Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Problema la nas dupa un pumn

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RaulTheR

RaulTheR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2015
Salut, acum 1 luna si umpic m-am batut cu un baiat si mi-am luat un pumn din laterala dreapta in nas si a curs sange un timp apoi m-am
Spalat si nasul nu s-a spart, nu e stramb la aspectul exterior dar osul dintre narile nasului este spre nara dreapta fiind mai mare nara stanga si mai mica cea dreapta, uneori le am desfundate pe ambele dar de cele mai multe ori le am pe rand desfundate, imi curge putin nasul.
Mentionez ca am 14 ani fac 15 in vara si am nevoie de un sfat( nu am mers la doctor fiindca am considerat ca trece in timp )

Din dreapta lui spre nara mea stanga

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

 RaulTheR, on 28 aprilie 2015 - 20:07, said:

Salut, acum 1 luna si umpic m-am batut cu un baiat si mi-am luat un pumn din laterala dreapta in nas si a curs sange un timp apoi m-am
Spalat si nasul nu s-a spart, nu e stramb la aspectul exterior dar osul dintre narile nasului este spre nara dreapta fiind mai mare nara stanga si mai mica cea dreapta, uneori le am desfundate pe ambele dar de cele mai multe ori le am pe rand desfundate, imi curge putin nasul.
Mentionez ca am 14 ani fac 15 in vara si am nevoie de un sfat( nu am mers la doctor fiindca am considerat ca trece in timp )

Din dreapta lui spre nara mea stanga

Nu ti-ai luat un pumn,ci ai primit un pumn.
"Osul" dintre nari este de fapt un cartilagiu si se numeste sept nazal.
Daca nara dreapta iti este mai mare decat cea stanga,inseamna ca ai deviatie de sept.Dar in tot raul este si un bine:vei simti mai repede si mai pregnant mirosurile care vin din partea dreapta.Posted Image

ps.
In momentul cand ai nasul infundat,foloseste cu incredere aaaa cum ii zice,a da,nas suflau sau batista (pentru aia mai elevati)

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Mergi la medic urgent! Ai o problema ce necesita consult de specialitate, nu sfaturi de pe net.

Edited by Daian95, 28 April 2015 - 20:18.


#4
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca problema persista e caz de operatie , stiu ce zic , si eu am nasul putin deviat si tot de la "socuri". Nu m-am operat , ca sint delasator , dar nici nu respir ca la 5 ani.
La faza cu mucii , frate-miu si-a luat un picior in nas si dupa aia a dat-o in sinuzita , nu stiu care a fost legatura dintre sinuzita si piciorul ala dar asa s-a intimplat , a scapat de sinuzita prin tratament , eu zic ca cel mai bine vorbesti cu parintii si mergi la o radiografie sau la un doctor , unu' care chiar stie ce spune.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca este deviatie de sept, se corecteaza prin interventie chirurgicala.

#6
RaulTheR

RaulTheR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2015

 lil debul, on 28 aprilie 2015 - 20:41, said:

Daca problema persista e caz de operatie , stiu ce zic , si eu am nasul putin deviat si tot de la "socuri". Nu m-am operat , ca sint delasator , dar nici nu respir ca la 5 ani.
La faza cu mucii , frate-miu si-a luat un picior in nas si dupa aia a dat-o in sinuzita , nu stiu care a fost legatura dintre sinuzita si piciorul ala dar asa s-a intimplat , a scapat de sinuzita prin tratament , eu zic ca cel mai bine vorbesti cu parintii si mergi la o radiografie sau la un doctor , unu' care chiar stie ce spune.
Si eu respir ok adica am putin infundata nara aia dar nu ma deranjeaza prea tare fiindca eu respir mai mult pe gura ( e genetic ) si nu as vrea sa fac vreo operatie pentru un lucru de genu.. Dar apar complicatii daca il las asa ?

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Du-te la medic.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca deja sa vindecat numa bisturiu te mai scapa.
Daca mergeai atunci la urgente...scapai.
Frate-meu a patit ceva de genu dupa o altercatie,sa ales cu nasu carn,la urgente un medic orl-ist ia sucit nasu in pozitia care trebuie.

 lil debul, on 28 aprilie 2015 - 20:41, said:

Daca problema persista e caz de operatie , stiu ce zic , si eu am nasul putin deviat si tot de la "socuri". Nu m-am operat , ca sint delasator , dar nici nu respir ca la 5 ani.
La faza cu mucii , frate-miu si-a luat un picior in nas si dupa aia a dat-o in sinuzita , nu stiu care a fost legatura dintre sinuzita si piciorul ala dar asa s-a intimplat , a scapat de sinuzita prin tratament , eu zic ca cel mai bine vorbesti cu parintii si mergi la o radiografie sau la un doctor , unu' care chiar stie ce spune.
Probabil de la lovitura a facut o mica infectie si nu a bagat de seama...si aia a fost.

Edited by I2O, 28 April 2015 - 21:20.


#9
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 altuser09, on 28 aprilie 2015 - 20:43, said:

Cred ca este deviatie de sept, se corecteaza prin interventie chirurgicala.

Bravo , ca nu mai stiam cum ii zice (la ora asta).

 RaulTheR, on 28 aprilie 2015 - 20:59, said:

Si eu respir ok adica am putin infundata nara aia dar nu ma deranjeaza prea tare fiindca eu respir mai mult pe gura ( e genetic ) si nu as vrea sa fac vreo operatie pentru un lucru de genu.. Dar apar complicatii daca il las asa ?

In primul rind doresc sa intelegi ca nu sint medic , vorbesc doar din experienta , oricum respiratul pe gura nu este "genetic" , genele tale au construit un nas cu 2 nari , in care aerul se incalzeste si se umidifica inaite sa aterizeze in plamini , de unde e absorbit oxigenul in singe , blablabla. Daca e ok. pt. tine sa respiri pe gura bravo , stai asa , dar sfatul meu este sa nu fii delasator , eu la prima carie nici n-am besit da' acuma am probleme nasoale cu dantura (deh' , virsta).
Operatia este necesara daca vrei sa fii o masinarie umana in stare perfecta , daca vrei doar sa fii o Dacie din '78 legata cu sirme atunci asta este , oricum nu cred ca te temi de o operatie de duzina , nu e mare lucru in operatia aia , stii de cite ori m-am rugat eu sa-mi dea unu' o tibie in nas , dar din directia care trebuie ca sa pot sa ma refac ?

Edited by lil debul, 28 April 2015 - 21:29.


#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
mergi ma frate la medic ca sanatatea este mai importanta decat toate. vrei sa ajungi mai tarziu sa regreti ca ai fost -numeste tu- cand erai mic si ti-a lasat urmari pe vecie. daca se poate face ceva, este bine sa fie cat mai din timp. totusi nu ai 5 ani sa nu intelegi cand ti se spune un lucru si ti se mai si explica pe deasupra. ai cerut sfaturi ai primit sfaturi bune. mai mult decat mergi la medic nu ai ce sa faci. tu de fapt astepti un sfat de genul: stai linistit amice ca asa am avut si eu cand aveam 14 ani si uite ca acum am 75 si nu am nicio problema. iti repet, mergi cat mai repede la medic, parintii tai ce zic ? probabil ca nici nu stiu. apoi stau si se intreaba de unde a ajuns copilul lor sa aiba astfel de probleme.

#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 RaulTheR, on 28 aprilie 2015 - 20:59, said:

Si eu respir ok adica am putin infundata nara aia dar nu ma deranjeaza prea tare fiindca eu respir mai mult pe gura ( e genetic ) si nu as vrea sa fac vreo operatie pentru un lucru de genu.. Dar apar complicatii daca il las asa ?

Medic si (eventual) operatie. Dupa aia vei fi ok.

#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Si apropos, va trebui sa te inveti sa respiri pe nas. Respiratul pe gura este o aberatie a naturii. Nasul incalzeste aerul, il umidifica, filtreaza praful, impuritatile, insectele etc etc. Si daca mergi pe strada cu gura deschisa pari un retard. Nici la gagici nu vei avea mare succes, decat daca si ele vor respira pe gura. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate