Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Să combatem dogmele protestante

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Vreau să mă apuc de scris cărți, de va voi Dumnezeu. Și unul din subiectele pe care vreau să le abordez este cel de mai sus. Pentru aceasta am nevoie mai întâi să aflu toate dogmele protestante cu care aceste culte își racolează adepți. De aceea cer ajutorul tuturor celor interesați, să mi le spună, ca eu să le pot analiza. Deocamdată, încep cu cele pe care le știu și am început deja să le demontez. Cum ar fi pretenția lor că trebuie să te botezi la vârsta adultă.


                                                               1.  Botezul protestant nu este botezul lui Iisus                                          


Deci, privitor la botezul la vârsta adultă, protestanții zic că trebuie făcut astfel din cauză că Hristos însuși s-a botezat adult. Și adevărat este că S-a botezat adult, dar cu ce botez? Cu botezul lui Ioan. Dar ce spune Biblia despre botezul lui Ioan? Citiți singuri:

3 „Dar cu ce botez aţi fost botezaţi?” le-a zis el. Şi ei au răspuns: „Cu* botezul lui Ioan.”
4 Atunci Pavel a zis: „Ioan* a botezat cu botezul pocăinţei şi spunea norodului să creadă în Cel ce venea după el, adică în Isus.”
5 Când au auzit ei aceste vorbe, au fost botezaţi în* Numele Domnului Isus.(Faptele Apostolilor, 19)


Deci apostolul Pavel spune clar că botezul lui Ioan nu are valoare pentru mântuire. Este doar un botez al pocăinței, iar pocăința este necesară pentru a ajunge la mântuire, dar cine are botezul lui Ioan are nevoie să fie botezat și cu botezul lui Hristos, dacă vrea să fie creștin. Altminteri, rămâne nebotezat și necreștin, cum au rămas și fariseii de pe vremea lui Hristos care au primit botezul pocăinței, al lui Ioan, dar nu au primit și botezul lui Hristos, ca să devină ucenici ai lui Hristos.


În următoarea postare voi explica de ce botezul lui Hristos poate fi făcut pentru necredincioși la orice vârstă, dar creștinii deja botezați sunt datori să-și boteze pruncii la vârsta de o lună. Apoi cred că voi continua cu demontarea pretenției lor că ziua de odihnă actuală este sâmbăta. Apoi cu ce veți mai dori voi.

Dumnezeu să binecuvânteze munca mea!

Edited by tudorel666, 04 May 2015 - 17:20.


#2
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Eu consider ca botezul e botez.Indiferent ce botez e.Ca-l faci la o luna sau la 18 ani,asta conteaza mai putin,atat timp cat ai o oarecarea legatura cu comportamentul crestin.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Combatele tu

#4
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postseby318, on 04 mai 2015 - 17:22, said:

Eu consider ca botezul e botez.Indiferent ce botez e.Ca-l faci la o luna sau la 18 ani,asta conteaza mai putin,atat timp cat ai o oarecarea legatura cu comportamentul crestin.

Adevărat, dacă primești botezul lui Iisus, nu contează că te botezi la o lună sau 18 ani. Dar nu poți primi botezul lui Ioan și să zici că ai primit botezul lui Iisus, la fel cum nu te poți duce la facultatea de geografie și să zici că studiezi matematica.

#5
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 17:08, said:

Vreau să mă apuc de scris cărți, de va voi Dumnezeu. Și unul din subiectele pe care vreau să le abordez este cel de mai sus. Pentru aceasta am nevoie mai întâi să aflu toate dogmele protestante cu care aceste culte își racolează adepți. De aceea cer ajutorul tuturor celor interesați, să mi le spună, ca eu să le pot analiza. Deocamdată, încep cu cele pe care le știu și am început deja să le demontez. Cum ar fi pretenția lor că trebuie să te botezi la vârsta adultă.


  1.  Botezul protestant nu este botezul lui Iisus  


Deci, privitor la botezul la vârsta adultă, protestanții zic că trebuie făcut astfel din cauză că Hristos însuși s-a botezat adult. Și adevărat este că S-a botezat adult, dar cu ce botez? Cu botezul lui Ioan. Dar ce spune Biblia despre botezul lui Ioan? Citiți singuri:

3 „Dar cu ce botez aţi fost botezaţi?” le-a zis el. Şi ei au răspuns: „Cu* botezul lui Ioan.”
4 Atunci Pavel a zis: „Ioan* a botezat cu botezul pocăinţei şi spunea norodului să creadă în Cel ce venea după el, adică în Isus.”
5 Când au auzit ei aceste vorbe, au fost botezaţi în* Numele Domnului Isus.(Faptele Apostolilor, 19)


Deci apostolul Pavel spune clar că botezul lui Ioan nu are valoare pentru mântuire. Este doar un botez al pocăinței, iar pocăința este necesară pentru a ajunge la mântuire, dar cine are botezul lui Ioan are nevoie să fie botezat și cu botezul lui Hristos, dacă vrea să fie creștin. Altminteri, rămâne nebotezat și necreștin, cum au rămas și fariseii de pe vremea lui Hristos care au primit botezul pocăinței, al lui Ioan, dar nu au primit și botezul lui Hristos, ca să devină ucenici ai lui Hristos.


În următoarea postare voi explica de ce botezul lui Hristos poate fi făcut pentru necredincioși la orice vârstă, dar creștinii deja botezați sunt datori să-și boteze pruncii la vârsta de o lună. Apoi cred că voi continua cu demontarea pretenției lor că ziua de odihnă actuală este sâmbăta. Apoi cu ce veți mai dori voi.

Dumnezeu să binecuvânteze munca mea!


http://www.ortodoxia...re-secte-erezii


https://www.scribd.c...avid-Sectologie

https://www.scribd.c...3451/Sectologie

https://ro.scribd.co...IOLOGIE-ORTODOXĂ


Asta pt inceput ,

Sa nu te mire ce vei citi Posted Image

Succes

Edited by djpadrecito, 04 May 2015 - 17:27.


#6
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

Quote

Adevărat, dacă primești botezul lui Iisus, nu contează că te botezi la o lună sau 18 ani. Dar nu poți primi botezul lui Ioan și să zici că ai primit botezul lui Iisus, la fel cum nu te poți duce la facultatea de geografie și să zici că studiezi matematica.

Dar ce te faci cu cel care a primit botezul lui Ioan,e om bun,merge tot timpul la biserica,dar nu are de unde sa se informeze si nu stie ca nu are botezul corect.Il arunci in flacarile Iadului?

#7
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdjpadrecito, on 04 mai 2015 - 17:25, said:



Asta pt inceput ,

Sa nu te mire ce vei citi Posted Image

Succes

Sărut mâna, părinte și mulțumesc frumos!

View Postseby318, on 04 mai 2015 - 17:28, said:

Dar ce te faci cu cel care a primit botezul lui Ioan,e om bun,merge tot timpul la biserica,dar nu are de unde sa se informeze si nu stie ca nu are botezul corect.Il arunci in flacarile Iadului?

Dacă este căutător sincer al adevărului, mai devreme sau mai târziu va realiza că a fost mințit. Iar dacă după ce realizează aceasta rămâne în continuare de partea mincinoșilor, pentru ”un blid de linte”, va primi plata lui Esau.

#8
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 17:30, said:

Sărut mâna, părinte și mulțumesc frumos!

nu ai pt ce Tudorel, eu am avut licenta pe religiile lumii, cu toate acestea am colectionat si carti despre sectologie.
ce e acolo e doar o parte, insa e bine sa incepi cu inceputul !

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nici botezul ortodox nu e botezul lui Isus, atata timp cat e facut cu forta.

#10
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Eu nu cred ca Dumnezeu este batranul rau care da cu boata daca ai facut o greseala.Degeaba omul cauta adevarul,cand el se simte bine intre protestantii lui.Ia du-te intr-o biserica Ortodoxa.Te duci,stai la slujba si ai plecat acasa.Mergi si la protestanti.Acolo gasesti oameni deschisi,care sunt gata sa iti dea un sfat si sa te asculte.Sa nu credeti ca acum iau partea unui cult sau al altuia,eu nu sunt de acord cu religia protestanta,dar macar acolo e altfel,oamenii sunt mult mai deschisi intre ei.

#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlex404, on 04 mai 2015 - 17:34, said:

Nici botezul ortodox nu e botezul lui Isus, atata timp cat e facut cu forta.
E-o chestie de productivitatea muncii, la 18 ani ai un cuvânt de spus, trebuie să te motiveze popii cumva, nu?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postshogun1, on 04 mai 2015 - 17:40, said:

E-o chestie de productivitatea muncii, la 18 ani ai un cuvânt de spus, trebuie să te motiveze popii cumva, nu?

La 16 ani esti considerat constient si pe propriile picioare.
La 16 ani esti capabil sa alegi pentru tine, ce crezi tu de cuviinta ca-i bine.

Cat despre fortele de munca, majoritatea intra la 20 de ani in bransa muncii.

Ortodoxia nu-i altceva decat o afacere, o minciuna bizara, o forta reactiva, o turma.


ps. am sa fiu de acord ca ortodoxia e un cult religios cel putin corect ( n-as mai zice ca-i ireal ) in momentul in care va respecta Biblia, taman pe ea. Si in principiu botezul facut la varsta la care se constientizeaza acest lucru. Restul e can-can, bani, BMW si iPhone.

Edited by lex404, 04 May 2015 - 17:44.


#13
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Postlex404, on 04 mai 2015 - 17:34, said:

Nici botezul ortodox nu e botezul lui Isus, atata timp cat e facut cu forta.

nasii sunt cei care sunt cei care sustin crestinarea pt copilul care nu poate vorbi inca. (evident cu acordul familiei e totul)
daca el mai incolo se rupe de Biserica, e treaba lui si doar a lui

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlex404, on 04 mai 2015 - 17:34, said:

Nici botezul ortodox nu e botezul lui Isus, atata timp cat e facut cu forta.

Pe tine te-a botezat cineva cu forța?

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdjpadrecito, on 04 mai 2015 - 17:43, said:


nasii sunt cei care sunt cei care sustin crestinarea pt copilul care nu poate vorbi inca. (evident cu acordul familiei e totul)
daca el mai incolo se rupe de Biserica, e treaba lui si doar a lui
Tocmai, nu trebuie sa se rupa.
Copilul trebuie crescut in spiritul cultului religios al familiei, ok. Dar sa-si aleaga singur la maturitate drumul.
Va jucati de-a credinta ;)

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postseby318, on 04 mai 2015 - 17:35, said:

Eu nu cred ca Dumnezeu este batranul rau care da cu boata daca ai facut o greseala.Degeaba omul cauta adevarul,cand el se simte bine intre protestantii lui.Ia du-te intr-o biserica Ortodoxa.Te duci,stai la slujba si ai plecat acasa.Mergi si la protestanti.Acolo gasesti oameni deschisi,care sunt gata sa iti dea un sfat si sa te asculte.Sa nu credeti ca acum iau partea unui cult sau al altuia,eu nu sunt de acord cu religia protestanta,dar macar acolo e altfel,oamenii sunt mult mai deschisi intre ei.

Dacă îi crezi deschiși, înseamnă că nu ai fost la adunările lor.

#17
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Recunosc ca nu am fost(si nici nu voi merge vreodata).Insa am fost intr-o duminica la insistentele unui prieten.Acolo toti ne-au privit ca pe unii de-ai lor,cu toate ca nu aveam nici o tangenta cu acel cult.Ma gandeam insa ca daca cineva cu sufletul incarcat ar merge acolo,sigur ar fi atras de religia respectiva.Sunt o multime de oameni care dupa o viata de pacat se retrag in aceast cult.

Eu sincer sa fiu nu vreau sa combat nimic,dar sper din tot sufletul ca ai sa reusesti prin cartea ta sa le mai scoti gargaunii din cap fanaticilor religiosi.Pana la urma,suntem cu totii oameni si ar trebui sa ne intelegem indiferent de religie,insa cand stai de vorba cu un fanatic nu prea ai ce discuta.Iar cand incepe sa-ti explice teoria chibritului si incearca sa te faca sa treci de partea lui,parca mai bine l-ai avea pe Guta in urechi,ar fi mai suportabil.

Edited by seby318, 04 May 2015 - 17:53.


#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlex404, on 04 mai 2015 - 17:46, said:

Tocmai, nu trebuie sa se rupa.
Copilul trebuie crescut in spiritul cultului religios al familiei, ok. Dar sa-si aleaga singur la maturitate drumul.
Va jucati de-a credinta Posted Image

Nu mai spune, dacă copilul tău intră la 18 ani într-un grup de drogați, tu îl lași ”să-și aleagă drumul”?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate