Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Fitness ,parere!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
paulbratian

paulbratian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2015
Buna , ma numesc Paul am 16 ani si as vrea sa va cer o parere despre acest program de antrenament:

LUNI
Flotari-3S
Triceps din culcat-3s
Biceps cu bara-5s
Pectorali-4s
Triceps la paralele-3s
Abdomene-5s
Antebrat-4s

MARTI
Tractiuni-3s
Impins de la ceafa-3s
Trapez cu gantere-3s
Ramat cu un brat-3s
Ridicari spate-3s
Indoiri laterale-3s
Abdomen-5s

MIERCURI
Alergare lansata-3x80m
Geno-(3+3) fata ,spate
Fandari cu bara-3s
Gambe-5s
Abdomene bricege-5s

JOI
Impins culcat-volum
Biceps alternativ-5s
Triceps la banca-3s
Pectorali-3s
Antebrat-4s
Triceps la helcometru-3s
Abdomene-5s

VINERI
Tractiuni-3s
Deltoid-3s+2s(usor)
Ramat oblic-3s
Ridicari spate-3s
Indoiri laterale-3s
Ramat alternativ-3s
Abdomene-5s

SAMBATA
Broaste-3s
Sarituri fandate-3s
Abdomen bricege-5s
Gambe-5s

Si in final ,mai am o intrebare ce parere aveti despre exercitile la aparate si cele cu gantere ,bara,etc?care sunt cele mai eficiente si dece?

Va multumesc pentru timpul acordat!

#2
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Nu stiu ce sa spun, pare mult.
3 exercitii de baza nu trebuie sa lipseasca: impinsul cu bara, genoflexiuni cu bara si indreptarile cu bara. In functie de astea 3 iti construiesti antrenamentul.
Greutati libere, deoarece permit o miscare naturala.
Orice antrenament nu face nici 2 lei daca nu e insotit de-o alimentatie bine pusa la punct.

Edited by alexandru_1988, 28 April 2015 - 19:58.


#3
paulbratian

paulbratian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2015
Am o inaltime de 1,80 si 65kg! iti multumesc de raspuns! Posted Image

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intai trebuie sa ne spui ce doresti sa obtii  Antrenamentele sunt diferite in functie de telul vizat. Hipertrofiere de masa musculara , rezistenta , tonus ?
Daca vrei hipertrofiere , trebuie sa fii puturos. Mananci si te antrenezi cu moderatie ,altfel intri intr-o faza opusa si vei pierde si masa musculara pe care o ai. Nu poti creste cu o masa gata fibrata si uniforma. Va trebui sa pui masa bruta , dupa care vei lucra respectiva masa in functie de interesele pe care le ai .

#5
paulbratian

paulbratian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2015
obiectivul meu este sa cresc in volum,programul prezentat este adecvat? am 1,80 si 65kg !

#6
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
La 16 ani si daca alergi prin cartier este ok. totusi am impresia ca faci multe din toate si nimic clar. Iti dau un sfat scurt si la obiect , lasa sfaturile de pe net. si cauta o sala de MMA , Kyokushin sau Kik , asta daca ai o fire mai "violenta" , sau du-te si inoata la infinit , asta daca ai unde . Nu baga indreptari la 16 ani ca nu are rost si e si cam periculos .
Programul tau de antrenament este atit de incarcat incit nu il mai citesc , dar faci de toate si nimica , eu am alta abordare :
Luni . Tractiuni
Marti. Geno.
Miercuri. Pauza.
Joi. Flotari.
Vineri. Geno.
Abdomene de cite ori poti , la sfirsitul antrenamentelor.
In rest pauza si mincare , alrgare cit mai multa .
Ai 16 ani si nu vrei sa-l bati pe Tyson , ia-o usor si vezi ce ti se potriveste.

View Postpaulbratian, on 28 aprilie 2015 - 20:45, said:

obiectivul meu este sa cresc in volum,programul prezentat este adecvat? am 1,80 si 65kg !
In volum la 16 ani ???? Acuma am citi ce vrei dar tu nu stii sa mergi si deja vrei sa alergi , nu are rost. In volum cresti pe la +19 (ca idee) sau chiar +21 , acuma pune bazele , fa efort variat cu greutatea corpului , incepe cu betisoarele iar mai tirziu vei invata sa scrii.

#7
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Specific varstei - elanul adolescentin.

Ca sa faci sport, pana ajungi la performanta, sportul se face ponderat/echilibrat . Echilibrat cu alimentatie si cu odihna.

Da... daca vei ajunge sa faci vreun sport de performanta, vor fi perioade in care vei face sport 6 zile din 7.

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Exercitiile cu ganterele implica mai multi muschi decat in miscarea statica pe care o exerciti cu bara. Daca vrei sa cresti programul asta aglomerat o sa fie o piedica, asculta-ma...

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalexandru_1988, on 28 aprilie 2015 - 19:57, said:

Nu stiu ce sa spun, pare mult.
3 exercitii de baza nu trebuie sa lipseasca: impinsul cu bara, genoflexiuni cu bara si indreptarile cu bara.

In principiu da, dar sunt exercitii hard-core cu potential mare de accidentare - umeri, hernie de disc. Poate gasi exercitii mai safe.

#10
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
E o nebunie programul tau. Cand vorbesti despre volum la ce te referi? La cresterea masei musculare? La volumul de efort forta-rezistenta sau forta-viteza? Indiferent de scopul urmarit programul tau e "nicaieri". Inainte de efort trebuie sa pui pe primul plan alimentatia si odihna. Cresterea se face pe formula : antrenament + recuperare + alimentatie + odihna. Ce intelegi prin pectorali - 4s? Sau ce ar trebui sa intelegem noi din asta?
Volumul programului tau este foarte mare si este gresit structurat. Antrenamentul il faci acasa sau mergi la o sala?

#11
paulbratian

paulbratian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2015
It multumesc pentru raspuns , cresterea in greutate ,4s=4 serii , la o sala!

#12
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

View Postpaulbratian, on 30 aprilie 2015 - 20:24, said:

It multumesc pentru raspuns , cresterea in greutate ,4s=4 serii , la o sala!
:) aia cu 4 s e clara, ce intelegi prin pectorali era intrebarea :). Mai exact exercitiul pe care-l faci si zona pectoralilor pe care o lucrezi luni. Si numarul de serii este important, dar si mai important este numarul de repetari per serie. Fa sala 3 zile pe saptamana si antrenament aerob (atletism) in 2 zile separate. In atletismul de viteza, (am vazut ca lucrezi 80m) pentru probele scurte incalzirea este foarte importanta iar raportul incalzire = antrenament este 45 min incalzire = 15-20 min antrenemant. Si daca tot vrei sa le faci fa prima perioada sprinturi 5 x 25 m cu pauza activa de revenire a ritmului cardiac la normal de 2-3 min intre ture macar 3 luni, apoi ridici la 50 m si tot asa.
Orice exercitiu facut corect este bun indiferent daca-l faci cu gantere, bara sau aparat. Sunt multe pareri si e firesc sa fie asa pentru ca toti suntem diferiti, dar eu recomand copiilor si incepatorilor indiferent de varsata sa foloseasca prima perioada greutatea propriului corp, apoi aparate, apoi gantere si dupa o perioada sa treaca la bara.

#13
zodiac_sj

zodiac_sj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.04.2015
Ca un muschi sa creasca este necesar de: alimentatie adecvata, apa, timp de refacere.
Tu ai 6 zile din 7, unde este timpul de refacere? De ce ai abdomene in zile consecutive? De ce nu ti-ai structurat programul pe zone? De ce nu ai ales greutatile dinamice, cum ar fi ganterele?
Ce tip somatic esti? Stiai ca repatarile, seriile si greutatile difera de la un tip somatic la altu? Stiai ca ai o perioada de incarcare si dupa aceea o perioada de definire?

Sa le luam pe rand:

Flotari-3S
Triceps din culcat-3s
Biceps cu bara-5s
Pectorali-4s
Triceps la paralele-3s
Abdomene-5s
Antebrat-4s

Ce tip de exercitii faci pentru fiecare grupa in parte: triceps, biceps, pectorali, antebrat? Sa inteleg ca tu faci extensii din culcat cu bara Z pentru triceps? La biceps la fel, flexii cu bara Z?
Mai detaliat daca se poate.

Oricum, nu folosi bara asa mult, pentru ca iti induce o miscare stricta care conduce spre folosirea izolata a muschilor.

Exemplu: Extensii cu gantera din aplecat pentru triceps; Flexii concentrate cu gantera pentru biceps; Fluturari cu ganterele pentru piept.

Plus ca esti tanar, foloseste greutatea corpului, nu gantere/haltere. Mai bine te duci intr-un parc de joaca mai vechi, sau la sala si faci exercitii calistenice, pentru ca esti foarta tanar si o sa scoti maximul din tine astfel. Mai tarziu, peste 21 ani, o sa ai o flexibilitate mai redusa, agilitate mai scazuta si atunci o sa ai suficient timp sa te duci la sala. In prezent esti inca tanar, profita de ceea ce iti ofera corpul pe moment.

Edited by zodiac_sj, 18 May 2015 - 16:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate