Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

VINTAGE! Atentie la achizitionare!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Acum vreo trei saptamani am fost sa achizitionez un amplificator vintage Onkyo A-7 de pe langa Ploiesti.Era prezentat ca fiind impecabil estetic, functional, neumblat in el.Poza de pe site-ul de vanzari era facuta intr-un semi intuneric.Proba audio: Super! Estetic acceptabil, avand in vedere anul fabricatiei.....'78 parca. Cer sa-l vad la interior si.....voila Attached File  uploadfromtaptalk1430588322355.jpg   1.01MB   366 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1430588341046.jpg   980.56K   362 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1430588358405.jpg   718.56K   338 downloads
Pretul cerut 700 lei. Pretul final 250 lei. Am plecat regretand dupa timpul pierdut si motorina consumata.
Acum "scula" este la un samsar de electronice din Targoviste la pretul de 500 lei.
Mi-e frica sa mai cumpar vreo scula vintage dupa aceasta experienta trista. Loterie curata!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pai zici zi tu ca ai un vintage romanesc cu 2n3055-uri :P

#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAxelRo, on 02 mai 2015 - 19:49, said:

Loterie curata!

Asta asa este.
Am cumparat multe obiecte SH, de la telefoane, placi audio, televizoare, boxe ...si altele. In familie s-au cumparat masini SH, mai ales prin anii '90-2000. Personal, am patit-o si eu de cateva ori (cu telefoane cu pete pe display pe care le-am vazut abia acasa, si altele...), dar tragand linie am avut succes in peste 90% din tranzactii, si spetele le-am rezolvat amiabil.
Am avut momente ca si tine, cand am zis ca e riscul si stresul prea mare.
Dar tot continui sa caut chilipiruri, am invatat sa "citesc" vanzatorul dupa cum vorbeste, cum se poarta, cum scrie, cum are aranjat prin casa... maruntisuri aparent neimportante, dar care pot spune atatea despre om, cum are grija de obiectul vandut, daca minte sau nu... etc.

Da, este o loterie. Dar e prea atragatoare, irezistibila. Preturile merita riscul. Dupa cativa ani, devii mai rezistent la tepe. Sau inveti sa le "simti", deci sa le ocolesti. Mai ales daca ai si vandut la randul tau... te "rodezi" in timp. Daca tragi linie, per total iesi in castig. Eu o sa continui sa joc la "loteria SH". Incepe sa-mi placa :P

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAxelRo, on 02 mai 2015 - 19:49, said:

Mi-e frica sa mai cumpar vreo scula vintage dupa aceasta experienta trista. Loterie curata!
Trebuie sa ai mai multa experienta.Posted Image

View Postmotanu44, on 12 mai 2015 - 05:56, said:

Eu o sa continui sa joc la "loteria SH". Incepe sa-mi placa Posted Image
Nu-i nici o loterie. Daca stii ce cumperi, de unde, de la cine si probezi scula, nu mai exista nici un risc. Realitatea e ca SH se gasesc scule foarte bune, singura chestie e sa stii ce faci si sa nu ai ghinion din prima doar pentru ca cumperi ceva la intamplare, de oriunde, de la necunoscuti si fara nici un fel de proba. Daca faci asa ceva, atunci risti sa iei teapa. Un ghinion e doar un ghinion, da nu trebuie generalizat si facut din asta un topic. Si in general amplificatoarele si receiverele stereo vintage sunt foarte fiabile, practic daca ai grija de ele te tin o viata.

#5
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006

View Postandreic, on 02 mai 2015 - 20:01, said:

Pai zici zi tu ca ai un vintage romanesc cu 2n3055-uri :P
Pai nu am cum sa zic pentru ca nu l-am cumparat!

#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAxelRo, on 12 mai 2015 - 21:49, said:

Pai nu am cum sa zic pentru ca nu l-am cumparat!
Pai la voi in Bucuresti nu exista magazine cu scule SH ? asta in afara de pietasi si vanzatorii de pe okazii care vand amplificatoare, cd-playere, deckuri, boxe si cam de toate ; trebuie sa mergi fix pana in Ploiesti dupa un aparat ? Ca daca ai avea posibilitatea sa probezi vreo 10-20 de aparate si toate intr-un singur loc,ar fi imposibil sa nu gasesti ceva bun macar odata la 3-4 luni. Si cat ai zis ? 700 de lei un amplificator Onkyo SH ? Posted Image

#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Or fi magazine cu scule SH, pe modelul consignatiilor de dupa '90. Dar prefer sa iau "pe persoana fizica" Posted Image, adica sa vad proprietarul fata in fata, sa merg la el/mine acasa, si sa schimb cateva cuvinte cu el. Am vazut pe Maica Domnului un Harman Kardon HK6600, in vitrina, chiar luna trecuta. L-am negociat de la 600 la 450, doar asa, ca sa vad daca "mi-am iesit din mana" Posted Image ca oricum n-aveam de gand sa-l cumpar. hihi

Da, or fi magazine destule, dar, in contextul topicului (tzeapa luata), recomand scule de la proprietarii originali, tranzactii incheiate la ei acasa sau la mine acasa. Nu-mi plac sculele SH "de consignatie", care stau toate pe raft. Nu sunt monitoare (am gasit o bijuterie de Dell 2709W la 100eur, intr-un depozit al unui service IT) ...nu e acelasi lucru. Prefer vanzatori de pe okazii, sau dealeri de scule SH (samsari, bisnitari) de pe okazii, cunosc vreo 2 cu care ma inteleg bine si in care chiar am incredere. Exemple pe privat.

Au murit magazinele cu sediu fizic al samsarilor, asa numitele consignatii, azi toti au magazin virtual pe okazii si alte siteuri de profil. E greu sa ai sediu fizic si adresa. Costa spatiul, chiria, angajatii... etc. Iar, ce ajunge pe rafturile magazinelor care inca mai au sediu fizic... de multe ori sunt tzepe. Azi, dealerii de scule SH s-au reprofilat in apartamente de bloc comunist, si vand sculele online, facadu-le doar poze. Cum am spus, va dau exemple pe privat.

Pentru cine se incumeta, recomand direct ebay. Posted Image Direct de la sursa, ca de acolo le aduc si ei si le revand la noi. Doar ca ei comanda cu zecile pe 1 transport. "Pe persoana fizica", 1 scula / 1 transport, nu mai iesi asa in castig, nu? Posted Image

Edited by motanu44, 13 May 2015 - 15:23.


#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmotanu44, on 13 mai 2015 - 15:16, said:

Da, or fi magazine destule, dar, in contextul topicului (tzeapa luata), recomand scule de la proprietarii originali, tranzactii incheiate la ei acasa sau la mine acasa. Nu-mi plac sculele SH "de consignatie", care stau toate pe raft.
Eu de exemplu exact asa si fac. Cumpar scule de la cineva cu care stau si cate doua-trei ore in povesti, mai un pahar de vin, si intre timp probez lejer cu o gramada de cd-uri si cate 10 amplificatoare pe care amicul le aduce de dincolo periodic la vreo 2-3 luni. Are casa plina de scule la propriu, pickupuri ( vreo 20 ), magnetofoane, amplificatoare, deckuri, boxe, plus mii de viniluri. MANIAC. Doar scule ingrijite, in care nu s-a umblat, si aparate nu prea ieftine de la marci ca Sansui, Saba, Harman, Yamaha, Sony esprit, Technics vintage,Pioneer vintage de 20 de kile, Kenwood, Marantz, Nad, Onkyo integra final + prefinal ( pe astea cere cam mult Posted Image si inca le are ), nakamichi etc . Are si un sansui de vis, sper sa-l palmez anu asta ca deocamdata tre sa-mi schimb ceva mobilier si un pc nou, da a zis ca pentru mine il pastreaza. Cred ca numai de la el am luat in ultimii doi-trei ani aproape o mie de casete audio ( multe sigilate ) multe raritati care nu se mai gasesc, asta pe langa ce mai aveam eu. Si aduce nu numai scule vintage foarte vechi ci si aparate destul de noi, receivere AV pioneer si yamaha cap de serie si din astea, da a zis ca alea vintage trec mai bine. Ce-mi place cel mai mult cum suna si cum arata exact aia iau, deci aleg varfurile, direct la fix si stiu exact ce cumpar, desfac aparatul, ma uit inauntru, deci il verific, il ascult. Nu ma pun sa merg intr-un amanet sau unde se repara televizoare, la vreun pietas sau sa iau de pe okazii primul aparat de duzina plin de praf pe la butoane, un amarat de aparat de vreo 2x40 de wati si sa ma las pacalit ca vai ce bine suna. Are condensatori de 15.000 de microfarazi ? nu are, atunci la gunoi  cu el. Posted Image  Apoi mai stiu pe cineva care se ocupa cu nunti da vinde si scule pt casa direct in magazin si ii merge ok pt ca mereu are rafturile pline, saptamanal aduce zeci si zeci de amplifuri, chiar si la comanda cum s-ar spune, chiar vorbeam cu el si imi zicea ca imi poate aduce foarte foarte ieftin un technics cap de serie, ala cu ace, cu potentiometre, in stare impecabila, daca chiar vreau, inca chiar la schimb cu ceva, o masina de spalat functionabila sau un aragaz, ceva mobilier, orice imi place miePosted Image, da  imi spunea ca nu se merita adus ca suna cam naspa si numai aspectul e de el. Si mai bine sa merg pe denon sau harman. Poate totusi o sa-l iau din distractie la schimb cu ceva vechituri. Pe gratis merita. Oricum pot proba pe scule si boxe si o jumatate de zi la el ca nu se supara. Aduce si casti aproape noi de la marci ca AKG, Beyerdynamics ba,bla,bla. Orice, de oriunde si oricum in orice combinatie. Cam asa pun eu problema cu sculele, nu okazii si prostii de la pietasi, asta e doar un exemplu cand n-ai ce face si nu stii ce sa cumperi si cand te ambalezi prea tare ca iei ceva SH si te temi sa nu iei cumva teapa. Multi nu vor scule SH din diverse motive. Realitatea e ca nu cunosc persoane si nu au unde sa le probeze exact ca acasa la ei, si asta e. Nici eu nu as lua scule de pe net. Eu le pot duce si acasa la mine cate o zi doua si abia apoi fac schimbul, sau dau banii, daca nu-mi place il duc inapoi. Asa se pune problema cu SH. Pentru mine e o prostie cat casa sa cumperi scule noi cand se gasesc scule SH foarte bune si foarte ieftine. In combinatie iesi aproape pe gratis. Da daca n-ai de unde le lua de la persoane de incredere si le iei la intamplare, atunci e si mai mare prostie. In ultimii 10 ani din sutele de aparate doar doua-trei mi s-au stricat si in general doar receiverele  astea noi multicanal, se mai intampla odata la un milion de cazuri ca nu e capat de lume. Un denon AVR l-am desfacut bucatele cu ciocanul de lipit din distractie desi cu 200 de lei il putea repara sau schimba microprocesorul si mai mergea inca multi ani. N-am mai avut chef, ca pur si simplu n-am avut loc de el in casa la propriu din cauza ca pe alte rafturi stateau deckuri si alte aparate de colectie. Ce mare lucru ca scule se gasesc cate vrei, ca doar nu le cumperi noi direct din magazin si apoi le pui pe pom sa te uiti la ele cum le stralucesc beculetele si asculti toata viata la un singur aparat. Fiare vechi. Posted Image

Edited by Motanu13, 13 May 2015 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate