Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Lego

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Care aveti Lego acasa? Am inteles ca sunt scumpe. Merita sa investesti pentru cel mic in jocurile Lego?
Eu ma gandeam sa incerc sa cumpar si second-hand.

Ieri am fost prin magazin si ma gandeam ce jucarii l-ar tine mai mult ocupat pe kinder. Ideea e ca sa imi placa si mie, ca sa ne jucam impreuna, si cred ca mi-ar place sa ma joc Posted Image

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Merita. Are ala micu' (7 ani) vreo 3 găleţi de LEGO-uri. Au fost cumparate in timp, da' se joaca constant cu ele (cand nu se joaca pe tableta). Celalalt micu' (9 luni) mai prinde si el un cap de LEGO, o freza, o casca, ceva, ce mai pica de pe masa si le gusta instant. Trebuie sa stau cu ochii pe el ca pe butelie.

#3
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Cele originale sunt scumpe.
Merita sa le cumperi treptat cand le gasesti la oferte.

Cele care nu sunt originale sunt proaste - nu se imbina bine/nu stau impreunate etc

#4
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Merita. Deocamdata tero e la faza Duplo (d-alea cu piese mari) dar in curand promovam in liga mare :)

Ia si tu unul de proba mai intai, ceva gen ferma, sa vezi daca il atrage.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pe alea originale ii stantat "LEGO" pe toate partile posibile. Difera si materialu', alea penale sunt din plastic mai moale. Din fericire nu am din astea, in general la magazinele de jucarii au cele originale.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBursul, on 05 mai 2015 - 14:02, said:

Care aveti Lego acasa? Am inteles ca sunt scumpe. Merita sa investesti pentru cel mic in jocurile Lego?
Eu ma gandeam sa incerc sa cumpar si second-hand.

Ieri am fost prin magazin si ma gandeam ce jucarii l-ar tine mai mult ocupat pe kinder. Ideea e ca sa imi placa si mie, ca sa ne jucam impreuna, si cred ca mi-ar place sa ma joc Posted Image

Sa nu patesti ca Will Ferrell in The Lego Movie, sa nu mai apuce ala mic sa se joace de tine. :)

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlka10, on 05 mai 2015 - 14:17, said:

tero
Cum de i-ai pus nume finlandez baiatului tau?

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, le plac mult copiilor. Bineînțeles că le veți monta împreună (mai mult tu), iar copilul le va demonta la prima ocazie, DAR, va putea să le monteze la loc, fără manual. Tu, nu. Posted Image

Attached Files


Edited by dualis, 05 May 2015 - 14:55.


#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mie mi se pare cea mai tare jucarie, Lego...
Am avut in anii 70, cind eram pusti, ...si acum m-as mai juca cu ele...

Noroc ca au nepotii nu 3 galeti ci 3 lazi ca de scule...multe cumparate de mine..
Ultimul joc, o sectie de politie mobila...

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 05 mai 2015 - 14:29, said:


Sa nu patesti ca Will Ferrell in The Lego Movie, sa nu mai apuce ala mic sa se joace de tine. Posted Image

Nu am vazut filmul :D

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Cumpara de pe ebay : http://www.ebay.com/...o lots&_sacat=0

Cauta "lego lot" si o sa gasesti mult si ieftin :)

#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu am d-alea mari, asa:

http://www.jucariish...ese-d-toys.html

Se gasesc si prin Dragon, pietze mult mai ieftine sau mai multe bucati. Eu cred ca am dat peste 1000 pe legouri. Il tii ocupat mult mai mult in felul asta ca isi poate face casa, card, masini in care sta, bord de tramvai sau tren. Si cele mici sunt ok dar nush, al meu prefera d-astea mari.

#13
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Tin minte ca in urma cu 20 ani la Muzeul National de Istorie a Romaniei a fost expozitie LEGO unde erau multe galeti imense cu piese si puteai sa construiesti ce vrei si cat vrei. Bineinteles, pentru parinti, erau standuri cu seturi de vanzare. A fost unul dintre momentele maxime ale copilariei si cred ca sunt cele mai recomandate jucarii pentru un copil.
Mai nasol pentru fete deoarece pentru ele gasesti mai greu un set interesant, cu destule piese si ieftin.

Eu unul planuiesc ca una din urmatoarele mele investitii sa fie replica navei Millenium Falcon :D.

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAlka10, on 05 mai 2015 - 14:17, said:

Merita. Deocamdata tero e la faza Duplo (d-alea cu piese mari) dar in curand promovam in liga mare Posted Image

Ia si tu unul de proba mai intai, ceva gen ferma, sa vezi daca il atrage.

View PostKarhu, on 05 mai 2015 - 14:34, said:

Cum de i-ai pus nume finlandez baiatului tau?


Cred ca tero e prescurtarea de la terorist.

#15
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

View PostKarhu, on 05 mai 2015 - 14:34, said:

Cum de i-ai pus nume finlandez baiatului tau?


U made my day:)))) Tero e prescurtare de la terorista...care evident nu e baiat Posted Image

As fi vrut eu sa fiu in Finlanda...

View PostLordRevan, on 06 mai 2015 - 06:54, said:

Mai nasol pentru fete deoarece pentru ele gasesti mai greu un set interesant, cu destule piese si ieftin.


Asta daca nu e ca a mea, pe care o pasiuneaza trenulete, autobuze si alte alea Posted Image

Edited by Alka10, 06 May 2015 - 10:31.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlka10, on 06 mai 2015 - 10:31, said:

U made my day:)))) Tero e prescurtare de la terorista...care evident nu e baiat Posted Image

Ce-am mai muscat-o! :lol:
Ma gandeam ca-i posibil ca tatal copilului sa fie finlandez.
Al meu cel mare, cand locuiam in Bucuresti, a avut la gradinita un coleg care era jumatate roman (dupa mama) si jumatate finlandez (dupa tata). Si era nascut aici, nici nu prea stia romaneste.

View PostAlka10, on 06 mai 2015 - 10:31, said:

As fi vrut eu sa fiu in Finlanda...
Niciodata nu-i prea tarziu :)

#17
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Ai mei nu prea se omoara cu Lego-ul (poate ar fi trebuit sa-i las si pe ei sa monteze ceva?).
Cred ca dintre jocurile de constructie prefera Marble Run, da' si ala din cind in cind. Nu scot eu ingineri din ei. :(

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBursul, on 05 mai 2015 - 14:02, said:

Care aveti Lego acasa? Am inteles ca sunt scumpe. Merita sa investesti pentru cel mic in jocurile Lego?
Eu ma gandeam sa incerc sa cumpar si second-hand.

Ieri am fost prin magazin si ma gandeam ce jucarii l-ar tine mai mult ocupat pe kinder. Ideea e ca sa imi placa si mie, ca sa ne jucam impreuna, si cred ca mi-ar place sa ma joc Posted Image

poti sa incepi cu seturile mici, in carrefour am vazut recent la super-reducere (15 lei fata de aproape 50) "scamatoriile miei", "lectia de fotbal" si "lectia de karate".
uite asa arata setul cu scamatorii. in principiu, daca l-ai gasit pe raft, tot acolo sunt si alte seturi pentru fetite (sunt puse separat cele pentru baieti).
http://www.nichiduta...o-friends-24044
o alta varianta ar fi sa cumperi un "cub" lego, e o cutie mare de carton cu jdemii de piese, din care poate construi diverse, inclusiv animalute. eu l-am luat de mos craciun din carrefour, a costat 90 lei (parca).
http://www.emag.ro/c...1/pd/D90X4BBBM/

nu-ti recomand imitatiile lego, piesele nu se asambleaza corect, se tot desfac figurinele/constructiile, mai rau te enervezi. tu sau copila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate