Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
Azi m-a informat o vecina ca trebuie sa platesc 10 lei pentru inmormantarea unui cetatean de la etajul 3, persoana pe care eu nu am cunoscut-o. Am raspuns ca nu stau bine cu banii, ca mai am 5 lei de paine si ca nu doresc sa contribui pentru acesta colecta. Vecina ranjeste si imi spune ca "cei 10 lei vor fi adaugati in urmatoarea intretinere, ca toata lumea a dat".
Intrebarea mea este: pot fi obligat sa dau acesti bani? Exista  temei legal pentru a fi inclusi in factura de intretinere?
Multumesc!

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Nu si nu. Poti cere administratiei regulamentul Asociatiei de Proprietari ca sa vezi daca chiar exista o astfel de prevedere.

#3
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 shiva, on 02 mai 2015 - 20:22, said:

Nu si nu. Poti cere administratiei regulamentul Asociatiei de Proprietari ca sa vezi daca chiar exista o astfel de prevedere.

Multumesc!

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Dai frumos 10 lei si in seara urmatoare pui niste superglue cu in yala ei. Te-a bagat la cheltuieli 10 lei o bagi si tu la 20 - 30 cat e un butuc. Asa se procedeaza cu astia. Ca oamenii nu te poti intelege cu ei. Idem pt. cei cu muzica data tare, care fac galagie etc. De ce sa iti faci nervi si sa te pui cu prostu' cand il poti sanctiona altfel?

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca, din diverse motive, apare suma, intreab-o, pe langa regulament, de legea 230/2007 si HG 1588/2007 (legea asociatilor de proprietari si normele de aplicare).

#6
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Spune si tu ca ti-a murit pisica si sa faca o cheta de minim 5 lei de aparament pentru coroana.

#7
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Chiar mai ai 5 lei de paine sau ai zis doar asa ?

#8
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 jafjaf, on 02 mai 2015 - 20:36, said:

Spune si tu ca ti-a murit pisica si sa faca o cheta de minim 5 lei de aparament pentru coroana.

 Vladutz22, on 02 mai 2015 - 20:39, said:

Chiar mai ai 5 lei de paine sau ai zis doar asa ?

Din nefericire, chiar 5 lei mai am in momentul actual,nu am glumit. Problema nu este de 10 lei, nu m-au facut 10 lei, dar nu vreau sa fiu obligat sa platesc.

#9
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Alt topic de caterincă.....

#10
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 bog4u, on 02 mai 2015 - 20:46, said:

Alt topic de caterincă.....

Serios??? Sa te oblige pe tine sa platesti pentru inmormantarea lui X sau Y, cum te-ai simti?Vrei datele mele personale in mesaj privat, datele vecinei, ale administratorului? Ti le dau, nu-i bai!

#11
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Poate femeia a vrut sa se inteleaga ca va pune ea 10 lei pentru tine si ii vei plati cu intretinerea. Oricum, daca nu vrei nu te obliga nimeni sa ii dai. Dar probabil din jena nu i-ai zis in fata ca nu vrei sa dai niciun leu.
Totusi atata caz pentru 10 amarati de lei ! Posted Image

Edited by chaosss, 02 May 2015 - 20:59.


#12
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 chaosss, on 02 mai 2015 - 20:55, said:

Totusi atat caz pentru 10 amarati de lei ! Posted Image
Se mai intampla sa ramai fara niciun leu

#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Sa-ti dea chitanta.
In rest, e vorba de omenie.
Unele cazuri trebuiesc tratate ca atare, cu respect.  Fara tupeu de matroana insa.
Daca vrei, ok, daca nu vrei, daca nu poti,  doara-te la basca.

#14
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 FoTN, on 02 mai 2015 - 20:17, said:

Azi m-a informat o vecina ca trebuie sa platesc 10 lei pentru inmormantarea unui cetatean de la etajul 3, persoana pe care eu nu am cunoscut-o. Am raspuns ca nu stau bine cu banii, ca mai am 5 lei de paine si ca nu doresc sa contribui pentru acesta colecta. Vecina ranjeste si imi spune ca "cei 10 lei vor fi adaugati in urmatoarea intretinere, ca toata lumea a dat".
Intrebarea mea este: pot fi obligat sa dau acesti bani? Exista  temei legal pentru a fi inclusi in factura de intretinere?
Multumesc!
Eu zic ca esti mincinos si zgarcit. Nu te crede nimeni ca mai ai 5 lei. Cu ce mai traiesti pina prin data 10 - 15. Nu esti obligat sa dai, dar macar nu veni cu minciuni ieftine.
Eu am dat ultima data 20 lei pentru un vecin nesuferit si nu m-a obligat nimeni.

#15
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Iti dau eu 10 lei daca nu mai deschizi asemenea topice.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 nesupus, on 02 mai 2015 - 21:07, said:

Eu am dat ultima data 20 lei pentru un vecin nesuferit si nu m-a obligat nimeni.

Era inca viu cand ai dat banii de inmormantare?

#17
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu inteleg de ce e atat de greu de conceput faptul ca cineva a ramas cu 5 lei pentru cateva zile

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

nu inteleg de ce e atat de greu de conceput faptul ca cineva a ramas cu 5 lei pentru cateva zile
Pentru ca majoritatea sunt oameni instariti si li se pare o minciuna faptul ca mai poti ramane doar cu 5 Lei pana pe 10-15.

Sunt altii care nu au nici 10 bani, isi cumpara haleala pe caiet si achita pe 10-15  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate