Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aprofundare materie scolara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostGlontzZz, on 03 mai 2015 - 15:05, said:

1. Considerati ca ar fi util sa continui cu Java si C++ in paralel?
2. Daca da, sa ma apuc si de Game Development?
3. In caz ca raspunsul la a doua intrebare e afirmativ, unde as putea gasi niste tutoriale bune, de calitate?


1. Ar fi bine sa mergi cativa pasi mai in fata cu C++ si dupa sa te apuci de Java.Stii materia de bac / olimpiada? Daca nu macar stii STL / OOP?

2. Invata sa faci un Snake in consola si dupa mai mananca putina paine

3. Poti solicita explicatii pe infoarena , stackoverflow si restul.Deasemenea , sa stii ca sunt bune si metodele old-school ,adica chestiile alea cartonate cu hartii in ele. Vezi ,,Totul despre C/C++" (unde iti explica si relatiile din C++ si windows + cateva programe ptr windows) , ,,Programarea in C/C++ pentru Liceu " de Emanuela Cerchez ( doamna care a pregatit elevi pentru lotul national / international / balcanic etc , o sa gasesti in culegerea dansei notiuni de hashing,geometrie computationala , oop, stl ).iti pot da niste carti in format pdf daca le mai am dar sunt in engleza , erau scrise de creatorul C++ . A da , mai era o carte, o vazusem la o librarie in mall, ,,Java , de la incepator la ..." (imi scapa ultimul cuvant). Meditatiile sunt de asemenea bune daca chiar ai cu cine.

Preturile sunt avantajoase : Totul despre ... 70 lei , Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu in jur de 100 ( sunt 4 volume ,dar eu zic ca te-ar interesa doar unltimele doua,deci poate 50) ,iar aia de Java ....da,imi  scapa si pretul

Edited by VladBtz, 04 May 2015 - 20:06.


#2
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Du-te la o librarie si uita-te prin volumele 3 si 4. Profesorul de la scoala stie ca esti pasionat de asa ceva? Intreaba-l daca are ceva de folos prin biblioteca.

#3
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View PostVladBtz, on 04 mai 2015 - 20:27, said:

Du-te la o librarie si uita-te prin volumele 3 si 4. Profesorul de la scoala stie ca esti pasionat de asa ceva? Intreaba-l daca are ceva de folos prin biblioteca.

View PostDemon000, on 04 mai 2015 - 20:29, said:

Profesorii stiu programa si atât. Rar prinzi unul mai răsărit.

Da, profesoara stie. De la ea am cartea Emanuelei Cerchez, am primit-o cadou de Craciun. Mi-a oferit materiale ori de cate ori am avut nevoie. Cat despre ajutat, de fiecare data si-a facut timp cand am intalnit vreo problema la vreun proiect.

#4
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostGlontzZz, on 04 mai 2015 - 20:40, said:





Da, profesoara stie. De la ea am cartea Emanuelei Cerchez, am primit-o cadou de Craciun. Mi-a oferit materiale ori de cate ori am avut nevoie. Cat despre ajutat, de fiecare data si-a facut timp cand am intalnit vreo problema la vreun proiect.
Ai nimerit o profesoara buna, eu n-am norocul asta.

#5
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
De meditatii ce zici? Daca e vorba de bani poti sa iti strangi intrebarile pe care le ai si in 2 -4 ore sa le lamuresti pe toata + coduri . ....

View PostDemon000, on 04 mai 2015 - 20:59, said:

Ai nimerit o profesoara buna, eu n-am norocul asta.

La mine materia se opreste unde se opreste materia de bac ( cls XI) .toata cls XII nu se fac decat variante de bac si pregatiri ptr atestate.Colegilor care nu sunt prea straluciti li se recomanda Borland C in loc de CodeBlocks , ca e mai usor pentru ei.Se sta o ora intreaga la o problema la tabla si la teza se dau 3 probleme stupide pentru 2 ore .Termin a zecea si colegii inca sunt la matrice. Bate palma prietene.

Edited by VladBtz, 04 May 2015 - 21:02.


#6
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostVladBtz, on 04 mai 2015 - 21:01, said:

De meditatii ce zici? Daca e vorba de bani poti sa iti strangi intrebarile pe care le ai si in 2 -4 ore sa le lamuresti pe toata + coduri . ....



La mine materia se opreste unde se opreste materia de bac ( cls XI) .toata cls XII nu se fac decat variante de bac si pregatiri ptr atestate.Colegilor care nu sunt prea straluciti li se recomanda Borland C in loc de CodeBlocks , ca e mai usor pentru ei.Se sta o ora intreaga la o problema la tabla si la teza se dau 3 probleme stupide pentru 2 ore .Termin a zecea si colegii inca sunt la matrice. Bate palma prietene.

Asta-i programa. Asa a fost si la mine...

#7
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostVladBtz, on 04 mai 2015 - 21:01, said:

De meditatii ce zici? Daca e vorba de bani poti sa iti strangi intrebarile pe care le ai si in 2 -4 ore sa le lamuresti pe toata + coduri . ....



La mine materia se opreste unde se opreste materia de bac ( cls XI) .toata cls XII nu se fac decat variante de bac si pregatiri ptr atestate.Colegilor care nu sunt prea straluciti li se recomanda Borland C in loc de CodeBlocks , ca e mai usor pentru ei.Se sta o ora intreaga la o problema la tabla si la teza se dau 3 probleme stupide pentru 2 ore .Termin a zecea si colegii inca sunt la matrice. Bate palma prietene.

Ah, atunci eu stau mai bine, materia la clasa a ajuns deja la matrici, si sunt a 9-a.

#8
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostDemon000, on 04 mai 2015 - 21:21, said:

Ah, atunci eu stau mai bine, materia la clasa a ajuns deja la matrici, si sunt a 9-a.

Esti la intensiv? Din cate stiu eu pe clasa a 10-a se fac doar vectorii, matricile si fisierele la neintensiv.

#9
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostEnachescuAlin, on 04 mai 2015 - 21:32, said:



Esti la intensiv? Din cate stiu eu pe clasa a 10-a se fac doar vectorii, matricile si fisierele la neintensiv.
Da, sunt.

#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View PostVladBtz, on 04 mai 2015 - 21:01, said:

Colegilor care nu sunt prea straluciti li se recomanda Borland C in loc de CodeBlocks, ca e mai usor pentru ei.

Mi se pare aiurea să li se recomande unor elevi folosirea unui IDE dacă profesorul are impresia că elevul nu se descurcă.
Nu devine C-ul sau programarea mai ușoară cu un IDE mai vechi.
Și un elev mediocru poate downloada și configura CodeBlocks sau Eclipse cu minGW și GCC.

Diferența între un elev silitor și unul leneș este că primul va stăpâni foarte bine mediul de lucru și tehnicile de programare și va elabora programe, iar celălalt va avea idee despre cele mai importante capabilități ale mediului de lucru și va fi putea să ruleze programele dezvoltate în clasă împreună cu profesorul.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Plus ca li se recomanda ceva ce nu mai exista !

#12
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
eu sunt la bilingv engleza, am 2 ore info dintre care una de tic. bine ca facem info in ora aia de tic , altfel ar fi fost prea naspa :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate