Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare boxă portabilă

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Salut,

Vreau să-mi cumpăr o boxă portabilă, dar nu mă pricep, singura experiență cu așa ceva fiind cu una cubică mică primită la o promoție Kent, dar care m-a surprins din prima zi. :) între timp m-am hotărât și ce vreau:
- Nu mă interesează aspectul, dimensiunea sau greutatea
- Să fie minim 2.0, ideal 2.1
- Autonomie peste 6h de redare blueștuț
- Să suporte fie card fie usb
- Să se audă suficient de tare cât să-l scoți în aer liber la un mic sau o măslină
- Ar fi util, dar nu țin neapărat să aibă și radio FM
- Super util ar fi și un indicator de baterie.

Mai mult de 300 lei n-aș da pe așa ceva, deci să nu-mi recomandați din alea de 800 lei. :-)

Am găsit-o pe asta și-mi place foarte tare, dar văd că nu se mai găsește nicăieri în România. :-(
http://www.energysis...x_bz6_bluetooth

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este chiar ce vrei, dar as recomanda aceasta boxa: http://forum.softped...-bluetooth-nfc/
Daca vrei ceva mai mic (dar si volumul este mai mic), atunci modelul acesta: http://www.altex.ro/...rs-bts50b-negru
Iar mai aproape de ce doresti tu, dar nu are o calitate a sunetului prea grozava: http://www.altex.ro/...s-gtx-24b-negru

#3
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca ai posibilitate mergi la Dragonul Rosu, Bucuresti. Acolo gasesti si mai mici si cat o valiza. Are un prieten una mare de faci nunta la padure!

#4
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
La ce o s-o folosesti ?

#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Vladutz22, on 02 mai 2015 - 23:13, said:

La ce o s-o folosesti ?

 -same-, on 02 mai 2015 - 21:20, said:

la un mic sau o măslină

:)

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Am vazut in auchan la pret decent. Sincer sa fiu, nu m-am uitat la performante.

#7
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

 _-_, on 02 mai 2015 - 21:27, said:

Nu este chiar ce vrei, dar as recomanda aceasta boxa: http://forum.softped...-bluetooth-nfc/
Daca vrei ceva mai mic (dar si volumul este mai mic), atunci modelul acesta: http://www.altex.ro/...rs-bts50b-negru
Iar mai aproape de ce doresti tu, dar nu are o calitate a sunetului prea grozava: http://www.altex.ro/...s-gtx-24b-negru
A ta pare interesantă, dar parcă n-aș da mai mult de 300 dacă nu mi se pune pata pe ea din prima. :)Cât te ține bateria? Sony e simpatică deși e gândită pentru o portabilitate foarte mare, asta făcând-o cam mică. Cealaltă are autonomie de doar 4 ore. :(

 spik1, on 02 mai 2015 - 22:23, said:

Daca ai posibilitate mergi la Dragonul Rosu, Bucuresti. Acolo gasesti si mai mici si cat o valiza. Are un prieten una mare de faci nunta la padure!
Mersi de tip, dar mie-mi place să colecționez facturi și garanții. :D

 Vladutz22, on 02 mai 2015 - 23:13, said:

La ce o s-o folosesti ?
N-am niciun fel de boxe în casă(în afară de aia mică de care spuneam în primul post) așa că o voi lua în bucătărie când gătesc, în baie când fac duș(dansez mult la duș), în hoteluri când sunt în delegații și în aer liber la un picnic, grătar sau un pescuit.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am citit multe review-uri si testat multe boxe portabile pana cand m-am oprit asupra acestor 3 modele. Pana la urma am sfarsit achizitionandu-le pe toate 3.

In materie de calitate audio nu stiu care alta boxa ar putea macar sa se apropie de prima la care m-am referit (poate doar o boxa Bose, Beats etc. care costa triplu). Cu autonomia pe baterie sta foarte bine. Din pacate, nu am facut masuratori. O reincarc rar. Cu 350 RON cat am dat pe ea (sau in jurul acestei sume) nu puteam sa gasesc ceva mai bun. In schimb nu este realmente portabila, deoarece este mare si grea. Iar microfonul il are prost. Pana acum am utilizat-o exclusiv acasa (deseori o tin conectata direct la priza) fie impreuna cu laptopul (conectat prin cablu audio), fie impreuna cu tableta (conectata prin BlueTooth).

Am achizitionat modelul de la Sony datorita microfonului, deoarece am nevoie de hands free in masina sau chiar acasa in anumite situatii. Am asociat-o cu smartphone-ul. Din pacate nu este multi-point (niciuna nu este multi-point). Pentru o boxa pe care am platit 250 RON calitatea sunetului este foarte buna, in schimb volumul maxim este mult prea redus. Nu o recomand din cauza ca volumul maxim este cam la fel de mic ca la o boxa ce are jumatate din volumul ei si deoarece foloseste un conector proprietar pentru reincarcare (in schimb se aude incomparabil mai bine decat la orice smartphone). Avantajul ei principal prin care se detaseaza net de alte boxe portabile este microfonul. Are cel mai bun microfon pe care l-am intalnit la o boxa. A fost necesar sa testez microfonul de la zeci de boxe BT portabile pana cand am gasit-o pe aceasta.
Prin review-uri nu scrie nimeni nimic despre calitatea microfoanelor de la boxele portabile mai cunoscute.

Cea de-a treia boxa integreaza un mp3 player care este capabil sa redea melodiile doar intr-o anumita ordine; nu suporta playlisturi sau redarea melodiilor dintr-un anumit folder de pe stick sau card de memorie. Are si radio, dar prinde mai putine posturi decat telefonul. Are display. Antena radio aflata in agatatoarea de mana si butoanele par cam fragile. Categoric nu ar rezista la un soc mai puternic (de exemplu, daca ar fi scapata pe jos). Calitatea audio este modesta, dar nu sta mai rau la acest capitol decat majoritatea boxelor din aceeasi categorie de pret. Ceea ce nu se specifica pe site-ul Altex este ca nu o poti conecta prin cablul audio la niciun dispozitiv. Are nevoie de un cablu MiniUSB 2 jack audio de 3.5mm care nu este inclus si nici nu se gaseste. In locul lui pachetul contine un cablu audio jack-jack care este inutil. Am dorit sa o inlocuiesc, dar toate au aceasta problema. Facusem si un comentariu pe site-ul Altex despre aceasta situatie, insa administratorul a refuzat sa il aprobe. In videoclipul de prezentare apare cablul care trebuie, dar chinezii au pus altul in pachet.
Am luat legatura si telefonic cu Altex privitor la aceasta problema, au promis ca vor face investigatii si ca ma contacteaza, dar nu au facut nimic. Am facut si vreo 3 sesizari scrise folosind formularul online de contact, dar mi-au raspuns de fiecare data ca nu se confirma sesizarea mea, desi le-am oferit toate explicatiile necesare. Puteam sa o returnez, deoarece am achizitionat-o online datorita pretului mai mic decat cel din magazin, dar am pastrat-o datorita faptului ca functioneaza cu acumulator Nokia BL-5C ce poate fi inlocuit la fel de usor ca o baterie obisnuita (nu are capacul de la baterie prins in suruburi). Cum am deja acasa vreo 3 acumulatori BL-5C de la telefoane Nokia vechi si care imi tin boxa alimentata in jur de 3-4 ore mi se pare o solutie utila pentru calatorie. Detin si un incarcator separat pentru acumulatori de acest tip.

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Între timp mi-am cumpărat-o pe asta. http://www.emag.ro/b...7/pd/D67KZBBBM/

Am prins-o cu 179 lei, preț bun zic eu.

N-am apucat să o testez încă în afara apartamentului, dar o voi face zilele astea. :-)

#10
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
N-o da tare, sa nu cheme cineva politia ! :naughty:

"In afara apartamentului"... :) ce te astepti, sa faci vreo nunta in cartier cu ea ? E cat o franzela cu TVA redus ! :)

#11
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
Buna!

Stie cineva vreo combinatie de butoane pentru a putea face skip la folderul urmator de muzica pe o boxa portabila?(mentionez ca daca apas >|| trece pe radio).

Multumesc!

#12
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Vreau si eu o boxa portabila cu aceleasi proprietati ca in primul post. Modelul Divoom ONBEAT-500 nu se mai gaseste de cumparat la niciun magazin online din RO.
Ce recomandati?

Ce parere aveti de  Sony SRSX11 http://www.emag.ro/b...7/pd/DQYM4MBBM/ ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate