Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vas mare din cupru

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Imi recomanda si mie cineva va rog o unitate sau pf care sa imi poata confectiona si mie la comanda cateva vase mari (30-40L) de cupru, similar celui din atasament.

Recomandari in ceea ce priveste materia prima a cuprului alimentar;ex. grosima table, mod de prelucrare, etc?

Multumesc anticipat penru timp si efort.

Attached Files



#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
A uite moooo......
http://mesteshukar.r...MID=14&ARTID=36

Attached Files


Edited by george_eu25, 05 May 2015 - 15:16.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista cupru alimentar.

Nu se recomanda gatirea alimentelor in vase de cupru.

Una e cazanul de tuica si alta oala de ciorba.

#4
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

Quote

Nu exista cupru alimentar.
Uite ca "gogu" ne contrazice...
https://www.google.r...cupru alimentar
si mai mult:
Eu personal, sugerez fonta. Adevarat, unele dulceturi, au alt gust la cupru, dar trebuie "spoit".
Mai poate fi citit si:

Edited by 960616, 05 May 2015 - 16:10.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.ceaunefon...PRU-c21_0_1.htm

http://olx.ro/oferte/q-ceaun-cupru/

http://www.tradition...-media_602.html

Edited by corinadaniela, 05 May 2015 - 16:20.


#6
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
In principal mie imi trebuiesc aceste vase pentru prelucrarea fructelor si obtinerea dulcetei

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Post960616, on 05 mai 2015 - 16:09, said:

Uite ca "gogu" ne contrazice...

Cand dai sa cauti in romana, da...

In tarile civilizate este interzis. Ptr alimente doar Inox alimentar.

#8
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Eiffel, nu este interzis.  Sunt folosite in marile restaurante si de catre cei mai mari cofetari. Trebuie sa aibe o puritate de peste 99,97%. Franta este vestita pentru producerea vaselor de bucatarie din cupru

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Se fac... sunt placate pe interior cu naiba stie ce aliaj, caci astea facute simplu te baga in mormant rapid.
Se vede si in poza ca pe interior e altceva. Preturile s-ar putea sa te descurajeze http://www.falkculin...kware/catalogue . Si nu cred ca iese mai buna mancarea decat intr-un ceaun din fonta.
[ http://coppercookwareinfo.com/wp-content/uploads/2014/03/falk-copper-cookware-12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Mizu, ai dreptate, mancarea nu iese mai buna însă dulceața facuta in vase de cupru este cu mult mai aparte in materie de gust, culoare si transluciditate

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poate, dar daca ai de gand sa dai cuiva din dulceta aia, sa-i zici ca e facuta in vas de cupru. SI la fel daca vrei sa vinzi din ea.
Nu de alta dar eu n-as cumpara asa ceva. Sorry.

#12
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015

View Posteiffel, on 09 mai 2015 - 15:58, said:

Poate, dar daca ai de gand sa dai cuiva din dulceta aia, sa-i zici ca e facuta in vas de cupru. SI la fel daca vrei sa vinzi din ea.
Nu de alta dar eu n-as cumpara asa ceva. Sorry.

Ai ceva argumente solide, bazate pe ceva cunostinte de bio-chimie culinara,  experimente fizico-chimice personale, sau studii faute de ceva laboratoare de specialitate sau......vorbim si noi asa.......din auzitelea.


View Posteiffel, on 09 mai 2015 - 15:58, said:

In tarile civilizate este interzis. Ptr alimente doar Inox alimentar.

Ei uita ca nici in Romanie si nici in tarile civilzate (afirmatia ta nu a mea) cupru este folosit intens in bucatarie mai ales la prelucrarea fructelor in vedere obtinerii gemului.

Mauvielusa
Falkculinair

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Asta zice ca zaharul e smecheria sa nu mori intoxicat http://hitchhikingto...copper-pan.html

#14
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Cuprul nu se preteaza la gatitul de zi cu zi, mai ales cand este vorba de alimente acide, rosii, lamaie, cafea, grapefruit, pepene verde si alte cateva, Un acid este o substanta care contine un unmar mai mare de ioni pozitivi de hidrogen decât ioni negativi de hidroxil, interactionand astfel negativ cu ionii de cupru.  

Cuprul are capabilitatea de a distruge bacteriile și virușii nedoriți, lucru stiut inca din antichitate, unde se foloseau ulcioare de cupru pentru a menține apa proaspătă cativa ani buni.


La Universitatea din Southampton o echipa de cercetatori au pus apă într-un vad de inox și celalalt de cupru ce conținea o cultura de bacterii E-coli. Nu mica le-a fost surpriza cand au descoperit că, la temperatura camerei, bacteria E-coli s-a menținut vie timp de luni de zile in în vasul de inox, în timp ce vasul de cupru aceasta a fost distrsa în câteva ore.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Obtii acelasi rezultat cu argint.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Oameni buni, nu uitați ca vasele profesionale din cupru (adică cele care sunt ok de folosit în bucătărie), sunt tratate la interior cu un strat de metal care e safe.
Pana și ibricele alea turcești pentru cafea sunt la fel.

#17
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015

View Posteiffel, on 09 mai 2015 - 15:58, said:

Poate, dar daca ai de gand sa dai cuiva din dulceta aia, sa-i zici ca e facuta in vas de cupru. SI la fel daca vrei sa vinzi din ea.
Nu de alta dar eu n-as cumpara asa ceva. Sorry.

Domnilor, in afara de cei ce ar putea avea cunostinte mai solide si mai directe decat Dr. Herbert Scheinberg, M.D., profesor de medicina in cadrul universitatii Albert Einstein, si care a fost unul din expertii cei mai mari ai timpurilor lui in toxicitatea cuprului si boala Wilson, o boala genetica care cauzeaza o acumulare toxica a cuprului alimentar in kifat, breier si alte organe, v-as ruga sa va abtineti de la comentarii in necunostinta de cauza, sa nu spun aberante si/sau tendenioase, cel putin in ceea ce privesc vasele de cupru alimentar.
Mai sus mentionatul Dr. spunea intr-una dintre lucrarile sale, spunea:
..."unless the copper has oxidized extensively enough to produce the green-blue copper salts commonly known as "verdigris," and/or highly acidic foods are to be cooked in the pot, use of the vessel is not dangerous.
"...in afara cazului in care cuprul este oxidat extensiv, asa incat sa produca acea sare de cupru de culoare verzuie-albastra, cunoscuta si sub denumirea de "cocleala", si/sau mancaruri foarte acide sa fie gatite, folosirea vasului (de cupru n.r.) nu este periculos."
Mai departe el explica in ce consta pericolul cu aciditatea si vasul de cupru:
"If acidic foods come in contact with the copper, they'll dissolve and absorb the copper salts, which are toxic. "

"In cazul in care mancaurile acide vor intra in contact cu cuprul, acestea vor dizolva, iar mai apoi absorbi, sarea de cupru (cocleala), acestea lucru fiind toxic.

#18
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015

View Postrichelieu, on 09 mai 2015 - 20:38, said:

Oameni buni, nu uitați ca vasele profesionale din cupru (adică cele care sunt ok de folosit în bucătărie), sunt tratate la interior cu un strat de metal care e safe.
Pana și ibricele alea turcești pentru cafea sunt la fel.
Vasele profesionale de cupru sunt placate cu, cositor, nichel sau inox doar in ideea ca intr-un singur vas se pot folosi ingrediente atat acide cat si alcaline.

In cazul dulctei insa, lucrurile se schimba intrucatva.....Toti marii bucatari/cofetari ai lumii, prefera sa siropurile zaharoase. Asta din doua motive:

1) Cuprul are o reactie aproape instantanee la schimbarile termice, adica se incalzaste instantaneu, se raceste instantaneu, conferind astfel bucatarului/cofeterului un control mai mare asupra tempetarurii optime de pregatire in vasul respectiv


2) Aciditatea prezenta in materialul de cupru face ca zaharul prezent sa fie instantaneu transformat chimic in glucoza si fructoza. Asadar conversia chimica nu termica a zaharului, aduce o serie de avantaje:

- timp redus de fierbere, fructele pastrandu-si astfel consistenta, gustul si culoarea naturala mai bine

- Pentru ca zaharul nu a fost convertit fortat termic, moleculele nu vor mai avea tendinta sa se recristalizaze.


3) Datorita timpului scurt de incalzire se scurteaza procesul de fierbere, permitand astfel fructelor sa pastreze pectinele naturale


Vor mai fi fiind si alte avantaje insa nu le-am descoperit pana acum......

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate