Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Egalizator tensiune intre 2 sau mai multi acumulatori pb 12v

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salutare detin un sistem fotovoltaic format din 4 acumulatori fiecare a cate 200Ah problema este ca in timpul incarcarii si descarcarii apar valori diferite .
de ex:
Acumulator 1 incarcat 14.3 al 2-lea 14.1 al 3-lea 14.4 al 4-lea 13.8
Mentionez ca acumulatorii sunt noi nouti insa nu se incarca toti la fel ei fiind inseriati pentru varianta 48V
M-am interesa si pe mine o schema a unui egalizator de tensiune intre acumulatori.
Daca m-ati putea ajuta cu o schema as aprecia foarte mult gestul.
O zi buna.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cu ce te ajuta egalizarea tensiunilor respective?

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Faptul că acumulatorii funcţionează înseriaţi nu necesită tensiune identic egală pe fiecare din ei.
14.3 + 14.1 + 14.4 + 13.8 = 56.6 în gol.
În sarcină, dacă toţi acumulatorii sunt în regulă, tensiunea va ajunge la 48V.

Problema care ar putea apare ar fi curentul.
Acesta va fi dictat de curentul dat de acumulatorul cel mai firav.

Probabil pentru un curent de 20 - 30mA nu vor apărea probleme.

" M-am interesa si pe mine o schema a unui egalizator de tensiune intre acumulatori. "
Ar avea rost dacă ai intenţiona să legi acumulatorii în paralel, pentru a obţine o tensiune de 14 ( 12V ) la curent mai mare.

Edited by Mos_Ilie, 05 May 2015 - 08:17.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa-i asa ca e bine... nu trebuie sa egalizezi nimic... din fabrica, celulele nu-s la fel..., n-ai ce sa le faci!
in paralel, cum zice  Mos_Ilie, trebuia sa te asiguri ca nu se descarca unul prin altul... in serie sunt doar o framada de celule legate... un acumulator  e doar 6 celule legate in serie
ca legi 6, ca legi 24, tot aia e, la fel functioneaza
daca sunt toti la fel de noi si sunt exploatati la fel, ar trebui sa se uzeze in acelasi ritm... asta teoretic
practic, functioneaza principiul verigii slabe... o celula va ceda prima!

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 08:28.


#5
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Pai si in sarcina se descarca diferit atat la incarcare cat si la descarcare au tensiuni total diferite.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si intr-un acumulator care are 6 celule... cum contreolezi tu incarcarea si descarcarea?

celulele nu au aceeasi capacitate fizica efectiva, sunt la ghici... de aia se descarca diferit...
ti-am zis... veriga slaba

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 09:59.


#7
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postiulian90, on 05 mai 2015 - 07:57, said:

Mentionez ca acumulatorii sunt noi nouti insa nu se incarca toti la fel ei fiind inseriati pentru varianta 48V
Cine te-a pus sa-i masori? N-ai ce face? Ai horn la casa?

Dispersie de fabricatie!

#8
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Statiile de redresare din telecom periodic fac asa numita "egalizare", care consta in ridicarea tensiunii undeva pe la 2.4 V per celula. In cazul tau se va ridica la 57V.

#9
mariuspopescu86

mariuspopescu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2014
Poti folosi asta :
https://www.fairchil...ts/TL/TL431.pdf
La pag 6 fig12 ai un circuit care se comporta ca un limitator de tensiune atunci cand ii incarci.
Faci cate un montaj pt fiecare acumulator. Cat timp tensiunea de la borne este sub prag , trz de forta  nu conduce , apoi cand U atinge pragul reglat curentul creste brusc prin trz , ocolind acumulatorul si astfel ii limitezi tensiunea. Am facut odata un incarcator cu microcontroler ca proiect la facultate , cu deosebirea ca eu aveam acumulatori Li-Io de capacitate 3000+ mAh , trz de forta era un BD912 , tie iti trebuie unul cu un curent maxim mai mare.

Edited by mariuspopescu86, 05 May 2015 - 19:08.


#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
doar nu crezi ca acumulatorii aia sunt legati direct la panouri? nu?
au si ele un controler solar (invertor, etc), destul de complex in unele cazuri... limiteaza incarcarea cat si descarcarea sub o anumita limita...
alegerea componentelor nu e simpla deloc... e un proces laborios...

#11
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Pentru cei ce sustin ca egalizarea tensiunii pe acumulatori cu plumb inseriati, nu e necesara...Spuneti-le asta si inginerilor de la o firma de renume, care au conceput acest egalizator...  http://www.victronen...-created-equal/

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si-le la desteptii aia sa-ti explice cum "egalizezi" tensinea intre celulele unui acumulator capsulat fara intretinere!!! Posted Image
daca intre celule n-o poti egaliza, nici intre bateriile de celule nu poti!!! e la mintea gainii!!!
nu-ti dai seama ca tot la veriga cea mai slaba ajungi???

ai auzit de găselnite pentru a prosti proştii si pentru a le lua banii??? nu? hai ca-ti vand eu un economizor de combustibil sau de energie atunci... sau pe amandoua!

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 10:00.


#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Da, da trebuie egalizare pe fiecare element al acumulatorului, trebuie desfcuti acumulatorii, piepanati si egalizati!
Posted Image Posted Image Posted Image
Nu toti producatorii lucreaza dupa aceleasi scheme si materiale. Destinatia aplicatiei este un alt element de luat in calcul (Auto are un regim, aplicatii casnice au alt regim).
Exista un echilibru intre performanta si cost. Practica ia in calcul si parametrul ban si destinatia aplicatiei, pe linga alti parametri.

In mod normal la astfel de aplicatii, producatorul selecteaza acumulatorii in functie de caracteristici. Daca acumulatorii nu sint relativ identici, egalizarea nu este corecta! In loc de egalizare ar trebui incarcare individuala...

Edited by barbu78, 08 May 2015 - 11:26.


#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Da, da trebuie egalizare pe fiecare element al acumulatorului, trebuie desfcuti acumulatorii, piepanati si egalizati!
aia cu pieptanatul m-a dat gata. m-ai facut sa rad.

Quote

In loc de egalizare ar trebui incarcare individuala...
corect. Fiecare celula ar trebui incarcata separat. Exact cum sunt la celulele de la acumulatorii de laptop - fiecare celula este monitorizata si incarcata.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai omule... nu-t foloseste la nimic. ele lucreaza doar impreuna... togeter forever... inevitabil unele vor fi mai "slabe" decat altele
alta capacitate, alt curent de descarcare. alta uzura...
chiar daca ar fi posibila o incarcare individuala optimizata, nu ar folosi la nimic... nu se justifica
astea sunt binefacerile legarii in serie
la laptop sunt li-ion pare-mi-se... e alta mancare de peste acolo... e un management inteligent, dar tot aia e... daca o celula e mai slaba din fabricatie (si de obicei e), intreaga performanta e conditionata de ea!!! nu poate fi compensata in nici un fel

#16
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
tehnics are dreptate!
Si regimul de descarcare ar trebui egalizat (Egalizat prin tundere, precum barba).Posted Image

Edited by barbu78, 08 May 2015 - 14:10.


#17
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 09:58, said:

si-le la desteptii aia sa-ti explice cum "egalizezi" tensinea intre celulele unui acumulator capsulat fara intretinere!!! Posted Image
daca intre celule n-o poti egaliza, nici intre bateriile de celule nu poti!!! e la mintea gainii!!!
nu-ti dai seama ca tot la veriga cea mai slaba ajungi???

ai auzit de găselnite pentru a prosti proştii si pentru a le lua banii??? nu? hai ca-ti vand eu un economizor de combustibil sau de energie atunci... sau pe amandoua!
Daca tot am dat-o pe ironii, as zice ca pentru un tamplar, stii ceva despre acumulatori. Serios vorbind, pe undeva ai dreptate...La nivel de acumulator, nu se poate face egalizare intre elementi, dar, elementii aceluiasi acumulator, am convingerea, sunt foarte bine imperecheati in timpul procesului de fabricatie. Dupa aceea, toata viata lor, vor lucra in conditii similare de curent, tensiune, temperatura. Bine, cu temperatura ar mai fi de discutat, temperatura elementilor din capete va fi ceva mai mica ca a celorlalti.
Asa ca ce se poate face, e egalizarea doar pe acumulatori, care e de regula necesara, la acumulatori mai vechi, cand apar diferente de capacitate.
Apropo de gaselnite de luat banii prostilor, exista si un integrat dedicat egalizarii pe acumulatorii cu plumb.
Daca am fi asa destepti si informati, cum ne credem unii, cu siguranta nu am fi natia asta de toata jena. Dar noi ne pricepem la toate, la fotbal, politica, femei, mai nou si acumulatori...


#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpisicamatache, on 08 mai 2015 - 17:18, said:

as zice ca pentru un tamplar, stii ceva despre acumulatori. Serios vorbind, pe undeva ai dreptate...
Eu credeam ca este extraterestru, pentru ca asa zice. Trebuie sa-mi cer scuze!
Merita rasfoit http://www.datasheet...et.html#catalog

Edited by barbu78, 08 May 2015 - 21:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate