Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Achizitie masina 6000 euro.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Buna seara, se da o familie tanara (29 ani) proaspăt căsătoriți si cu un bebe pe drum.
După cumpărare apartamentului am decis sa schimbam si masina. Fosta masina este un Fiat Stilo 1,6 benzina.

Bugetul este de 6000 euro care poate urca pana in 6500 dar nu mai mult.
Acum vine vesnica întrebare, ce sa luam in acesta suma...
Sincer nu suntem axati pe ceva anume dar ne plac masinile gen Skoda Octavia 2, VW Jetta...
Gasesc ceva bun la bani astia, preferinte sa fie cât mai noua si sa fie benzina.

Va multumesc anticipat!!!

Edited by boboskippy, 02 May 2015 - 21:46.


#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Nu ne spui de ce neaparat pe benzina. Ok, e optiunea ta.
   As merge pe Octavia 1. Diesel. Poate-ti schimbi optiunea referitor  la bezina-motorina.
Putere suficienta, consum de cca 5%.
Mai fiabila, mai putina electronica decat la Octavia 2, mai lejer cu intretinerea.
  Mai putin aratoasa decat Octavia 2 sau Superb, insa buna de munca  la bani putini.
  E doar o parere, ca fost posesor de Octavii.

Edited by Topp, 02 May 2015 - 22:02.


#3
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Pai vreau benzina pentru ca nu fac multi km pe an, in jur de 10-12 mii nu mai mult si nu vreau sa imi bat capul cu tot felul de probleme care apar la diesel gen injectoare, turbine, pompe sau ce mai e pe acolo.

Octavia 1 sincer sa fiu nu imi place, avem una in familie si intradevar nu are probleme dar nu imi place.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Octavia 2 as lua si eu. Sunt mari sanse ca la aceeasi bani sa aiba km mai putini/sa fie in conditie mai buna decat o Jetta echivalenta. Nu stiu de ce Jetta, Golf sh cu o galagie de km si fara prea multe optiuni pe ele tot au pret mare...

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpotae, on 02 mai 2015 - 22:52, said:

Octavia 2 as lua si eu. Sunt mari sanse ca la aceeasi bani sa aiba km mai putini/sa fie in conditie mai buna decat o Jetta echivalenta. Nu stiu de ce Jetta, Golf sh cu o galagie de km si fara prea multe optiuni pe ele tot au pret mare...
  Datorita fiabilitatii testate de mii de posesori.
  Travaliu, longevitate, vitalitate la bani relativ putini.

Edited by Topp, 02 May 2015 - 23:35.


#6
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Mitsubishi Lancer :D

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Orice Octavia BREAK !!!

#8
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Logan MCV

#9
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
orice din clasa compacta, break, cu motor 1.6 - 1.8. important e sa fie intr-o stare buna. Astra H, focus 2, cum a zis cineva lancer, Mazda 6, octavia, Avensis, de prin 2007-2009 si pe la 170.000 km cam toate bat pe acolo. Daca nu e graba mare sa iei masina, ai timp sa prospectezi piata. La honde am vazut multi posesori care incepeau pe la 7000+ si ajungeau sa o dea pe la 6000, te poti uita pe forumul Honda.
Peugeot 308 SW (break) e iarasi o varianta, la spatiu e ca de monovolum (3 scaune individuale in spate) si ai mare avantaj ca poti pune scaunul de copil pe cel din mijloc in spate, unde e cel mai sigur.

Cand vine bebele ai sa vezi ce bine e sa ai portbagaj mare, si sa fie break sa il poti umple pana sus. Nu de putine ori am venit si cu bancheta spate plina cand mergeam cu cea mica, asta la sedan.  Daca totusi vrei neaparat sedan, iti recomand sa fie in 5 portiere (fastback) precum octavia, sau Ford mondeo ori vectra/insignia cu spatele scurt. Macar ai access mai usor in a pune caruciorul si restul bagajelor.

Testul suprem la portbagaj vine cand trebuie sa pui carucior, 2 valize (1 mare si una mica sau medie) + eventual patut + o multime de sacose si gentute si te intrebi daca incap.
La un sedan sansele sunt 50/50 daca ai portbagajul inalt si bate spre 500 de litri.

O alta varianta in banii tai este un Chevrolet Cruze cu 1.6 sau 1.8 il poti gasi mai nou si cu sub 100.000 km. Platforma de astra J motoarele sunt aceleasi de pe H si J, si ok la fiabilitate. Nu e ceva extraordinar cu spatiul dar ai sanse la una cu putini km si mai noua. (exista si varianta break dar nu stiu daca sunt pe la vanzare astea sau in buget).

In final trage un ochi si la Toyota auris break, Kia ceed break sau Hyundai i30 break, mai poti nimeri mai noi si inca in garantie cu motoare pe benzina.

In bugetul tau nu te opri la o marca anume si numai aia. Cauta masina cea mai buna si mai bine intretinuta ca dupa prioritatile si cheltuielile se schimba (500-1000 lei pe luna pe bebe) si nu o sa mai vrei/ai sa arunci bani pe masina, service si alte nimicuri.

Edited by t-balt, 03 May 2015 - 11:40.


#10
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Daca vrei noua ai Logan mcv la 6300

#11
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Poveștile cu diesel de multe ori sunt doar povești. Am 2 mașini ce se apropie de 200000km și nu am avut probleme la motor, în afară de consumabile nu au stricat nimic. E drept le am de noi si eu știu tot istoricul lor.

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
1.6 Octavia 2 , Flocus2 combi, cam aici te inscrii la buget (taxe, alea alea).

Atentie daca o iei din tara, pleaca de la ideea ca toti sunt hoti pana dovedesc contrariul. Daca pleci de acasa ca un om de buna credinta, care ia frumosu apoi vede uratu, esti expus la teapa.

#13
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
bmw 320 Posted Image
p.s. adus de tine din afara

Edited by RazvanGL1, 03 May 2015 - 13:27.


#14
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Sustin breakul pentru viitorul bebe. E un must.
Octavia 2 ar fi perfect, iar la un buget mai mic (acelasi an si km) Focus. Astea-s zic eu modelele cele mai raspandite cu raport bun calitate/pret. Sub sunt slabe, peste, la bugetul tau prea vechi/rulate. Sigur orice compacta japoneza intra in discutie dar break.....foarte rar.

#15
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Problema cu benzinarele astea mai noi e ca masinile de flota diesel au tras piata de second hand diesel in jos - ceea ce e bine pentru cumparator - de o asa magnitudine incat masina pe benzina aproape ca e un moft. Ma batea gandul la un Focus 2 cu motor de 1.8 - 2.0 benzina dar cat de inversunat as fi eu pro benzina s-ar putea sa cedez ...

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postswtm, on 03 mai 2015 - 12:04, said:

Poveștile cu diesel de multe ori sunt doar povești. Am 2 mașini ce se apropie de 200000km și nu am avut probleme la motor, în afară de consumabile nu au stricat nimic. E drept le am de noi si eu știu tot istoricul lor.

Confirm. Un C5 cu 200 si ceva de mii km la bord din 2004. Motorul e ok, au mai fost schimbate niscaiva piese la directie si s-a stricat aerul conditionat acum vreo 3 ani

#17
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Va multumesc frumos tuturor.....urmaresc piata si cauta sa iau ce gasesc cel mai bun la momentul respectiv. Sincer inclin mai mult spre o Octavia 2 FL sau un Seat Exeo dar sa vad daca gasesc ceva bun in bani astia.....neaparat benzina.
Pana la urma as urca pana la 7000 sau 7500 maxim daca merita, adica an mai bun sau km putini.....e tare greu cand trebuie sa te decizi la ceva anume (cel putin in cazul meu)

Edited by boboskippy, 09 May 2015 - 20:42.


#18
Hugo1991

Hugo1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2015
Parerea mea doar verifica un Opel Astra H combi cu motor 1.6 benzina 5000 euro gasesti cu km putini exemplu http://www.mobile.de.../208135047.html
Sau o alta varianta ar fi Opel Zafira B http://www.mobile.de.../208243319.html cu 1000 euro o inscri si i faci revizile iar cu restu de bani meri intro vacanta Posted Image

Edited by Hugo1991, 11 May 2015 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate