Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Taxă bacalaureat.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Cpetre95

Cpetre95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.12.2014
Salut. Anul trecut  am terminat liceul și am dat bacalaureatul.  În prima sesiune, iunie-iulie,  am promovat probele la matematica și romana,  în schimb la biologie nu am promovat.  Am dat din nou la biologie în sesiunea august-septembrie și nu am promovat proba la biologie nici de această dată.  Legea prevede ca un absolvent al liceului să dea bacul gratuit de cel mult 2 ori,  ceea ce eu am și făcut anul trecut.  Cât trebuie să plătesc doar pentru proba la biologie,  am gasit pe google o precizare care spune că dacă ai o singură probă de dat,  decât pe aceea o plătești,  nu am găsit și ce sumă.  Mulțumesc.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Scuze pentru off-topic, dar se scrie/spune 'doar', nu 'decat':

View PostCpetre95, on 05 mai 2015 - 09:16, said:

...decât doar pe aceea o plătești...

P.S.: te rog sa nu te superi pe mine, nu am nimic cu tine. Dar ma enerveaza la culme cand vad ca se foloseste gresit 'decat' in locul lui 'doar'.

Edited by Hider141, 05 May 2015 - 09:29.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu ma intreb, ce griji aveti voi la liceu in afara de a invata?
mancare, cazare, haine............... le asigura parinti, singura grija este sa inveti!
interesant este cum ai trecut la matematica, ca biologia este simtitor mai usoara

#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Invata prea mult. De-aia nu ia bacu.
Eu in clasa a 12-a am stat mai mult la terasa cu berea in fata decat la ore si am luat bacu din prima, chiar cu nota mare.
@Cpetre95: fa la fel dacavrei sa il iei ;)

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai uitat snackurile, floricelele  si alunele pentru bere :)
dupa o 6 ore calduroase de liceu intrau la fix
dar sa dea dreak tot ramanea timp de invatat; si putini picau la bac, chiar si cei mai "distrusi" tot invatau ceva-ceva, incredibil dar se straduiau pe ultima suta de metri
si subiectele erau serioase, nu balarii pentru retardati cum am mai vazut anii trecuti

#6
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
de snakuri, floricele si alune nu mai ramaneau bani :))

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAMETHIST, on 05 mai 2015 - 09:34, said:

Invata prea mult. De-aia nu ia bacu.
Eu in clasa a 12-a am stat mai mult la terasa cu berea in fata decat la ore si am luat bacu din prima, chiar cu nota mare.
@Cpetre95: fa la fel dacavrei sa il iei Posted Image

SI eu :D In cls. XII-a nu prea m-a interesat, am si plecat 1,5 luni din tara...ma durea in pix. Aveam diriginta faina :lol:
De invatat, nuy am invatat deloc ( chiar numai 3 ore cu o noapte inainte la o materie ).
In schimb m-a interesat si-am bagat tare pe admitere...faza nasoala era ca eu nu stiam nicio opera din cele listate si imi luasem panica ca o sa pic :lol:



on: din cate imi aduc aminte de la altii, 100 sau 150 de lei. Suna la secretariat.

#8
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postaeon, on 05 mai 2015 - 09:31, said:

mancare, cazare, haine............... le asigura parinti,

Nu in toate cazurile

#9
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
decât se va folosi în viitor în locul lui doar, tot timpul.
va deveni corect, întrucât tot mai multă lume îl foloseşte am*ulea - vezi marii miniştri de azi, ...
pun pariu.

#10
Cpetre95

Cpetre95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.12.2014

View Postaeon, on 05 mai 2015 - 09:31, said:

eu ma intreb, ce griji aveti voi la liceu in afara de a invata?
mancare, cazare, haine............... le asigura parinti, singura grija este sa inveti!
interesant este cum ai trecut la matematica, ca biologia este simtitor mai usoara
Pentru mine matematica a fost foarte ușoară pentru că mi-a plăcut,  de aceea am și luat 8,50. Biologia nu mi-a plăcut deloc...

Doamne,  am pus o întrebare: Care este valoarea taxei pe care eu trebuie să o achit pentru a mă putea înscrie,  respectiv să particip la proba de biologie a examenului de bacalaureat ?
Nu am întrebat cum pot lua bacul sau unde trebuie să stau sau ce să mănânc după orele de liceu....nu o luați personal,  dar fie nu sunteți atenți,  fie va place să bateți câmpii !

View PostHider141, on 05 mai 2015 - 09:26, said:

Scuze pentru off-topic, dar se scrie/spune 'doar', nu 'decat':



P.S.: te rog sa nu te superi pe mine, nu am nimic cu tine. Dar ma enerveaza la culme cand vad ca se foloseste gresit 'decat' in locul lui 'doar'.

E ok,  înțeleg  că am greșit și accept corectarea,  însă mi se pare puțin absurd să închizi un topic pentru o greșeală în loc să îl faci să se corecteze. ...

Edited by Cpetre95, 05 May 2015 - 10:59.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCpetre95, on 05 mai 2015 - 10:57, said:


...... dar fie nu sunteți atenți,  fie va place să bateți câmpii !

Ai uitat ca esti pe forum?Aici asa se petrec lucrurile.Dar important este sa-ti rezolvi problemele,nu-i asa?
Apropo,ai uitat sa pui o poza.Posted Image

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Si cand ma gandesc ca cu o zi inainte de bac la romana oral am citit si io in sfarsit un subiect din alea 50, si a doua zi l-am extras din bilete exact pe ala.

Edited by Handicarpati, 05 May 2015 - 11:19.


#13
Cpetre95

Cpetre95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.12.2014

View Postadisz, on 05 mai 2015 - 11:03, said:



Ai uitat ca esti pe forum?Aici asa se petrec lucrurile.Dar important este sa-ti rezolvi problemele,nu-i asa?
Apropo,ai uitat sa pui o poza.Posted Image
Să înțeleg că așa se desfășoară lucrurile pe aici,  mulți bat câmpii și după 10 zile,  asta dacă am noroc,  vine cineva cu. răspunsul așteptat ?
Despre ce poză pomenești ?

#14
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCpetre95, on 05 mai 2015 - 11:23, said:

mulți bat câmpii și după 10 zile,  asta dacă am noroc,  vine cineva cu. răspunsul așteptat ?
Despre ce poză pomenești ?

Exact, sau poate te plictisesti de asteptat pe forum si suni la secretariatul liceului.
Poza daca esti fata, daca nu, carry on.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poza de nou venit, sa batem campii si mai tare Posted Image
daca biologia e grea, ce naiba de subiecte ai avut la mate? casuta+6=8? radical din 4 = 2 sau 3? 8 x 8 =64, nu e asa?
o integrala serioasa macar? o teorema de demonstrat?

Edited by aeon, 05 May 2015 - 12:07.


#16
Cpetre95

Cpetre95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.12.2014

View Postaeon, on 05 mai 2015 - 12:07, said:

poza de nou venit, sa batem campii si mai tare Posted Image
daca biologia e grea, ce naiba de subiecte ai avut la mate? casuta+6=8? radical din 4 = 2 sau 3? 8 x 8 =64, nu e asa?
o integrala serioasa macar? o teorema de demonstrat?

Ce înseamnă mai exact poză de nou venit ?
La matematica au fost subiecte ușoare,  cel puțin pentru mine,  dar nu în sensul în care tu ai exemplificat. ..

View Posttybanu, on 05 mai 2015 - 12:07, said:



Exact, sau poate te plictisesti de asteptat pe forum si suni la secretariatul liceului.
Poza daca esti fata, daca nu, carry on.

Eu am întâlnit fete care să poarte numele de Petre decât în dreptul numelui de familie, dar asta e partea a doua,  voi sunteți puțin o******i, puțin, nu mult...

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am luat bacalaureatul în 1992. Pe vremea aia, cine avea media generală 7 era de râsul liceului. Și nu eram la un liceu cu pretenții, ci unul nou înființat, cu elevi ce proveneau de la renumitul Liceu Industrial de Mecanică Fină (București).
Subiectele erau cu adevărat grele pe atunci și de-a dreptul imposibile dacă nu învățai. În acel an nu erau atât de multe terase ca acum, iar de cluburi nu prea se pomenea, tot discotecile erau baza. Nici pomeneală de smartphone-uri sau Facebook, sau și mai rău, What's App. Totuși, socializam mult mai mult între noi, poate și datorită faptului că eram mai greu de contactat.
Dar îmi aduc aminte cu plăcere de traficul pe care-l făceam (ca pietoni!) între casele noastre, ca să învățăm împreună pentru Bac. La română era cel mai greu, acolo trebuia să citești singur opera literară și să te ducă capul (și eventual talentul) să creezi paralelisme, comentarii etc.
La mate era simplu. Trebuia să știi derivarea, integrarea, calculul matriceal și graficele de funcții. Dintre toate astea, graficele de funcții mi-au plăcut cel mai mult, acolo excelam. La restul, Dumnezeu cu mila. Odată ce le prindeai cât de cât, formai o echipă de 3-4 inși și, dacă era și o fată în echipă (ele erau mai silitoare și mai trăgeau de noi, leneșii), treaba mergea excelent.
Eu și cu încă unul eram ciudații clasei, deoarece alesesem să dau Bac-ul la istorie, iar el la geografie. Restul dădeau la sport și la fizică.
Însă în absolut nicio situație nu se accepta să nu promovezi la Bac.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bac-u' e naspa si degeaba, ar trebui desfiintat.
Jocurile e baza, iar berea pune decat capac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate