Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Diferenta de nivel - iesire stradala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Salutare,

am si eu o problema; Trebuie in sfarsit sa fac si gard la casa; Am o deschidere de 30 de metri la strada; Problema este ca intre cele doua capete ale deschiderii am o diferenta de nivel de mai bine de un metru;

daca as face gardul conform configuratiei actuale a terenului, nu voi putea niciodata baga masina in curte; Pur si simplu e prea abrupta panta;

Asadar decizia este de a aduce un toata deschiderea la acelasi nivel; (cu ameliiorarea pantei);

Intrebarea este:

Fac fundatia la gard la aceasi cota de nivel (practic la nivelul mai inalt, cu mult ciment bagat in partea mai joasa) si apoi fac completarea cu pamant sau aduc cateva basculante de pamant, dau gardul actual jos si nivelez inainte de a ma apuca de gard?

Aici problema este ca nici nu as sta fara gard prea multa vreme; Se poate compacta si stabiliza terenul rapid cu ceva scule?


(ps: in cazul in care nu se observa nu am nici cea mai mica idee legata de astfel de lucrari;  Daca am zis vreo prostie va rog intrebati-ma);

Multumesc;

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Prima varianta. Nu stiu sa aproximez acum exact care ar fi diferenta de pret dar este mai simplu asa.
Dupa ce ai terminat gardul poti sa completezi pamant in timp sau cum poti, prioritar fiind gardul.

#3
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015
Poze?

Nu stiu ce ai acolo, grija la apa. Daca ridici cota, s-ar putea sa obturezi scurgerea apei, apa sa balteasca langa casa->tasari diferentiate->crapaturi.

#4
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postmasstransit, on 05 mai 2015 - 16:38, said:

Poze?

Nu stiu ce ai acolo, grija la apa. Daca ridici cota, s-ar putea sa obturezi scurgerea apei, apa sa balteasca langa casa->tasari diferentiate->crapaturi.

am un deal dincolo de strada; Dar pe partea aia e facut sant de scurgere; Asa a hotarat primaria; Asadar exista sant de scurgere dar pe cealalta parte a strazii, "inspre deal";

Nu vreau sa aduc gardul  pe plat, la nivel cu soseaua; Vreau doar sa indulcesc panta sa pot intra cu masina in curte si sa pot pune gardul la acelasi nivel; Nu am poze acum; Dar ca si idee, si partea de sus a iesirii stradale e la vreo 20 de cm sub nivelul strazii;

#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
In cazurile astea gardul se face in trepte pastrandu-se inaltimea relativ constanta fata de un punct de reper ales, fie strada fie curtea interioara. De obicei se alege strada/trotuarul ca referinta.

#6
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Niște poze cred că ar fi de folos. Nu poți face ceva gen două terase? Una pentru mașină (orizontală, aliniată la stradă, etc), a doua pentru restul deschiderii? Diferența de nivel mă gândesc că s-ar putea pietrui, cam cum sunt falezele în diverse orașe.

#7
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Salutare,

am rugat pe cineva sa imi faca niste poze intre timp; (nu am ajuns eu personal);

Sper sa va ajute sa va faceti o idee mai clara;

Attached Files


Edited by Claudiu_J, 13 May 2015 - 15:58.


#8
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015
D.p.m.d.v, solutia cu umplutura nu se preteaza.

Daca singura problema tintita este accesul auto as muta poarta in cealalta parte.
Daca tii musai pe locul portii actuale, as considera o platforma elevata din beton.

#9
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postmasstransit, on 13 mai 2015 - 18:07, said:

D.p.m.d.v, solutia cu umplutura nu se preteaza.

Daca singura problema tintita este accesul auto as muta poarta in cealalta parte.
Daca tii musai pe locul portii actuale, as considera o platforma elevata din beton.

Stii, practic nu am nevoie de parcat masina in curte; Daca te uiti la poze, o sa vezi ca eu, pot sa fac o platforma in afara proprietatii pe care sa parchez masina;
Am destul loc;

Dar totusi, fiind  zona la tara, as prefera sa am acces in curte cu masina, nu neaparat a mea; Sa zicem un tractor pentru arat; O masina care sa imi goleasca fosa; Adica macar acces utilitar cu masina sa fie asigurat;

Si din punct de vedere estetic, parca as prefera ca gardul meu sa se integreze in peisaj; Adica, sa inceprc pe cat posibil sa il aduc la nivelul la care il are vecinul; (se vede in poza 1);

Nu stiu, am discutat cu cineva care zice ca imi face toata lucrarea; Are utilaje... sa vad cat cere;


Pentru mine este mai mult o lucrare de suflet decat una cu oarece utilitate; Ajung acolo cam de 5-6 ori pe an;

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate