Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

De ce la magazine nu se accepta EUR, USD si GBP ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#1
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Salutare, am o mica nelamurire legata de folosirea valutei in viata de zi cu zi. De ce la magazine nu le este permis sa afiseze preturi si in valuta(macar euro si dolari)?
Exemplu:
Produsul X : 60 RON 15 USD 16 EUR 10GBP
Chiar mi-a parut rau de niste turisti straini care nu puteau sa-si cumpere apa de la supermarket pentru ca aveau doar euro.

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Din ce ziceau ăștia la știrile ProsTV, am trecut deja la euro:

http://stirileprotv....scumpirile.html

Potrivit Regulamentului BNR nr. 6/2012 privind regimul valutar privind modificarea si completarea Regulamentului Bancii Nationale a Romaniei nr. 4/2005 privind regimul valutar, articolul 3, alin (1) si "(1^1) "Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 ĞCategorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valutağ, care se pot efectua si in valuta." Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu)."

Edited by neur0, 05 May 2015 - 18:09.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Asa banuia ProTv in 2011 de cand e acel articol. Noul termen e pe la 2022 daca retin bine.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Pentru ca leul este moneda nationala.

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 wattu, on 05 mai 2015 - 18:05, said:

Chiar mi-a parut rau de niste turisti straini care nu puteau sa-si cumpere apa de la supermarket pentru ca aveau doar euro.
Nu puteai să le schimbi tu ? :)

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
neur0, stiu legea, dar care este logica din spatele ei ?

 dualis, on 05 mai 2015 - 18:10, said:

Nu puteai să le schimbi tu ? Posted Image

Chiar le-am schimbat

#7
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Pentru ca nu e necesar. S-au inventat case de schimb valutar, banci etc. Tu daca mergi in austria, chiar ai impresia ca poti cumpara ceva in lei?

#8
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 RCmake, on 05 mai 2015 - 18:12, said:

Pentru ca nu e necesar. S-au inventat case de schimb valutar, banci etc. Tu daca mergi in austria, chiar ai impresia ca poti cumpara ceva in lei?

Leul e una, Euro si Dolarul sunt alta. Vorbim despre posibilitatea de a achizitiona produse/servicii cu cele mai folosite valute.

#9
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

 wattu, on 05 mai 2015 - 18:05, said:

Salutare, am o mica nelamurire legata de folosirea valutei in viata de zi cu zi. De ce la magazine nu le este permis sa afiseze preturi si in valuta(macar euro si dolari)?
Exemplu:
Produsul X : 60 RON 15 USD 16 EUR 10GBP
Chiar mi-a parut rau de niste turisti straini care nu puteau sa-si cumpere apa de la supermarket pentru ca aveau doar euro.

Ti-o fi fost tie mila de ei dar vina o poarta chiar ei. Tu cand te duci intr-o alta tara in ce moneda platesti apa? In RON sau moneda tarii respective? Strainii trebuie sa invete ca moneda nationala a Romaniei este Leul. In aceasta moneda se plateste apa. Vina pe care o poarta Romania este ca nu inca este stabila suficient incat sa adopte moneda europeana.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt ca ar fi prea greu de fiscalizat.

#11
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Si ce pierde Romania daca te lasa sa afisezi pretul si in 2-3 valute ?

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Probabil că circulația a mari sume de euro în paralel cu leul când încă nu am trecut la euro poate avea efecte nedorite asupra cursului de schimb.

Un al doilea motiv ar fi ăla pentru care avem un steag diferit, limbă oficială diferită.

Edited by neur0, 05 May 2015 - 18:15.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cursul valutar fluctueaza zilnic. Cum ar fi sa fi nevoit sa schimbi zilnic toate etichetele? De unde erau bietii turisti, de n-aveau un card, nu stiau ca-n Romania circula leul?

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum justifica vanzatoarea euroii daca venea Anaful in control?

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Majoritatea turistiilor straini au card.
Apoi una-i afisarea, alta-i acceptarea platii in valuta straina.
De afisat nu cred ca-i opreste nimeni, dar cine sta intr-un supermarket sa actualizeze zilnic preturile, dupa cum flucteaza leul?

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Autumn_Dream, on 05 mai 2015 - 18:13, said:


Ti-o fi fost tie mila de ei dar vina o poarta chiar ei.
Or fi crezut că vin în Botswana și că dacă-i arăți cuiva un euro o să leșine.

#17
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 neur0, on 05 mai 2015 - 18:14, said:

Probabil că circulația a mari sume de euro în paralel cu leul când încă nu am trecut la euro poate avea efecte nedorite asupra cursului de schimb.
Asa si ? Nu se dubleaza peste noapte.

 rumegus, on 05 mai 2015 - 18:14, said:

Cursul valutar fluctueaza zilnic. Cum ar fi sa fi nevoit sa schimbi zilnic toate etichetele? De unde erau bietii turisti, de n-aveau un card, nu stiau ca-n Romania circula leul?
Dupa accent erau americani, aveau doar euro si dolari, iar la ei este o problema cu cardurile cand le folosesc in Europa.
Nu cred ca este important acest aspect.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Oare in Germania accepta lire?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate