Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 7 Install - GPT

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Salut! Am zis sa trec inapoi pe windows 7 dupa o lunga vreme cu windows 8.1 care mi-a dat ceva batai de cap. Am decis pana la urma sa fac acest lucru si am trecut tot ce am vrut sa pastrez in D. Practic, am facut "backup" in D cu tot ce vreau sa pastrez. Problema este fix de acuma. Am formatat partitia C unde vreau sa instalez windows-ul si imi zice "the selected disk is of the gpt partition style". Am cautat repede pe internet si am aflat ca trebuie sa dau clean la disk. Ma gandesc ca deja va imaginati care e problema.. Si C-ul si D-ul sunt pe acelasi disk 0 si daca dau clean pierd tot ce am in D. Cum as reusi sa instalez windows 7 in C daca tot primesc aceasta eroare si sa fac in asa mod incat sa nu sterg nimic din D? Multumesc.

#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Tre' sa ai bios uefi si versiunea de win 7  pe 64bit ca sa booteze de pe hard gpt , asa stiu io.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este suficient. Windows 7 nu stie de GPT.
Trebuie ca imaginea ISO a lui Windows 7 sa fie scrisa pe un stick in asa fel incat sa permita bootarea lui Windows 7 pe 64 biti in mod EFI.
Un tutorial bine facut in acest scop se poate gasi aici: http://www.eightforu...te-windows.html

Totusi nu este sigur ca stick-ul va boota in mod EFI. Unii nu au reusit, desi au urmat intocmai instructiunile.
Mai pot exista probleme legate de scrierea boot loaderului lui Windows 7 pe partitia EFI, deci Windows sa nu booteze. Unii nu au reusit sa booteze in Windows 7 cu Windows Boot Manager.
Probabil ca totul depinde de versiunea/ setarile din BIOS/ UEFI.
De asemenea, nu este exclus sa apara probleme la instalarea anumitor actualizari, daca Windows 7 nu detecteaza ca fiind bootabila partitia lui de instalare sau partitia System Reserved (daca exista).
Multi au sfarsit prin a converti disk-ul din GPT in MBR si a dezactiva EFI/ activa Legacy BIOS. Fara pierderea datelor ar fi mai dificil de realizat aceasta. Unii au avut succes in acest sens cu Aomei Partition Assistant.

Oricum, daca Windows 8 ti-a dat batai de cap, instalarea lui Windows 7 nu garanteaza eliminarea batailor de cap. In orice caz, instalarea lui pe o masina moderna cu (U)EFI da destule batai de cap...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate