Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fan Courier - Cont colector

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Salut.

Am niste intrebari in legatura cu serviciul Cont colector de la Fan Courier:

1-Trebuie sa ma inregistrez la ei pe site (https://www.selfawb....ll/register.php) si sa scriu contul bancar. Toate bune si frumoase. Eu sunt minor, dar contul e pe numele lui tata, se poate? Sau ma-nregistrez pe numele lui tata?

2-Costa ceva serviciul asta? In mod normal trebuie sa platesc returul ~15 lei, cand vine curierul cu plicul de bani acasa. Asa este gratis?

3-Cand preia curierul pachetul trebuie sa mentionez ca vreau ca banii sa-mi fie bagati in cont, sau din moment ce am dat comanda de curier de pe site ei stiu ca trebuie sa-i vireze in cont?

Merci

#2
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
1. Nu

2. Nu, din contra iesi mai ieftin.

3. Cand preia curierul pachetul trebuie sa mentionezi ca vrei ca banii sa fie bagati in cont si dai detaliile contului.
Numele Banca, cont IBAN al contului.  Asta e tot.

Daca poti sa îti faci cont la banca minor fiind nu vad de ce nu poti sa trimiti colet prin FanCourier si sa îti puna banii în cont !
Eu am avut cont în banca de la 17 ani !

P.S. Ceea ce am scris eu e valabil pentru trimitere colet cu plata ramburs catre tine cu plata în cont.

Edited by request, 04 May 2015 - 13:41.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Costă, şi te taxează o data fanul că-ţi depune banii în cont şi încă o dată banca pentru operaţiune. Este doar cu puţin mai ieftin decât să-ţi aducă banii numerar şi durează mai mult.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde. In general la plata in Cont Colector - daca ai contract cu FAN-ul se plateste doar comisionul bancar - 5 lei.

#5
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Asta cu comisionul depinde de banca.
Exemplu eu am cont la Raiffeiseeein Baaank ( special am pus mai multe litere pentru a nu se considera reclama ) și îmi intra banii în cont  a doua zi de cum a fost platit coletul.
Comision depunere bani în cont zero.  Si nu mai stau dupa curier sa ma gaseasca si a doua oara pentru bani.

#6
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
N-am contract, trimit ocazional colete si nu-mi mai convine sa dau 15 lei, si ma gandeam ca serviciul asta e gratuit. Totusi cat costa, in afara de comision?

#7
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
I-am sunat, 5 lei fara TVA pentru cei interesati. E mult mai ok.

#8
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Știe cineva din ce bancă face Fan Courier-ul plata în cont a rambursurilor?

#9
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Urmeaza sa trimit si eu un colet cu plata ramburs la destinatar (din alt oras) dar habar n-am cum se face.
Am inteles ca asta e optiunea la fan courier (cont colector). Am in schimb niste nelamuriri:
1. Trebuie sa le dau obligatoriu un cont in care sa-mi livreze banii sau pot sa ii primesc si cash?
2. Trebuie sa ma duc eu la sediu neaparat sau pot chema si curierul la mine acasa (sau la serviciu)?

#10
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Poţi opta fie pentru rambursul banilor cash (se întorc, de regulă, a doua zi lucrătoare după livrare), fie pentru depunerea în cont (opţiunea cont colector). Dacă alegi depunerea în cont, trebuie să ai în vedere că e posibil ca banca ta să perceapă un comision de încasare a ordinului de plată. Fan Courier trimite banii din Raiffeisen.
Varianta cont colector e mai ieftină cu 4-5 lei decât cea cash. Dar dacă nu plăteşti tu, nu contează : )).
Poţi să te duci la un sediu sau să îi chemi la ce adresă ai nevoie, într-un intervat de timp stabilit cu operatorul din call-center. (021.9336; sau *9336 doar de pe mobil)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate