Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

se pot lega 2 front de 8 Ohm + 2 surround/center de 6 Ohm + Woofer de 6 Ohm la un reciver

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
La un reciver Sony STR - DH 550 - se pot lega 2 front de 8 Ohm + 2 surround/center de 6 Ohm + Woofer de 6 Ohm la un reciver ?
As fi curios sa vad cum se aude cu 2 fronturi, sa dirijez basul si in ele.
Eventual as mai lega un woofer Boston de 8 Ohm + Sony de 6 Ohm, tot de proba. Ar iesi fum de undeva ?
Volumul se poate seta individual din reciver daca cele de 8 Ohm se aud cu mult mai incet.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Amplificatorul este proiectat : 5.2 Ch. 725W A/V Receiver (145 W x 7 at 6 ohms, 1 kHz, THD 0.9%), pe 6 ohmi, daca vei merge cu 8 ohmi nu se va intimpla absolut nimic, eventual se va auzi putin mai incet  , la 4 ohmi sa 2 ohmi erau probleme
Le poti lega toate de 8 ohmi si nu va fi nimic - sa nu legi sub 6 ohmi !

Edited by xilo, 02 May 2015 - 13:02.


#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am facut niste probe. Am pus 2 boxe front de podea in locul satelitilor Sony. Calitatea sunetului nu s-a imbunatatit semnificativ. Daca setez din reciver front large si directionez si bass-ul spre woofer, in front se aude un sunet mai mult pe medii, cam ca si in satliti, poate foarte putin mai bun.
In muzica, daca se asculta 2.0 din reciver se aude bine, dar semnificativ mai bine cu amplificator. Daca se asculta 2.1 sau 5.1 se aude mult mai rau decat 2.0. In 5.1 fortat ori cu sateliti, ori cu front large si boxe de podea, cam tot acolo.
Din ce vad, reciverul cand primeste sunet DTS sau Dolby este incomparabil mai bun decat un sistem stereo. Muzica stereo, este incomparabil mai bun sistem 2.0. Cum s-a mai scris ....
In filme, nu vad neaparat necesar 2 fronturi. Muzica este destul de putina in film si efectele se aud foarte bine in 5.1.

Ceva ce nu inteleg.
1. Am un TV Samsung 32F6100, prin care conectez un USB cu muzica, scot prin optical in Fiio D03K, din Fiio in amplificatorul. Folosesc playerul televizorului si sunetul este in format PCM, alte setari nu am din TV. Se aude foarte bine !
Am si un TV Samsung 32H6200 (http://www.samsung.c.../UE32H6200AKXXU), prin care conectez USB cu muzica (mp3 sau flac), Fiio D03K, amplificator. Sunetul nu este acelasi, este mai rau ! Din televizor pot alege PCM sau DTS Neo 2:5. Daca aleg PCM, sunetul este sters, pe medii, infundat, destul de aiurea. Daca aleg DTS Neo 2:5 sunetul este ceva mai bun, dar mai slab decat la vechiul model de samsung !
Nu ar trebui sa fie la fel ? Doar scot prin optical. Se baga televizorul peste sunet si il face mai aiurea la noul model ?
Si la reciver Pioneer tot am vreo 5-6 tipuri de NEO, ce e Neo asta ?

2. Din calculator, ascult muzica si prin Xonar U7 prin optical sau Fiio E10K. Cu Foobar nu m-am prea descurcat cu setarile si API/WASAPI si nici o imbunatatire semnificativa a sunetului nu am observat fata de Winamp la formatul flac. Conteaza asa de mult playerul de calculator ? Cand folosesc Xonar sau Fiio, sare peste Dolby Home Theatre sau alte efecte din calculator.
Daca se foloseste iesirea audio prin USB, nu ar trebui greul sa-l duca placa de sunet/DAC-ul ? Prea putin sa conteze playerul software ?

Edited by lopi, 13 May 2015 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate