator sa inchida topicul !

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 catalinman, on 06 mai 2015 - 19:56, said:

Se poate cumpara cand il ridici cu suma de 100 de lei. Posted Image

Si nu va trebui sa plateasca nimic lunar, avand in vedere ca va fi al doilea echipament digital?

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Nu, echipamentele digitale indiferent ca sunt decodoare SD, decodoare HD sau CAM CI+ se pot inchiria sau cumpara. Daca nu doreste chirie lunara de 3 lei pe luna (36 de lei pe an) il poate cumpara, amortizeaza echipamentul in 3 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate