Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare boxe pentru PC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
KITTYY

KITTYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2007
Salut, dupa ceva vreme petrecuta in compania unui sistem 2.1 Altec Lansing a venit vremea unui upgrade. Folosesc sistemul in special la gaming si muzica PC, dar posibil pe viitor sa conectez si TV-ul. Cum nu este un domeniu in care sa am experienta, cer cat mai multe pareri. Ca si buget, ar fi undeva pe la 600 RON, daca merita mai plusez vreo 200. Sugestii? Multumesc in avans.

#2
adolo

adolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.04.2014
Eu am achizitionat acum cateva luni, la sfatul unor oameni care chiar se pricep,  doua monitoare de studio Behringer MS40 si sunt absolut incantat. Se preteaza si ca boxe pentru PC pentru ca au intrari digitale (inclusiv optica), dar si ca boxe active clasice. Poti citi topicul http://forum.softped...rt-tv-samsung/. Succes si tine-ne la curent cu alegerea ta!

#3
Soryn92

Soryn92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.09.2013
Salut!
Mai exact ce fel de sistem vrei tot un 2.1, 5.1 sau 5.0?
Pentru 5.0 mergi pe un sistem hi-fi de la Pioneer sunt foarte bune si au un pret foarte bun in raport calitate-pret plus ca sunt si durabile. In cazul unui sistem 5.0 sau 5.1 trebuie sa ai putin spatiu pentru ca banuiesc ca sti ca boxele trebuiesc asezate intr-un fel sa ai un sonor bun. Daca te intereseaza un sistem 5.1 atunci iti recomand unul de la Genius dar nu sunt sigur ca o sa-l poti conecta si la TV desi nu este exclus sa poti dar te asigur ca sunetul este unul foarte clar mai ales la modelul SW-HF5.1 care este si varful de gama de la sistemele 5.1 desi pretul este de 750 de RON sau daca iti permiti sa plusezi mai mult cumpara-ti un sistem de la Logitech mai exact modelul Z906 sunt dementiale boxele crede-ma. In cazul unui sistem 2.1 (asta sigur nu merge conectat si la TV si la PC) Eu am un Logitech Z623 si sunt superbe boxele.
Dar recomandarea mea ar fi sa plusezi bugetul ala si sa iti faci un sistem HI-Fi adica iti cumperi un sistem 5.0 sau 5.1 daca vrei si subwoofer si amplificator. Cand zic sistem 5.1 la sistemele Hi-Fi nu ma refer la cele pentru PC care ti le-am prezentat mai sus ci la sistemele acelea care au 2 sateliti de podea 2 normali si un center, mai exact pasive si active. In cazul in care vrei sa iti iei un sistem din asta si sa il conectezi la TV, DVD, PC si  PICK-UP (daca ai asa ceva) iti trebuiie si un amplificator.


Succes.

#4
KITTYY

KITTYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2007
In principiu ma gandeam la 2.0 sau 2.1. Behringer MS40 pare destul de aproape de ce caut eu. Mentionez ca nu ma intereseaza prea mult puterea (nu vreau sa trezesc blocul) ci mai degraba calitatea sunetului.

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@Soryn  Trancanesti mult prost si degeaba.
5.1 in banii aia? Sa fim seriosi. Plus ca nici initiator nu a spus ca doreste asa ceva si foarte bine face in acei bani.
Cauta un solo 6c daca nu ai nevoie de intrari digitale sau MS 40 daca ai nevoie de DAC inclus.
In banii aia mai ales daca pui si acei 200lei in plus facem un sistem stereo infinit mai bun dar cu amp si/sau boxe raft SH.
Daca ai ceva pretentii si stii ce vrei mergi varianta 2.

Edited by geo123, 04 May 2015 - 11:41.


#6
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Sau un set de magnat monitor supreme 102+un amp pe masura ar merge ok

#7
Barbiturice

Barbiturice

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 28.03.2015

View PostSoryn92, on 04 mai 2015 - 10:15, said:

Salut!
Mai exact ce fel de sistem vrei tot un 2.1, 5.1 sau 5.0?
Pentru 5.0 mergi pe un sistem hi-fi de la Pioneer sunt foarte bune si au un pret foarte bun in raport calitate-pret plus ca sunt si durabile. In cazul unui sistem 5.0 sau 5.1 trebuie sa ai putin spatiu pentru ca banuiesc ca sti ca boxele trebuiesc asezate intr-un fel sa ai un sonor bun. Daca te intereseaza un sistem 5.1 atunci iti recomand unul de la Genius dar nu sunt sigur ca o sa-l poti conecta si la TV desi nu este exclus sa poti dar te asigur ca sunetul este unul foarte clar mai ales la modelul SW-HF5.1 care este si varful de gama de la sistemele 5.1 desi pretul este de 750 de RON sau daca iti permiti sa plusezi mai mult cumpara-ti un sistem de la Logitech mai exact modelul Z906 sunt dementiale boxele crede-ma. In cazul unui sistem 2.1 (asta sigur nu merge conectat si la TV si la PC) Eu am un Logitech Z623 si sunt superbe boxele.
Dar recomandarea mea ar fi sa plusezi bugetul ala si sa iti faci un sistem HI-Fi adica iti cumperi un sistem 5.0 sau 5.1 daca vrei si subwoofer si amplificator. Cand zic sistem 5.1 la sistemele Hi-Fi nu ma refer la cele pentru PC care ti le-am prezentat mai sus ci la sistemele acelea care au 2 sateliti de podea 2 normali si un center, mai exact pasive si active. In cazul in care vrei sa iti iei un sistem din asta si sa il conectezi la TV, DVD, PC si  PICK-UP (daca ai asa ceva) iti trebuiie si un amplificator.


Succes.

Bun sfat! :)

#8
KITTYY

KITTYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2007
Ok, deci se pare ca am de ales in Microlab solo 6c new si Behringer MS40. Alte sugestii mai aveti? Trebuia sa mentionez de la inceput ca (cel putin in viitorul apropiat) nu am de gand sa achizitionez un sistem HI-Fi. Multumesc.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai aloc aniste bani si pt placa de sunet.

#10
KITTYY

KITTYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2007

View Postgumball3000, on 06 mai 2015 - 10:38, said:

Mai aloc aniste bani si pt placa de sunet.

Asa ceva sau asa ceva ar fi suficient?

Edited by KITTYY, 07 May 2015 - 10:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate