Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Oboseala cronica, lipsa de vlaga si chef de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Buna ziua ! De o perioada destul de lunga de timp am observat ca am devenit o persoana apatica, obosita, lipsita de vlaga, concentrare, atentie si cu o memorie precara. De asemenea uneori am o durere de spate in zona cervicala si a capului in zona funtii, iar ochii ma mai pisca uneori si mai am o fotofobie.
In ceea ce priveste respiratia pot zice ca nasul imi este aproape tot timpul infundat, iar o nara (dreata) nu functioneaza foarte bine (creasta nazala).
Ca obiceiuri zilnice am:
- de obicei ma pun la somn un jurul orei 00:00 si dorm pana la 7:30 in timpul saptamanii si pana la 9:00 in week-end.
- nu mananc prea multe legume si fructe
- am prostul obicei sa beau Cola
- beau apa
- fac exercitii cu greutati in sala de forta (3 antrenamente pe saptmana)
- nu fumez nu beau alcool
- beau uneori cafea
- tensiunea 120/110 cu 70/75 depinde cand o iau
- mananc mancare gatita.

P.S: Am epilepsie, nu una grava tinuta sub control 12 cu medicamente iar acum fara medicamente. Nu stiu daca alimentatia este adecvata exercitiului fizic si daca, coprul are timp si resurse sa se refaca dupa antrenamente.

Gresesc eu ceva (am multe de corectat sunt constient)sau poate fi si o boala ?

Multumesc

Edited by Bondan91, 04 May 2015 - 14:23.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ficat
diabet
cancer
sau.... astenie cronica

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 14:03.


#3
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
@Nero-d: ficat s-ar putea dar restul nu cred.

@Klrdx: 4-5 ori.

#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
@iniţiator, ignoră diagnosticele emise aici.
Oboseala cronică se poate manifesta în multe afecţiuni, iar un diagnostic corect e cel pus de medic, în urma investigaţiilor.
Mergi la medicul de familie, discutaţi în detaliu ce te supără, te va examina şi îţi va recomanda analize şi eventual consult de specialitate.

În rest, cred că eşti şi tu conştient că ar fi bine să introduci fructe şi legume în alimentaţie şi să renunţi la Cola.

#5
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014

 Vladutz22, on 04 mai 2015 - 14:17, said:

Se tot bate moneda pe faptul ca prin masturbare iti pierzi concentrarea pentru ca sperma contine multe vitamine si alte prostii.
pierzi zinc, care cica e mineralul barbatului

dar din ce am citit eu pe net, producerea spermei foloseste 1/3 din energia corpului folosind 8 organe, ceea ce e enorm, daca e adevarat
acum nush cum se produc mai exact spermatozoizi, dar cert e ca la fiecare ejaculare sunt "lansati" 200 000 000 (200 de milioane), eu zic ca trb ceva energie pt producerea lor,

#6
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Eu am mers pe premiza ca, corpul sufera mult in decursul antrenamentului iar eu nu ii ofer tot ca sa se refaca si asa apare oboseala. Am observat ca dupa o saptamana fara antrenament ma simt mai bine. Iar un alt factor care influenteaza este vremea, daca prea multe zile la rand este inorat oboseala se accentueaza.

#7
sandoi

sandoi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.05.2015

 Bondan91, on 04 mai 2015 - 13:54, said:




De cind ai aflat ca ai epilepsie?

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
du-te la un doctor, fa-ti un set complet de analize - si daca totul iese in regula, psihiatru. suna a depresie, dar e mai sigur intai sa elimini posibile cauze fizice.

#9
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Epilepsie la 9 ani, am luat medicamente pana la 22 iar acum am 24 si nu mai am medicamentatie.

Adevarul este ca am trecut si trec printr-o situatie de stres mental. Am foat plecat cu programul Erasmus intr-o tara nordica iar timp de 4 si jumatate am fost tinuti in "actiune" iar acum am disertatia.

Edited by Bondan91, 04 May 2015 - 14:47.


#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Chiar dacă nu se pun diagnostice pe net, poți avea  în vedere "suprarenalele obosite". Însă inevitabil are întrebarea la ce ar putea încerca organismul sa se adapteze ? Sindromul leaky gut(celiachia si intoleranta la soia sau lapte), intoxicarea cu metale grele(plumbul), pot toate contribui sau chiar fi cauza principala pt simptomele epilepsiei, fiindca streseaza direct sau indirect BBB și bariera intestinală, facand mai dificila incercarea organsimului de a obtine homeostazia. Sunt chiar publicate studii de caz despre pacienti care au administrat multi ani anticonvulsivante absolut fara rost, ca pana la urma sa iasa la iveala cauza reala.
Deci trebuie avut in vedere si diagnosticul diferential.

Edited by NelsonMandela, 04 May 2015 - 15:38.


#11
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 sandoi, on 04 mai 2015 - 15:12, said:

Aha! Lamurit.
Troll.

Cum ar fi oare sa stai tu cuminte in banca ta si sa vorbesti doar cand stii ceva?

Initiator, Cola nu se penis cu epilepsia. Renunta inainte de a avea o criza.
De asemenea incerca sa o iei usor cu stresul.
Ce tip de epilepsie ai mai exact? Ce antiepileptice luai?

Edited by Sirius_B, 04 May 2015 - 16:02.


#12
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Crizele se manifiestau in somn, eram constient de ele. Am luat topamax si fenobarbital.

Nu am avut crize de la 10 ani.

Edited by Bondan91, 04 May 2015 - 16:34.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Bondan91, renunta la orice fel de stimulente neuorlogice: cofeina, cacao, ciocolata. Nu fac casa buna cu epilepsia.

#14
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Stiu. Ciocolata nu prea mananc, energizante la fel, cafea foarte rar (2-3 ori pe luna), in schimb cola mai beau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate