Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Necredința - o nebunie matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Când am auzit prima oară versetul următor, am zis că Dumnezeu a fost cam dur și a exagerat cu exprimarea:

Psalmii 14:1 Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele.

Totuși, azi, în timp ce discutam cu Dumnezeu, mi-a arătat următoarele:

Toată lumea știe că, pentru a găsi două necunoscute, ai nevoie să găsești două ecuații care să le cuprindă. Tot la fel, trei necunoscute au nevoie de trei ecuații și tot așa. Lăsând de o parte faptul că, pe măsură ce crește numărul de ecuații, găsirea soluțiilor este tot mai dificil de făcut, dacă ai trei necunoscute și doar două ecuații nu poți să afli nimic. Cu atât mai mult dacă ai o mie de necunoscute și numai o sută de ecuații!
Ori, câte necunoscute are Universul acesta și câte ecuații avem la dispoziție? Nu știu nici una și nici alta, dar știu că, pentru mine, Universul are mii de necunoscute și nu știu nici o ecuație. Iar la fel ca mine sunt o grămadă de oameni. Mai mult, nu știu nici măcar un om, un singur om, care să știe toate necunoscutele Universului și toate ecuațiile lui. Dar poate știți voi pe careva, caz în care rog să mă iluminați și pe mine... Și atunci, dacă nu poți cunoaște Universul, cum să emiți pretenția că știi sau nu știi că ar fi făcut sau nu ar fi făcut de Cineva?!
Da, dacă vine careva la mine și oprește Soarele în loc, în timp ce eu stau și mă lupt sau fac orice altceva, pot trage concluzia logică ”da, ființa aceasta, dacă poate opri Soarele în loc, ar putea să-l fi și făcut”. Dar de știut tot nu pot ști, pot doar să mă încred în acea ființă și, prin credință, să o consider Creatorul. Dar invers, fără a cunoaște toate necunoscutele Universului și toate ecuațiile lui, să spun că nu există Creator, aceasta-i o nebunie... matematică!

Iar dacă mă înșel, arătați-mi voi unde este greșit acest raționament pe care mi l-a arătat Dumnezeu.

#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

Totuși, azi, în timp ce discutam cu Dumnezeu, mi-a arătat următoarele:


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

Iar dacă mă înșel, arătați-mi voi unde este greșit acest raționament pe care mi l-a arătat Dumnezeu.
Gresit e ca atribui unor texte scrise de oameni cuvantul lui D-zeu ! In rest, se poate dezbate orice cat timp discutam de idei ale oamenilor si nu ale inchipuitilor.

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2015 - 15:14.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

...azi, în timp ce discutam cu Dumnezeu, mi-a arătat următoarele:
Tu vorbesti cu D-zeu ?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu gresesti!!!
ce ti-a zis dumnezeu este foarte adevarat!!
lasa-le dracu de psalmii ca te depaseste intelegerea lor... e prea abstracta (ca si matematica de altfel)

voi, aştilalţi... ce aveti măh cu el??? ofticoşilor!!! Posted Image

Edited by Nero-d, 02 May 2015 - 15:18.


#6
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
@tudorel666 Nu ca ma bag, dar cred ca lucrurile astea ar trebui tinute confidential. Sunt curios, dar nu vreau sa jignesc : din ce cult faci parte ?

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu nu am nimic cu @tudorel ! doar sunt curios, el chiar vorbeste cu El ?!
Ca as vrea si eu sa stau la palavre cu D-zeu, sa-i zic doleantele mele.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 neagu_laurentiu, on 02 mai 2015 - 15:11, said:

Gresit e ca atribui unor texte scrise de oameni cuvantul lui D-zeu ! In rest, se poate dezbate orice cat timp discutam de idei ale oamenilor si nu ale inchipuitilor.

Greșit ar fi să-mi atribui mie lauda pentru ceea ce face și spune Dumnezeu. Oricum este scris pe undeva ceva de genul că tot ce se face, prin El se face, deci inclusiv ce vorbiți voi, nu doar ce spun eu. Doar că eu fac parte dintre cei care recunosc că meritele nu le aparțin. În afară de meritul prostiei, dar parcă și pe acesta mă tem să mi-l însușesc...

#9
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Cred ca si apostolul Toma a avut trust issues.. de aici si porecla de Toma necredinciosu'.

#10
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Greseste pentru ca presupui o solutie in loc de a o afla.

Auzi un tipat afara si, fara sa te uiti, presupui ca cineva a fost atacat. In realitate, mai multe explicatii sunt posibile pentru sunet. Neputand sa deschizi fereastra, nu poti sa indici niciuna cu tarie.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Purpura, on 02 mai 2015 - 15:40, said:

Greseste pentru ca presupui o solutie in loc de a o afla.

Auzi un tipat afara si, fara sa te uiti, presupui ca cineva a fost atacat. In realitate, mai multe explicatii sunt posibile pentru sunet. Neputand sa deschizi fereastra, nu poti sa indici niciuna cu tarie.

Păi eu am zis altceva?! Avem o grămadă de ferestre închise, în spatele cărora se aud țipete și este total greșit să încerci să dai explicații, înainte de a deschide fereastra. Poți doar să presupui, dar nu te poți pronunța cu siguranță.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
domnu' tudorel... poate la sectia agitati aveti ferestrele inchise domne'
in univers nu exista nici o necunoscuta!!!

Edited by Nero-d, 02 May 2015 - 15:47.


#13
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 tom_1133, on 02 mai 2015 - 15:21, said:

Eu nu am nimic cu @tudorel ! doar sunt curios, el chiar vorbeste cu El ?!
Ca as vrea si eu sa stau la palavre cu D-zeu, sa-i zic doleantele mele.

Urmează lui Petru și ți se va împlini dorința:

Faptele apostolilor 11:5 „Eram în cetatea Iope şi, pe când mă rugam, am căzut într-o răpire sufletească şi am avut o vedenie: un vas, ca o faţă de masă mare, legată cu cele patru colţuri, se cobora din cer şi a venit până la mine.

 Nero-d, on 02 mai 2015 - 15:47, said:

domnu' tudorel... poate la sectia agitati aveti ferestrele inchise domne'
in univers nu exista nici o necunoscuta!!!

Adică, pentru tine, Universul nu are nici o taină? Luminează-mă!

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
@Tudorele ce faci coleg-ule, in fiecare zi cate un topic?Posted Image

Iti dau astia bani pentru asemenea topicuri?

Edited by xmanyacs77, 02 May 2015 - 15:51.


#15
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ca tu "crezi" ca exista un Creator e strict problema ta, dar "fără a cunoaște toate necunoscutele Universului și toate ecuațiile lui" (te-am citat) nu poti sa stii daca exista sau nu exista Creatorul.
Deci nu stiu cu cine ai vorbit, dar nu ti-a raspuns bine ....

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:49, said:

un vas, ca o față de masă mare, legată cu cele patru colțuri, se cobora din cer și a venit până la mine.
Era doar camasa de forta.

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 xmanyacs77, on 02 mai 2015 - 15:50, said:

@Tudorele ce faci coleg-ule, in fiecare zi cate un topic?Posted Image

Mă bântuie întrebările. Și m-au stimulat colegii care discutau despre viteza luminii, fiecare ca și cum ar ști ceva, dar niciunul nu demonstra nimic. Și atunci m-am gândit că și aceasta este o necunoscută. Și încă nici nu se știe ce este ”vidul” și cum călătorește lumina prin el.

 Arianna-D, on 02 mai 2015 - 15:51, said:

Ca tu "crezi" ca exista un Creator e strict problema ta, dar "fără a cunoaște toate necunoscutele Universului și toate ecuațiile lui" (te-am citat) nu poti sa stii daca exista sau nu exista Creatorul.
Deci nu stiu cu cine ai vorbit, dar nu ti-a raspuns bine ....

Păi, dacă ai citit prima postare, taman asta am spus și eu: nu poți ști nici că există, nici că nu există. Poți doar crede, numai că credința în existența lui Dumnezeu se poate baza pe o chestie logică, necredința în schimb nu. Dar ce necredință mai poate fi aceea bazată pe... credință?! Atunci nu s-ar mai numi necredință, ci nebunie. Că-ți scurtcircuitezi creierul dacă ești credincios și necredincios în același timp.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:53, said:


Mă bântuie întrebările. Și m-au stimulat colegii care discutau despre viteza luminii, fiecare ca și cum ar ști ceva, dar niciunul nu demonstra nimic. Și atunci m-am gândit că și aceasta este o necunoscută. Și încă nici nu se știe ce este ”vidul” și cum călătorește lumina prin el.

Mergi mai bine la manastirile din Moldova si stai de vorba cu toti staretii, calugarii, maicile, etc. si vezi unde este problema?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate