Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Înainte de postarea unui nou subiect

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Cred că ar prinde bine dacă ar exista o funcție care să te atenționeze că un topic (sau topice) cu subiect asemănător există deja și să ai posibilitatea să optezi între a continua să postezi un nou subiect, sau să alipești postarea ta la unul deja existent.
    Amu, de zic bine, de zic rău, IT-iștii știu dacă așa ceva este posibil.

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Bravo, Tudorel. Chiar ai avut o idee buna, dar sa stii ca va fi destul de greu de implementat.

#3
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
vaii   @tudorel666

iti multumesc din suflet ca nu ai mai deschis un topic cu satane si carcalaci
chiar te felicit
ma gandesc ca matale faci rating urias pe softpedia si chiar ar trebui sa le ceri niste malai la domnii de la softpedia Posted Image

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostDaian95, on 05 mai 2015 - 09:15, said:

Bravo, Tudorel. Chiar ai avut o idee buna, dar sa stii ca va fi destul de greu de implementat.
Dar ce, crezi ca stau administratorii sa programeze IPB-ul? :)) Exista moduri, trebuie doar instalate.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca sa te scuzi, o bagi p-aia cu
am cautat pe forum si n-am gasit... daca am gresit aria, rog un moderator sa mute topicul... bla... bla

adevarul este ca un topic nou suscita mai mult interes, mai multa atentie... apare la subiecte noi... de cele mai multe ori, postarea untr-un subiect vechi, este degeaba... nu mai intra nimeni, nu vei primi raspunsuri
si aici ma refer in special la ariile tehnice!!!

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 09:26.


#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttudorel666, on 05 mai 2015 - 09:03, said:

...ar prinde bine dacă ar exista o funcție care să te atenționeze că un topic (sau topice) cu subiect asemănător există deja și să ai posibilitatea să optezi între a continua să postezi un nou subiect, sau să alipești postarea ta la unul deja existent...
Există dintotdeauna.
Se numește search și este poziționată în dreapta sus, oriunde vei fi pe forum.
Minuni face, numai să vrei a o folosi...

#7
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Problema e ca search-ul ala nu functioneaza bine. Nu-mi gaseste nici topice in care am postat. In schimb daca dau search pe google in care precizez: forum softpedia si subiectul care ma intereseaza imi afiseaza cateva rezultate foarte apropiate de ceea ce caut.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postscaiba, on 05 mai 2015 - 09:38, said:

Există dintotdeauna.
Se numește search și este poziționată în dreapta sus, oriunde vei fi pe forum.
Minuni face, numai să vrei a o folosi...

Știam de aceasta funcție, pentru că sunt destul de vechi pe forum. Doar că unii mai noi nu știu, alții mai uită, alții se grăbesc să posteze și rămâne nefolosită. Dar dacă ai fi atenționat înainte de postare că s-ar putea să existe subiecte asemănătoare, poate moderatorii ar fi scutiți de ceva muncă. Și cum unii se plâng că au foarte multe de făcut, poate ar prinde bine tuturor.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Ai auzit de "search"?


Ps. Mie imi funcționează bine, trebuie sa stii sa cauți

Edited by lex404, 05 May 2015 - 10:44.


#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Realitatea e că funcția search lasă de dorit. Nu de multe ori mi s-a atras atenția că trebuia să postez într-un topic existent deși eu la search nu găsisem absolut nimic. În special pe aria telefoanelor.

Edited by gerbil, 05 May 2015 - 11:19.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
important e sa deschizi topicuri noi si sa pui titluri gen? "ajutor!", "problema mare urgent"
asa atragi mai multi vizitatori, generezi trafic, reclame, etc... e benefic pentru SP
daca pui titluri specifice, despre nu stiu ce tip de tractor sau aparat foto sau distributie linux... nu intra nimeni si esti vaduvit si de alea cateva raspunsuri la misto sau grammar nazi

sau in cel mai rau caz... sa deturnezi subiectul proaspat deschis spre problema care te intereseaza

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 11:22.


#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cu atâtea probleme câte poți inventa, uiți să te bucuri de ce ai.
Și-i ăsta-i păcat mare...

View Posttudorel666, on 05 mai 2015 - 10:42, said:

...poate moderatorii ar fi scutiți de ceva muncă...
Da' mai lasă-i în pisoi de moderatori.
Să mănâncă și gura lor o pâne'...
Oricum sunt workalcoholici, altminteri nu și-ar fi asumat și astfel de trebi...

Îmi pare bine totuși că observi faptul că ar face mai multe, nu numai tratarea cu respect a colegilor, oricum vor fi ei... Posted Image

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mesaj catre toti MD, SM si AD !

Userul @tudorel are o idee geniala ! de ce nu o puneti in aplicare ?!

Nu ne mai tot bagati placa cu "Ai auzit de "search" ? mie imi funcționează bine, trebuie sa stii sa cauți" ca toti userii se plang ca search-ul ala nu functioneaza bine !
Nu gaseste topicurile (foarte) vechi in care a postat cel ce foloseste search-ul poziționat în dreapta sus oriunde oriunde am fi pe forum caci nu face deloc minuni oricat de mult am folosi search-ul.
Iar de userii noi nici nu mai mentionez ca nu au habar cum sa utilizeze functia, foarte rudimentara, de search  Posted Image

Ori imbunatatiti functia search, ori puneti in aplicare geniala idee a lu' @tudorel !
O funcție care să atenționeze userul cănd vrea sa deschida un topic (sau topice) cu subiect asemănător ca deja există topicul/topice cu subiectul in cauza și are posibilitatea să opteze între a continua să posteze noul subiect (*cu avertizarea ca risca depunctarea ori suspendarea contului daca deschide inca un topic cu subiect deja existent), ori să alipeasca postarea sa la unul deja existent.


*
Spoiler


bafta-n continuare !

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Daca s-ar da drumul la funtia "merge" catre utilizatori ar iesi un dezastru...
si nu exista atentionare pentru subiecte asemanatoare. Inchipuie-ti cum ai fi daca te-ar atentiona siteul ca "mai exista 666 subiecte despre dumnezeu". Functia asta ar merge prin densitatea unor cuvinte in subiecte...dar pe unele arii ar fi un dezastru, in special in poiana, religie, etc.


Si functia search chiar functioneaza, si ai multe setari posibile astfel incat sa te ajute sa gasesti ceea ce cauti. Trebuie sa vrei.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Rezultatele intoarse de functia de cautare avansata sunt in regula, mai ales daca la "Match" se alege "Only search in titles" si se indica forumul corespunzator la "Find in forum":

Attached File  Search1.PNG   28.28K   9 downloads

Rezultatele intoarse de functia de cautare avansata pot fi sortate dupa criterii diverse si ordonate ascendent sau descendent:

Attached File  Search2.PNG   44.48K   13 downloads

Problema majora este ca multi utilizatori nu observa rotita "Advanced Search" si utilizeaza exclusiv functia 'basic' de cautare.

De asemenea, foarte multi utilizatori (inclusiv unii dintre utilizatorii vechi ai forumului cu multe posturi la activ) am observat ca ignora atat "My Content" cat si filtrele de la "Custom" dintr-o arie unde stiu ca au postat si in consecinta nu mai regasesc anumite subiecte care ii intereseaza:

Attached File  Search3.PNG   34.5K   15 downloads

Cautarea cu Google nu ofera intotdeauna rezultatele dorite, mai ales daca informatia cautata nu se afla in prima pagina a unui topic sau daca pagina respectiva nu a fost inca indexata de Google.
Iar in cazul cautarii cu Google Search pentru eficientizarea cautarii ar trebui precedat stringul de cautare de 'formula': "site:forum.softpedia.com". Un sir exact de cautare trebuie incadrat ca in exemplul urmator:

Attached File  Search4.PNG   55.33K   12 downloads

Operatorii de cautare pentru Google Search sunt descrisi aici: https://support.goog...r/2466433?hl=en
Mai multe detalii puteti gasi aici: https://www.google.c...tricks/all.html

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Bravo liniuță :-)

Eu mereu m-am descurcat cu search-ul...chiar am si gasit info in subiecte de 1000+ pagini folosind search.


Am zis, trebuie sa vrei

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
OK ! pe mine m-ati convins  Posted Image


Insa nici eu nu am habar cum sa folosesc functia search, cu toate ca sunt destul de vechi pe acest forum.
Poate ca daca ati pune un manual, un tutorial video langa functia search pentru ai invata pe useri cum sa foloseasca functia search , nu ar mai exista plangeri vizavi de problema searchului !

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici acum nu ai aflat?
Cine nu stie, atunci intreaba pe Feedback.
Pai functia Search este vizibila pe orice pagina a forumului in coltul din dreapta-sus, iar rotita aceea ar trebui si ea sa atraga atentia. Formularul de cautare mi se pare foarte simplu de utilizat. Practic nu ai nevoie de un tutorial odata ce ai facut click pe rotita de langa Search.
Astfel de tutoriale pentru utilizarea forumului nu prea isi pierde nimeni vremea sa faca, deorece nu este sigur ca vor fi citite. In afara de aceasta interfata forumului poate sa se schimbe in urma upgrade-ului la o versiune mai noua a forumului si atunci tutorialele nu ar mai corespunde.

Edited by _-_, 05 May 2015 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate