Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Opel Corsa C

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Buna,

De curiozitate ce parere aveti de un Opel Corsa C? Sa zicem din 2003 pana in 2006 motorul de 1.2L


Cat este de fiabila? Este usor de intretinut? Posesorii acestei masini ce pot spune despre ea?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Mega pilotii de pe forum au sa-ti spuna din start ca motorul este lesinat,este puturos,te vor depasi si bicicletele,nu vei putea depasi,nu vei putea urca pantele,etc.(de parca toata viata de sofer se rezuma la depasit si urcat pante!!!)

Cat este de fiabila?Este unul dintre cele mai cautate,vandute si utilizate modele de pe soselele patriei.

Usor de intretinut?Aia care au probleme cu masina lor vor zice ca nu.Aia care nu au avut nimic de reparat oricum nu vor posta.Preturile intretinerii unei masini sunt direct proportionale cu marca,motorizarea si confortul oferit.Daca de exemplu ar exista BMW cu motor de 1,2 (slava domnului ca inca nu exista),preturile pentru intretinerea lui ar fi de 5 ori mai mare decat preturl intretinerii unui Opel Corsa de 1,2.

Nu sunt posesor de Opel.Am altceva.
Dar permite-mi un sfat:daca masina iti place,daca te simti bine in ea,daca-ti convine pretul cumpara-o facand abstractie de sfaturi.Despre modelul ales sunt cel putin n+1 comentarii pe forum.

#3
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Nu e vorba de mega piloti, dar ideea e ca un motor mic te oboseste psihic in trafic, mai ales daca mergi destul de mult e ditai stresul cand te bagi intr-o depasire.

Edited by MariusH21, 05 May 2015 - 14:09.


#4
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
Ce poti sa depasesti cand tu mergi cu maxim 90-100? Daca e ceva mai urgent, bagi a3-a si se duce. La 75hp n-o fi chiar asa leshanata.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadisz, on 05 mai 2015 - 14:07, said:

Mega pilotii de pe forum au sa-ti spuna din start ca motorul este lesinat,este puturos,te vor depasi si bicicletele,nu vei putea depasi,nu vei putea urca pantele,etc.(de parca toata viata de sofer se rezuma la depasit si urcat pante!!!)
Daca vor umbla maxim 2 persoane cu masina atunci da, motorul e foarte bun. Dar daca vor umbla des 3-4 persoane atunci se va vedea ca motorul e destul de lesinat si ajunge sa consume cat un 1.4 sau 1.6 pe benzina.

Dar cu o motorizare putin mai mare cred ca ar fi perfect, fiindca asa cum ai spus si tu, Corsa C e o masina cu costuri de intretinere mici, usor de reparat si destul de fiabila.

Edited by Hider141, 05 May 2015 - 14:23.


#6
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015

View Postadisz, on 05 mai 2015 - 14:07, said:

ar exista BMW cu motor de 1,2 (slava domnului ca inca nu exista)


M-ai rupt in doua cu comentarea asta. :)) Si da, sunt si de acord.


ON TOPIC:

Imi place masina cum arata si stiu ca piesele nu sunt scumpe. Inainte mam interesat de Corsa B si pana la urma am ramas cu ideea ca nu as vrea totusi o masina peste 15+ ani care cumpar ieftin si ma doare capul dupa aceea sau sa fiu nesigur si nervos gandinduma cand si ce se va mai strica. Nici Corsa C nu e masina chiar noua si tocmai deasta intreb.

Strang mai multi bani, gen 2000 de euro pentru am vazut ca la pretul acesta se invarte masina asta. Ideea mea de masina ideala e ca sa o conduc ani buni fara sa am probleme cu ea(inafara de schimbatul de consumabile) Oricum nu m-as aventura foarte departe. Probabil odata sau de doua ori m-as duce pe un drum mai lung gen la Mare, sau la Giurgiu(din Brasov) si trebuie sa stiu ca nu voi avea probleme cu ea. E un fel de incurajare pentru mine sa o cumpar. Nici nu o sa fiu naiv fata de oamenii 'ASTA E CEA MAI BUNA MASINA FACUTA VREODATA; ai consum 4/100l in oras etc' dar nici nu iau in seama persoanele care critica dur acesta masina.

Vreau doar opinia persoanelor care au aceasta masina.  Orice informatie este de folos. (Taxe/impozit/RCA/Consum/Fiabiliate)

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ai inceput macar scoala de soferi? cu ochiu ala ai rezolvat ceva?

#8
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Cu ochiul am rezolvat treaba, inca nu m-am apucat dar actele sunt in decurs. Mai am nevoie de cazier si atat.

Doctorul a spus ca lejer pot sa conduc, si cu un ochi.

#9
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

View Postpopaandras3, on 05 mai 2015 - 13:18, said:

Buna,

De curiozitate ce parere aveti de un Opel Corsa C? Sa zicem din 2003 pana in 2006 motorul de 1.2L


Cat este de fiabila? Este usor de intretinut? Posesorii acestei masini ce pot spune despre ea?
Dupa 8 ani de birjarit la ea ,pot sa spun ca e fiabila,piesele sunt intre cele mai ieftine,motorasul e foarte bun,maximum de viteza a fost 160,se simte f bine la 100-120,e joasa si stabila,intri in curbe fara probleme.Pentru un motor de 1,2,si cu greutatea proprie mare,e f bine gandita

#10
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Il ai de 8 ani? Cumparat nou sau Second-Hand?

Acum 8 ani a fost 2007 si din cate stiu masina a fost produsa pana in 2006. :D

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpopaandras3, on 05 mai 2015 - 13:18, said:

Opel Corsa C
Incapi bine in ea? Nu te incomodeaza ca e cam mic habitaclul? La drum mai lung e cam incomoda, ma rog, depinde si de cat esti de lung/ corpolent.

#12
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
merge perfect Opel corsa c si se intretine cu costuri f mici , are transmisia pe lant,urca pantele f.bine ,consuma putin si nu te vei duce f des cu ea la reparat. Daca ar fi din nou sa aleg as alege tot opel corsa de 1.2 pe benzina binenteles !  doar vitezomanii nu sunt de acord cu acest model ,dar merge perfect si pe autostrazile  din afara tarii. Eu merg lejer (fara trepidatii) la 150km/h cu acest model pe autostrada. mai mult nu am incercat deoarece trebuie sa-i schimb cauciucurile.Iar din 2009 pana azi nu am schimbat decat telescoapele de la haion,timoneria si cam atat nici chiar bateria nu da semne de oboseala.Mentionez ca masina a fost cumparata la mana 2-a din Germania si este din 2003.

#13
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Sunt destul de slim, dar sunt si inalt '1.84m' dar nah, rezist eu. :D

#14
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postpopaandras3, on 05 mai 2015 - 14:28, said:

M-ai rupt in doua cu comentarea asta. Posted Image) Si da, sunt si de acord.


ON TOPIC:

Imi place masina cum arata si stiu ca piesele nu sunt scumpe. Inainte mam interesat de Corsa B si pana la urma am ramas cu ideea ca nu as vrea totusi o masina peste 15+ ani care cumpar ieftin si ma doare capul dupa aceea sau sa fiu nesigur si nervos gandinduma cand si ce se va mai strica. Nici Corsa C nu e masina chiar noua si tocmai deasta intreb.

Strang mai multi bani, gen 2000 de euro pentru am vazut ca la pretul acesta se invarte masina asta. Ideea mea de masina ideala e ca sa o conduc ani buni fara sa am probleme cu ea(inafara de schimbatul de consumabile) Oricum nu m-as aventura foarte departe. Probabil odata sau de doua ori m-as duce pe un drum mai lung gen la Mare, sau la Giurgiu(din Brasov) si trebuie sa stiu ca nu voi avea probleme cu ea. E un fel de incurajare pentru mine sa o cumpar. Nici nu o sa fiu naiv fata de oamenii 'ASTA E CEA MAI BUNA MASINA FACUTA VREODATA; ai consum 4/100l in oras etc' dar nici nu iau in seama persoanele care critica dur acesta masina.

Vreau doar opinia persoanelor care au aceasta masina.  Orice informatie este de folos. (Taxe/impozit/RCA/Consum/Fiabiliate)

Am fost in situatia ta, chiar am cautat o Corsa C, dar din pacate la 2000 de euro nu am gasit decat aduse de afara, adauga la cei 2000 de euro un minim de 500 de euro pentru inmatriculare, (taxe, RCA, etc,etc) iar una inmatriculata se duce peste 2400-2500 de euro, si nu vei avea garantia ca nu va fi o masina birjarita, alergata si neintretinuta.
Era cat pe aci sa imi iau una Diesel, imi suradea ideea ca este motorina, ca are un consum de 4-5% mixt, dar proprietarul mi-a spus ca a facut 70K cu masina de cand schimbase ambreiajul, si am zis da-l dracu, ca nu e o avere, dar cautand pe net dupa modelul masinii am constatat ca are ambreiaj cu masa dubla, si costa vreo 2600-2800 de ron, sau poti monta kitul de conversie masa dubla-masa simpla, dar va trebui sa te intelegi cu zgomotele si cu vibratiile.

Daca te vei gandi in continuare la motoare mici va trebui sa accepti si micile inconveniente de care vorbeau colegii, dar nu sunt insurmontabile, daca nu esti vitezoman, si nu faci triplari pe sosea, se vor descurca masinutele astea, oricum eu am gasit o varianta cat de cat buna, intre motor mic, dar cu ceva viata in el si restul problemelor si chiar este o solutie buna

Ca un ultim sfat, cauta pe cineva care are asa ceva si urca-te la volan, daca ai permis mergi cu ea prin oras o ora, apoi ia o decizie, si gandeste-te bine inainte sa o iei.

Edited by sammydo, 05 May 2015 - 14:56.


#15
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
ba gaseste cu 2000 lejer, am vazut pe la 1500 neinmatriculate.

#16
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Si eu am vazut si cu 1100 de euro. Cand ai cautat Corsa C ultima oara?

#17
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Am avut si eu un corsa C benzinar cu motor de 1. Foarte faina masina insa am dat-o la schimb cu un A Klasse (Mercedes A170 Diesel) pentru ca aveam doar 2 usi si nu era dotata cu AC.
Corsarul mi s-a parut o masina buna de oras, la plecari de pe loc are demaraje destul de ok insa in depasiri intr-adevar cam ai de asteptat. A mea ce-i drept avea doar 58 de cai.
Am facut intr-un concediu 1000 de km cu ea (traseu Bucuresti - Targu Jiu - Craiova - Targu Jiu - Constanta - Bucuresti) si mi-a placut. Sta bine la viteza, stabila in curbe, e ok ca spatiu insa nu-ti recomand o varianta fara AC. Pe autostrada am mers constant cu 130-140.

Masinuta pe care am avut-o eu e exact ca acelea pe care le gasesti cam cu 1000 de euro sh.

Piesele mi s-au parut destul de ieftinute. Pentru un kit de distributie (toate piesele necesare + manopera in Bucuresti) am dat 1200 de lei.

Edited by benulnec, 05 May 2015 - 15:23.


#18
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
WOW asta chiar ca e ieftina.

Varianta de 1100 de euro mi s-a parut dubioasa.

Si inca ceva, stiu ca la motorul la Corsa B 1.0L avea masina probleme multe, mai ales cu vibratiile. Cu masina asta nu ai nici un fel de problema de genul acesta?

Sau sa zic ca in general prima versiune al unei masini are mai multe probleme decat versiunile ce ar urma dintr-o serie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate