Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cumparat/vandut/inchiriat bicicleta Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EichV

EichV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
Salut,

Urmeaza sa stau o perioada in Timisoara si as vrea sa folosesc bicicleta pentru deplasare prin oras.
Ma gandesc la 2 optiuni:
1. Sa inchiriez o bicicleta pentru o perioada mai lunga: 1-2 luni.
2. Sa cumpar o bicicleta (<1000 Ron) pe care sa o vand la plecare.

Prima varianta are doua probleme:
- Bicicletele de inchiriat (in genul celor din parcurile din Bucuresti) nu imi plac pe motiv ca sunt grele, incomode si impractice pentru ceva mai mult de o plimbare prin parc.
- Daca inchiriez o bicicleta de la un centru cu ceva mai multe pretentii pentru o perioada mai lunga s-ar putea sa ies mai scump decat la punctul 2.

A doua varianta are si ea probleme:
- Cat de repede reusesc sa gasesc o bicicleta disponibila (eventual sh) si apoi cum o vand la plecare.

Poate cineva sa imi recomande un centru de inchirieri bicilete?
Pentru varianta a 2-a ce optiuni as avea, ar fi ideal un magazin care sa vanda/cumpere biciclete noi si second hand.
Daca as putea sa merg intr-o zi la un astfel de magazin, sa imi cumpar o bicileta apoi cu 1-2 zile inainte de plecare sa merg tot acolo si dupa o evaluare rapida sa imi ofere un pret pe bicicleta si sa scap de ea, ar fi perfect.

Multumesc

Edited by EichV, 04 May 2015 - 15:21.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Depinde ce pretentii ai. Daca vrei sa nu te complici, cumpara cea mai ieftina pe care o gasesti SH. Nu merita sa dai bani pe una mai scumpa si sa te chinui sa o vinzi cand pleci. Sh gasesti pe olx, pe dirtbikesau pe forumurile locale.
De inchiria, nici sa nu te gandesti. Am vazut ce preturi se practica in oras la mine. In 2 saptamani ajungi sa o platesti complet.

#3
alexandrutm

alexandrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.02.2007
salut mergi sambata sau duminica in piata flavia sau mehala si iti cumperi una sh ca noua ,asa iesi cel mai bine,inchiriatul e cea mai proasta idee

#4
EichV

EichV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
Multumesc pentru sfaturi,
Da, inchirierea nu mi se parea rentabila, dar am zis sa intreb.
Eu am o bicicleta Btwin Rockrider 5.1 (din pacate nu pot sa o iau cu mie), este un model destul de comun, dar mai mult nu cred ca imi trebuie. As cauta ceva similar, o sa incerc locatiile indicate, mai complicat mi se pare partea cu vanzarea la plecare...

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
chiar nu poti lua bicicleta ta ?

Edited by sirgoofy, 05 May 2015 - 08:29.


#6
EichV

EichV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
Nu pot sa o transport de la Bucuresti pentru ca merg cu avionul si probabil ca bagaj special ar fi prea scump, si sa o trimit prin curierat iarasi costa, dureaza, incomod...

Apoi si daca as putea sa o transport nu mai am ce... azi tocmai mi-au furat bicileta :(

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Imi pare rau sa aud asta. Pe de alta parte, poti sa cumperi o bicicleta ok in Timisoara si la intoarcere sa mergi cu trenul, cumparand bilet de bicicleta. Asa poti sa inlocuiesti vechea bicicleta.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Cu ce era legata ?

Daca iti iei alta bicicleta sa cumperi un Ulock, eventual si cu cablu (asiguri si roata/ rotile, si poate saua)
Incep de la 100-120lei, fara cablu.
Attached File  kr66_.jpg   31.13K   12 downloads

Nici un dispozitiv de legare nu garanteaza 100%, personal nu las bicicleta in fata unui magazin mai mult de 5-10min, poate 15
Daca stai cu orele in mall, dute pe jos... sau ia-ti o bicicleta ruginita si fara valoare + lacat serios.
Adica lacatul sa coste mai mult ca bicicleta Posted Image

Edited by sirgoofy, 06 May 2015 - 15:56.


#9
EichV

EichV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
Era legata cu un lant gros de balustrada de pe scara blocului (etaj 9).
Am verificat camerele de filmat de la parter, la 17:33 a aparut o persoana cu sapca in fata usii, la 17:35 a iesit un vecin si repsectivul a trecut de interfon... la 17:41 a iesit cu bicicleta mea.
Am fost cu inregistrarile la politie, din pacate nu sunt foarte clare.
In 6 minute a urcat pana la etajul 9, a desfacut lantul si a iesit cu bicicleta :|
Nu era o bicicleta scump, dar individul parea sa fi venit tinta la ea si a actionat foarte repede.

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Un lant cu un lacat normal, nu? Stii cat de usor se deschide un lacat daca ai o cheie asemanatoare? Posted Image  Pariez ca nici nu s-a obosit sa taie lantul, adica sa faca zgomot. Tot secretul la un antifurt serios este cheia, care trebuie sa fie cat mai atipica.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Pana nu ai loc de bicicleta in apartament nu lua alta.

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Depinde daca ai spatiu sau nu. Poti sa o legi de balustrada cu un Ulock sau lacat solid cu ureche lunga pe care sa-l treci prin cadru si balustrada plus inca doua cabluri unul pentru cadru si roata fata si unul pentru cadru si roata spate. in plus dai jos saua si o iei cu tine in casa. Asa, daca taie toate cablurile va trebui sa impinga bicicleta, nu poate pleca pe ea. Hotii vor cauta intotdeauna prada cea usoara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate