Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ANCOM: Numărul abonaților TV din România a crescut cu 5,9% în 2014, ajungând la 6,9 milioane

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

ANCOM: Numărul abonaților TV din România a crescut cu 5,9% în 2014, ajungând la 6,9 milioane


In anul 2014, numărul total de abonați la servicii de retransmisie a programelor audiovizuale furnizate contra-cost a înregistrat o creștere de 5,9%, atingând valoarea de 6,9 milioane, față de 6,5 milioane la finalul anul 2013.

Attached File  Screen-Shot-2014-02-17-at-2.04.07-PM.png   150.49K   8 downloads

Pe fondul acestei creșteri, rata de penetrare la nivel de gospodării a ajuns la 92%, conform datelor raportate de furnizori către ANCOM (Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații).

Cum au recepționat cei 6,9 milioane de abonați programele TV, în 2014

4,38 milioane de abonați recepționează programele TV prin intermediul rețelelor de cablu la finalul anului 2014 (+6,3% față de anul 2013)

2,46 milioane abonați recepționează programele TV prin rețele satelit de tip DTH (+4,7% față de anul 2013),

iar 68 de mii de abonați recepționează aceste programe prin tehnologie IP (+22,1% față de anul 2013).

La sfârșitul anului 2014, 60% din totalul abonaților erau din mediul urban, majoritatea de 80% fiind abonați la cablu.

În mediul rural, cei mai mulți dintre abonați, în procent de 61%, recepționează programele TV prin intermediul rețelelor satelit de tip DTH.

Din punct de vedere al modului de recepționare a programelor TV, numărul de abonați la serviciile de retransmisie a programelor în format digital continuă să crească și în anul 2014, atingând cifra de 4,23 milioane din totalul de 6,9 milioane de abonați (în creștere cu 9% față de anul 2013). Dintre aceștia, 58% recepționează programe TV în format digital prin intermediul rețelelor satelit (DTH), în timp ce 40% recepționează aceste programe prin rețele prin cablu, iar 2% prin tehnologia IP (IPTV).
Din cei 4,38 milioane de abonați la servicii de retransmisie prin rețele de cablu, 1,7 milioane beneficiau de servicii în format digital (în creștere cu aproape 15% față de anul 2013), ceea ce înseamnă că rata de penetrare la nivel de gospodării a acestor servicii a ajuns la 23%.

Sursa: http://www.paginadem...la-69-milioane/

#2
xmaret112

xmaret112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.01.2015
eu cred ca 90% din populatie are aces la tv

#3
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Ciudat.
Eu am renuntat la cablu din 2014, si multe din cunostintele mele.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Cam toata lumea are abonament TV, chiar si in cele mai defavorizate localitati se gasesc antene.

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Nici eu nu privesc foarte mult la TV, am avut și ani de zile în care nu l-am aprins, dar pentru că privitul la TV este în continuare o îndeletnicire plăcută pentru apropiații mei, am în continuare un abonament TV de cablu.

Edited by Koal, 04 May 2015 - 17:08.


#6
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Cred ca astia au inregistrat numarul de abonamente reinoite in 2014 fata de 2013.
Pentru ca eu sunt convins ca numarul de abonati scade.
in primul rand populatia este in scadere, in al doilea rand si numarul celor care renunta la traditionalul cablu si antena TV cu decodor scade, in favoare onlineului.

#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Oare cata spaga s-a dat unde trebuie pentru aceasta crestere a numarului de abonati la cablu si satelit si inmormantare a televiziunii terestre?

#8
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Cred ca cifrele astea nu reflecta realitatea !!!!!! Consider ca sunt mult mai multi abonati la serviciile Tv !!!!!!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postanoniymus, on 04 mai 2015 - 17:08, said:

... numarul celor care renunta la traditionalul cablu si antena TV cu decodor scade, in favoare onlineului.

În favoarea cui?

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postalfa_alfa, on 04 mai 2015 - 19:49, said:


În favoarea cui?

Platforme online.
Multi dintre cei pe care ii cunosc au renuntat la cabluTV si servicii TV si eu sunt unul dintre ei si ma uit la tv rar si online.
Unsingur priten n-a renuntat la cablu tv pentru ca este pasionat de fotbal.

#11
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
catv si dth-ul domina  piata!

e greu ca televiziunea digitala terestra sa se impuna la noi!

#12
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Ar putea înlocui dth-ul, dacă va avea acoperire bună! Avantajul fiind că nu este influențat de condițiile meteo( ninsori, ploi, nori,etc)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postanoniymus, on 04 mai 2015 - 20:01, said:

Platforme online.
Multi dintre cei pe care ii cunosc au renuntat la cabluTV si servicii TV si eu sunt unul dintre ei si ma uit la tv rar si online. ...

Şi poţi vedea V.H.-1, Paramount Channel, T.C.M. şi alte canale Pay-TV legal OnLine?

#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Nu s-a mutat aproape nimeni online pentru ca nu ai inca alternative, cablu tv + dth va domina inca multi ani de acum incolo. ANCOM a prezentat niste cifre oficiale deci nu scoase din burta, nu inteleg de ce unii sau altii zic ca nu cred asa ceva, nu e topic de zvon cu povesti inventate de genul RDS cumpara Pro sau alte aiureli. Nici in alte tari nu exista ca din populatie 90% sa fie si abonat la vreun serviciu catv sau dth, deci 6,9 mil. este o cifra acceptabila.

View Postxmaret112, on 04 mai 2015 - 16:28, said:

eu cred ca 90% din populatie are aces la tv
Nu e vorba de acces ci de numarul de abonati. Si eu pot sa am acces la tv prin satelit fara sa platesc un abonament. In urmatorii ani sigur se va pastra tendinta asta de crestere. De ce m-as muta online sa vad posturi tv? Prin ce metoda legala pot sa fac acest lucru? Si vorbesc de canale pe care le am la UPC (nu ma intereseaza tampeniile Pro, Kanal D, Prima, Antenele etc.). Sa platesc de ex. Voyo si Seenow pentru posturi care nu ma intereseaza? Sau sa recurg la metoda Sopcast care merge la noroc?

Edited by Kalman2007, 05 May 2015 - 13:19.


#15
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Se vede clar ca pe piata romaneasca exista un duopol pagubos pentru consumator.

Componenta IPTV este aproape inexistenta in comparatie cu dominatia cvasigenerala a cablului.  

Daca autoritatea pentru concurenta si-ar face datoria acesta anomalie ar putea fi corectata prin ajutorarea aparitiei si dezvoltarii celorlalti doi furnizori de servicii: tv digitala terestra si iptv-ul.

Este lesne de dedus ca in cazul dezvoltarii accelerate a dvb-t o parte importanta a telespectatorilor romani va migra spre oferta gratuita a televiziunii digitale terestre.




#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul nu voi migra spre oferta gratuită deoarece aceasta nu conţine posturi Pay-TV mult mai importante ca Antena, TV.R. sau Pro TV.

Dacă va fi asemănător MinDig TV-ului unguresc, va fi altceva.

Edited by alfa_alfa, 05 May 2015 - 13:44.


#17
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postalfa_alfa, on 05 mai 2015 - 12:36, said:


Şi poţi vedea V.H.-1, Paramount Channel, T.C.M. şi alte canale Pay-TV legal OnLine?

Nu stiu si nu ma intereseaza. Nu am cablu tv, iar singurele posturi TV sunt cele oferita gratuit online, pentru ca in general nu ma uit la TV.
Am multe cunostinte care fac acelasi lucru, d'aia nu cred in cifrele astora.

#18
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

View Postmatyred, on 05 mai 2015 - 10:05, said:

Ar putea înlocui dth-ul, dacă va avea acoperire bună! Avantajul fiind că nu este influențat de condițiile meteo( ninsori, ploi, nori,etc)

ai impresie ca la dth pica semnalul in fiecare zi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate