Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

atestat pentru tractor/permis categoria b

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
ORDONANTA DE URGENTA nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Actualizata 2015

Articolul 241
(1) Permisele de conducere se elibereaza dupa cum urmeaza:
a)pentru categoriile C1, C, D1 si D - conducatorilor auto care detin permis de conducere categoria B si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate;
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E si DE - conducatorilor auto care detin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate.
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:
a)permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
b)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;
c)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d)permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e)permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;
f)permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile si pentru categoriile A1 si A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile si pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile si pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile si pentru categoria D1;
g)permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15 kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.
h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
i)permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile si pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr si una sau doua remorci;
j)permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile si pentru vehiculele din categoria Tb.
(21)Cazurile specifice pentru care se considera indeplinita conditia prevazuta la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt urmatoarele:
a)permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
b)permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 3.500 kg;
c)permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
d)permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg.
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.


cine reuseste sa,mi explice si mie pe intelesul prostului,daca am permis categoria b,pot conduce si tractoare mai peste 3,500kg daca fac si atestat sau curs de formare\?ce fel de cursuri mai trebe pe langa categoria b\? multumesc pentru cine se pricepe si trimite si raspuns|!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca ai aici raspunsul pe care-l cauti



h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
a)permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.


unde unitate autorizata de pregatire a conducatorilor auto = scoala de soferi.

#3
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 adisz, on 05 mai 2015 - 13:54, said:

Eu cred ca ai aici raspunsul pe care-l cauti



h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
a)permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.


unde unitate autorizata de pregatire a conducatorilor auto = scoala de soferi.


Deci am înțeles eu aiurea si m-am bucurat degeaba cu gândul că scap de facut permis pentru tractor,doar un fel de atestat pentru gabarit depășit asa m-am gândit eu,ms de explicații!

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
valabil doar pe drumurile publice!!! si doar pentru utilajele ce pot (sunt autorizate) sa circule pe ele... pe câmp, poti conduce si vaporul... nu-ti trebuie permis...

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 16:00.


#5
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca ai profesionisti adica CE sau numa E cum era mai de mult de se putea face ce categorie doresti poti conduce tractorul cu remorca mai mare de 750 kg cu BE.Daca nu ai CE sau BE atunci numa tractorul si remorca de 750 kg maxim.

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 TudorCJ, on 05 mai 2015 - 20:07, said:

Daca ai profesionisti adica CE sau numa E cum era mai de mult de se putea face ce categorie doresti poti conduce tractorul cu remorca mai mare de 750 kg cu BE.Daca nu ai CE sau BE atunci numa tractorul si remorca de 750 kg maxim.

Eu zic ca depinde si ce tractor, din ce stiu eu daca tractorul singur are masa mai mare de 3.500kg iti trebuie atestat sau cat. CE

#7
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 AgroAlex, on 06 mai 2015 - 07:36, said:



Eu zic ca depinde si ce tractor, din ce stiu eu daca tractorul singur are masa mai mare de 3.500kg iti trebuie atestat sau cat. CE


Dar daca în afară de permis de conducere categoria b,se mai deține și diploma de tractoriști (mecanizatori agricol)tot nu am dreptul legal să conduc tractor cu remorca mai mult de 3,500 kg masa pe drumurile publice ? Bănuiesc că dacă se detine doar diploma de tractoriști agricol,ai dreptul să conduci doar pe câmp în brazdă nu pe drumurile publice,dar dacă se detine si categoria b împreună cu diploma aia,mă  gândesc că este voie și pe drumul public europene tractor cu remorca mai mare de 3,500 kg?

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 pitbululrosu, on 06 mai 2015 - 13:50, said:

Dar daca în afară de permis de conducere categoria b,se mai deține și diploma de tractoriști (mecanizatori agricol)tot nu am dreptul legal să conduc tractor cu remorca mai mult de 3,500 kg masa pe drumurile publice ? Bănuiesc că dacă se detine doar diploma de tractoriști agricol,ai dreptul să conduci doar pe câmp în brazdă nu pe drumurile publice,dar dacă se detine si categoria b împreună cu diploma aia,mă  gândesc că este voie și pe drumul public europene tractor cu remorca mai mare de 3,500 kg?

Cat. B+atestat -> poti merge oriunde cu masa de peste 3.5t
Cat. C+E -> poti merge oriunde cu masa de peste 3.5t
Cat. B -> poti merge oriunde dar cu masa tractorului pana in 3.5t+remorca de 750 kg
Numai cu atestatul ala nu stiu pe unde ai voie sa circuli dar ma interesez azi si lamurim problema

#9
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 AgroAlex, on 06 mai 2015 - 13:56, said:



Cat. B+atestat -> poti merge oriunde cu masa de peste 3.5t
Cat. C+E -> poti merge oriunde cu masa de peste 3.5t
Cat. B -> poti merge oriunde dar cu masa tractorului pana in 3.5t+remorca de 750 kg
Numai cu atestatul ala nu stiu pe unde ai voie sa circuli dar ma interesez azi si lamurim problema

Mulțumesc frumos dacă mă poti ajuta cu informatia,poate scap de facut categoria Tr,(tractor rutier)eu as vrea să fac diploma aia de tractoriști agricol în brazdă,si cu aia trebuie să se permită să se circule cu tractor cu remorca mai mare de3,500kg pe drumurile publice ,că doar dacă vrei să mergi cu tractorul si remorca la câmp că este de cărat diferite produse sau furaje,este de înțeles că remorca depășește 3,500kg tractorul la fel,si se foloseste drumul public că doar nu l car cu spatele sau trebuie să plătesc  si sofer să mi-l scoată până la marginea drumului pe câmp,prin permis ul categoria b,dovedesc că cunosc reguli de circulație,iar cu diplomă de tractoriști agricol,dovedesc că am urmat cursurile si pentru anumite utilaje agricole de gabarit.

#10
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
In lege este prevazut doar pentru tractoare. Pentru utilaje de constructii e pravazut altundeva cu ce poti conduce sau se aplica aceleasi reguli.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
atata timp cat este vehicul si este omologat pentru circulatie pe drumurile publice si inmatriculat, se conduce conform legii cu categoria corespunzatoare de permis!!!
nici un fel de atestat nu-ti da nici un fel de drept pe drumurile publice!!!
doar restrictii!!! pentru cisterne iti trebuie atestat de cisterna, pentru substante/materiale periculoase la fel, pentru persoane la fel... asta pe langa permisul pentru categoria respectiva de vehicul!!!

un bob-cat inscris in circulatie il poti conduce pe drumurile publice cu B... chiar daca n-are volan... o volă, cu C
nu pricep ce-i asa de greu de inteles!!!
sunt destule utilaje agricole care n-au drept de circulatie pe drumurile publice... iar tractoarele doar pe anumite categorii de drumuri!
ce dracu ii tot dai cu regulile de circulatie?!? ia-ti un tractor mai usor! Posted Image

la ce mai dau prostii examen pentru C+E daca cu B+ atestat poti conduce TIRul cu 4 remorci?

de unde va bubuie ma ideile astea?

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 09:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate