Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

InTown Residence - Torcatoarelor 15, Furtunei 28

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
cristinatr

cristinatr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2010
Urmeaza sa vizionez niste apartamente in aceste 2 imobile (zona Militari - Moinesti/Valea Lunga). Dezvoltatorul imobiliar se prezinta drept InTown Residence, insa vizionarea o voi face cu un agent de la Kompact House Consulting. Pe placuta de constructie pt. adresa Torcatoarelor 15 scrie la beneficiarul investitiei - Cobzaru Nelu (constructor - Regie proprie), proiectant general - Biroul de arhitectura Ion Emanuel Radulescu.
Sunt curioasa daca a cumparat cineva in aceste imobile si daca are detalii mai multe despre dezvoltator/conditiile contractuale, pentru ca in afara de site-ul web InTown Residence si cateva anunturi de pe site-uri de imobiliare, nu gasesc nimic altceva.

Ar mai fi si un proiect numit Westpoint Residence in aceeasi zona - Str. Babesti 23 despre care iarasi nu gasesc nicio informatie in afara de site-ul dezvoltatorului.

Orice contributie va fi foarte apreciata.

Multumesc anticipat.

#2
simeria123

simeria123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2015
Cu dezvoltatorii astia, pe langa faptul ca sunt lucrurile incurcate, asa cum le-ai vazut, constructiile au amprenta la sol peste 90% din supf terenului, deci vei avea balconul in curtea vecinului, nu respecta nici regimul de inaltime al zonei (zona de case, nu de blocuri) si risti ca in momentul in care vecinii se vor sesiza, primaria se va trezi si cand cei din inspectoratul in constructii vor constata ca nu s-a respectat autorizatia de constructie, risti sa ramai cu banii dati si sa asisti la demolarea constructiei. Poti sa-ti asumi riscul, pt ca tot suntem in Romania, unde pe toti “ii doare in cot” si poate ca ai noroc sa ramai cu apartamentul.

#3
deejay_mihaita

deejay_mihaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.11.2006
Atrag și eu atenția asupra acestui imobil de locuințe, cu trei precizări:
1) În autorizația de construcție nr. 130/20-03-2015 eliberată de Primăria Sectorului 6, dezvoltatorul Nelu Cobzaru a precizat un regim de S+P+2E+M
2) În autorizația de construcție nr. 346/23-06-2015 eliberată de Primăria Sectorului 6, s-a precizat un regim de S+P+3E+Pod, cu mențiunea "supraetajare locuinte colective"
3) Actualmente, imobilul are S+P+4E, vânzându-se apartamente și la etajul 4, bineînțeles.

#4
z3wl

z3wl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 16.11.2007
Buna ziua. Ma intereseaza sa achizitionez un apartament in imobilul de pe str Azurului nr 7 (fost 23a). E al aceluiasi dezvoltator care se identifica prin site-ul intown residence. Din ce am inteles acesta e la nivel de constructie fundatie si are ca termen de finalizare ian 2015. Este p+3 cu 3ap/nivel. A cumparat cineva de la ei? Sunt ok? Imobilul de pe torcatoarelor e executat in sistem regie proprie. Insa pe azurului, agentul cu care an discutat sustine ca e firma de executie. Luni merg la vizionare pt mai multe detalii. Am sa-i cer autorizatia si certificatul de urbanism pt clarificare. Lasati aici orice informatie legata de ei va rog. Multumesc!

#5
dupre_23

dupre_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.08.2010
Buna ziua,

Si pe mine m-ar interesa informatii legate de la cei care au achizitonat. Intre timp au mai aparut blocuri cu acelasi proiect pe Rasaritului, Azurului si Acvariului.

#6
foffo86

foffo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2016
Salut,

Am cumparat un apartament pe acvariului nr. 6 si joi trebuie sa dau avansul. Va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva de persoana Sotir Florin (el este constructorul) in sensul daca este ok. Din ce am inteles a mai construit pe torcatoarelor, azurului, dar altceva nu mai stiu. Mi-a zis ca o sa mai dureze 2 luni maxim pentru a-I iesii actele. Va rog sa-mi spuneti ceva in legatura cu actele, probabil exista persoana care au cumparat pe torcatoarelor, azurului, rasaritului...

Multumesc,

Edited by foffo86, 09 February 2016 - 16:19.


#7
atx69

atx69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2007
@ foffo86 : ce ai facut pana la urma, ai dat avansul ? ce informatii ai acum, pentru cei care se gandesc sa cumpere de la INTOWN? pana sa gasesc forumul mi s-au parut si mie interesante apartamentele. si dupa ce am cautat cele 2 nume care apar aici, nelu cobzaru si sotir florin ( in alta parte nu am gasit nimic, nici despre dezvoltator - nume sau administrator ), rezultatele sunt : SOTIR D FLORIN PFA  - CUI 33548558  infiintata SEPT 2014, domeniul de activitate  Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale.
COBZARU NELU PFA - 34222141 - RADIATA, amandoua cu sediul in Fantanele, Dambovita. informatii de pe site-uri publice.
poate ne spune utilizatorul foffo86 cate ceva inainte sa tragem concluzii...

#8
Ara20

Ara20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2016
A semnat cineva cu ei pana la urma? Eu urmeaza sa achizitionez un imobil din zona Pacii si trebuie sa merg sa semnez antecontractul. Dar as vrea sa stiu daca ati avut probleme cu ei. Multumesc

#9
Ruddy 90

Ruddy 90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.01.2007
Salutare , si eu urmez sa achizitionez un imobil in acvariului nr 8 , vad ca nimeni nu da un feedback !! E totul ok ??

#10
Ara20

Ara20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare,
Eu am renuntat.
Trebuia sa achizitionez un imobil la Pacii, dar am aflat apoi ca nu aveau autorizatie ISU (Am aflat de la agenta abia in ziua in care trebuia sa merg sa semnez precontractul si sa dau avansul de 5%). Apoi le-am zis ca ma mai gandesc daca semnez pentru ca s-au listat fondurile pentru prima casa. Agentul tot insista sa mergem la semnat, in conditiile in care a zis initial ca se plateste direct avansul de 5%, acum imi zice ca pot sa fac si o rezervare inainte de 500 de euro, abia acum cand nu le mai cumpara nimeni probabil...
Foarte neseriosi, nu mi-au oferit toate detaliile de la inceput.

#11
Ruddy 90

Ruddy 90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.01.2007
Am renuntat si eu dupa mai multe sapaturi ... planurile din anunt nu corespund in totalitate!! o sa ma reorientez !! Multumesc Ara20 !!

#12
foffo86

foffo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2016
Salut,

Eu am cumparat pe acvariului nr. 6. Am dat avansul si am facut actele la notar. Mi-a oferit tot ce a fost stipulat in ante-contract (adica mi-a dat banii de care am vorbit si am mai pus eu diferenta). Din punctul meu de vedere este totul in regula. Acum astept actele apartamentului ca sa demarez semnarea actului final. Mi-a zis ca o sa mai dureze cam 1 luna pana ii ies toate actele. Eu vorbesc cu el o data la 3 zile.
Parcarea nu este introdusain pretul de vanzare al apartamentului.
Asa am facut si eu - rezervare 500 euro dupa aceea ante-contractual, dar daca ai toti banii de avans, poti face direct ante-contractual Ara20.

Mersi

Edited by foffo86, 12 April 2016 - 14:52.


#13
Cristimnt

Cristimnt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2016
Imobilele construite de acest dezvoltator nu respecta nicio lege in vigoare. Nu respecta regimul de înălțime, se construiește in graba cu materiale ieftine, nu se respecta proiectele inițiale etc. Datorită acestor nereguli aceste blocuri risca sa fie demolate asemenea proiectului din strada Dudești colț cu calea Vitan sau catedral platza. Recomand sa evitați sa cumpărați in aceste imobile deoarece puteți rămâne si fără casa si fără bani.


Imobilele construite de acest dezvoltator nu respecta nicio lege in vigoare. Nu respecta regimul de înălțime, se construiește in graba cu materiale ieftine, nu se respecta proiectele inițiale etc. Datorită acestor nereguli aceste blocuri risca sa fie demolate asemenea proiectului din strada Dudești colț cu calea Vitan sau catedral platza. Recomand sa evitați sa cumpărați in aceste imobile deoarece puteți rămâne si fără casa si fără bani.


Imobilele construite de acest dezvoltator nu respecta nicio lege in vigoare. Nu respecta regimul de înălțime, se construiește in graba cu materiale ieftine, nu se respecta proiectele inițiale etc. Datorită acestor nereguli aceste blocuri risca sa fie demolate asemenea proiectului din strada Dudești colț cu calea Vitan sau catedral platza. Recomand sa evitați sa cumpărați in aceste imobile deoarece puteți rămâne si fără casa si fără bani.


#14
foffo86

foffo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2016
Salut,


Ai vreun argument? Din cate stiu, banca si fondul de garantare verifica TOATE actele la sange si nu iti acorda creditul daca nu sunt in regula.

#15
Cristimnt

Cristimnt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2016
Argumente sunt destule si observabile cu ochiul liber fără a fi nevoie de multe cercetări. Cum ți se pare sa ai autorizație de p+2+pod si tu sa construiește p+4+pod? E sau nu un Argument?

#16
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

 foffo86, on 21 aprilie 2016 - 13:52, said:

Salut,


Ai vreun argument? Din cate stiu, banca si fondul de garantare verifica TOATE actele la sange si nu iti acorda creditul daca nu sunt in regula.
Nu e asa, ei verifica sa fie toate acolo si sa nu fie expirate, notarul verifica legalitatea actelor. Ai auzit vreun functionar de banca ca se duce sa vada daca e de calitate constructia? te mai ajuta asigurarea daca se intampla ceva, desi si aia poate fi atacata daca se gasesc indicii ca se stia ca sunt nereguli.

Edited by dell99, 21 April 2016 - 14:08.


#17
foffo86

foffo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2016
Din punctul meu de vedere, materialele sunt de calitate. Eu mi-am luat pe acvariului, nr 6 si am vazut cum a fost ridicat blocul. Intr-adevar, prima data au avut autorizatie de constructie pe p+2+pod, dar nu a construit p+4+pod ci p+2+3+pod (aceasta autorizatie este luata) si din cate stiu a facut si receptia.

#18
Cristimnt

Cristimnt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2016
Sigur ca da, ai mare dreptate. Pari a fi chiar dezvoltatorul având in vedere promptitudinea de care dai dovada in a Răspunde. Dacă tot esti aici nu ne dai si niște detalii Acvariului 6 si 8. Si poate poți sa ne explici cine ii despăgubește pe proprietarii de buna credința din blocul de pe Dudești care au cumpărat apartamente prin prin banca la notar si garantate de asiguratori exact asa cum tu spui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate