Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cablu USB,Nokia E71

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015
Buna ziua,

Caut un cablu pentru telefon care sa se incheie in usb. Acest cablu va folosi la incarcarea telefonului. Modelul de incarcare al telefonului Nokia E71 este cel de 2mm(diametrul la intrare de la telefon).

Cablurile de vanzare care se foloseau la asa ceva erau Nokia CA-100, CA-126, dar Nokia nu se mai comercializeaza, iar multe anunturi care au asa ceva nu mai sunt de actualitate.

Am vazut cabluri cu mufa de 1,2mm dar nu stiu daca functioneaza. Acesta s-ar conecta la partea de cativa micrometri din telefon(la intrarea de 2mm).

De unde pot gasi cablul?

Edited by costin_b, 28 April 2015 - 14:39.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Ai folosit atatia termeni tehnici,incat foarte putini vor intelege.Ce doresti ,de fapt?

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cauta un cablu da nu gaseste, toate cablurile sa apeleze la el.

on: http://www.ebay.co.u...=item20d6603dc9
http://www.ebay.co.u...=item20d6603dc9

Edited by alexx1402, 28 April 2015 - 14:47.


#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
pe scurt: vrea cablu de alimentare usb pt telefonul lui nokia e71.

cred ca asta vrea. baga mare ca e oferta!
0.9 usd, doar ca ajunge peste o luna!

Edited by Batranelul, 28 April 2015 - 14:46.


#5
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015

 adisz, on 28 aprilie 2015 - 14:37, said:

Ai folosit atatia termeni tehnici,incat foarte putini vor intelege.Ce doresti ,de fapt?

Am dat exemple, cei care au sau au avut Nokia modele cu 2mm stiu cum se incarca si pot da mai multe informatii.

In plus, incarcarea se va realiza prin usb

Edited by costin_b, 28 April 2015 - 14:46.


#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Dca e folosit doar pt incarcare cred ca poti fabrica unul dintr-un cablu usb si un incarcator de Nokia cu mufa subtire

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 costin_b, on 28 aprilie 2015 - 14:31, said:

Buna ziua,

Caut un cablu pentru telefon care sa se incheie in usb. Acest cablu va folosi la incarcarea telefonului. Modelul de incarcare al telefonului Nokia E71 este cel de 2mm(diametrul la intrare de la telefon).
Cablurile de vanzare care se foloseau la asa ceva erau Nokia CA-100, CA-126, dar Nokia nu se mai comercializeaza, iar multe anunturi care au asa ceva nu mai sunt de actualitate.
Am vazut cabluri cu mufa de 1,2mm dar nu stiu daca functioneaza. Acesta s-ar conecta la partea de cativa micrometri din telefon(la intrarea de 2mm).
De unde pot gasi cablul?
Vorbesti cam mult si fara niciun rost, din ce aflam pe gsmarena Nokia E71 are intrare pentru microUSB v2.0 de aici mergem mai departe si ce gasim ? (si nu numai pe siteul ala se gaseste asa ceva,sunt o gramada de magazine online romanesti care au asa ceva la vanzare)

Edited by stlk, 28 April 2015 - 14:53.


#8
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015

 stlk, on 28 aprilie 2015 - 14:51, said:

Vorbesti cam mult si fara niciun rost, din ce aflam pe gsmarena Nokia E71 are intrare pentru microUSB v2.0 de aici mergem mai departe si ce gasim ? (si nu numai pe siteul ala se gaseste asa ceva,sunt o gramada de magazine online romanesti care au asa ceva la vanzare)

Prin microUSB doar se transfera datele, nu se poate realiza incarcarea, eu am specificat ca imi trebuie la incarcare

#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Asa e, Nokia 6500 e la fel si mai sunt si altele.

http://mmag.ro/Cablu...USB-A-tata.html

Sau asa ceva, gasesti in orice magazin cu accesorii GSM

[ http://www.fungift.ro/magazin-online-cadouri/Incarcator-universal-USB-poza-t-D-n-incarcator-universal-pentru-telefoane-pe-usb_400x400px.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 28 April 2015 - 15:10.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 costin_b, on 28 aprilie 2015 - 14:55, said:

Prin microUSB doar se transfera datele, nu se poate realiza incarcarea, eu am specificat ca imi trebuie la incarcare
Esti sigur ? de obicei pe multe site-uri nu scrie si aceste lucruri dar daca te uitai la comentarii scria ca unii au incarcat si tabletele. In fine uite in alta parte unde scrie clar :
"Caracteristici:
Functie de incarcare
Functie de sincronizare a datelor "

Stai ca la asta nu scrie microUSB 2.0 (probabil difera intrarea)

Edited by stlk, 28 April 2015 - 15:19.


#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cablu "poate", dar telefonul respectiv nu suporta incarcare prin portul micro USB, are mufa separata pentru incarcare. Intelegi?
Nu difera nimic, nu poate fi incarcat prin mufa respectiva si gata.

Edited by alexx1402, 28 April 2015 - 15:25.


#12
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015

 stlk, on 28 aprilie 2015 - 15:08, said:

Esti sigur ? de obicei pe multe site-uri nu scrie si aceste lucruri dar daca te uitai la comentarii scria ca unii au incarcat si tabletele. In fine uite in alta parte unde scrie clar :
"Caracteristici:
Functie de incarcare
Functie de sincronizare a datelor "

Nokia E71 cand se conecteaza prin microUSB nu se incarca, doar transfera datele, iar documentatia primita odata cu telefonul, deasemenea, descrie singurul mod de incarcare cel prin portul de 2mm

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 costin_b, on 28 aprilie 2015 - 15:23, said:

Nokia E71 cand se conecteaza prin microUSB nu se incarca, doar transfera datele, iar documentatia primita odata cu telefonul, deasemenea, descrie singurul mod de incarcare cel prin portul de 2mm
Eu numai inteleg nimic si eu am un telefon Nokia C3-00 si un cablu microUSB care permite atat incarcarea cat si transferul de date (scria asta mare pe cutie) insa telefonul e prea tembel ca sa faca acest lucru (orice i-ai face). Mai de mult am avut un Motorola V360 si pentru el am cumparat un cablu din piata (nonename si fara cutie) si mergea sa-l incarc de la PC si faceam si trasfer de date.Deci daca telefonul nu permite acest lucru,nu permite !
Pana la urma vrei cablu USB (microUSB->USB) sau incarcator normal cu microUSB la celalalt cap ?

#14
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015

 stlk, on 28 aprilie 2015 - 15:32, said:

Eu numai inteleg nimic si eu am un telefon Nokia C3-00 si un cablu microUSB care permite atat incarcarea cat si transferul de date (scria asta mare pe cutie) insa telefonul e prea tembel ca sa faca acest lucru (orice i-ai face). Mai de mult am avut un Motorola V360 si pentru el am cumparat un cablu din piata (nonename si fara cutie) si mergea sa-l incarc de la PC si faceam si trasfer de date.Deci daca telefonul nu permite acest lucru,nu permite !
Pana la urma vrei cablu USB (microUSB->USB) sau incarcator normal cu microUSB la celalalt cap ?

2mm cu usb (nu microUSB) la celalalt. Si eu incarc telefonul Samsung microUSB-USB dar asta este altceva.

Nu direct in priza, printr-o baterie externa sau calculator

Edited by costin_b, 28 April 2015 - 15:50.


#15
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Din toate linkurile, sfaturile, pozele postate nu te-a satisfacut nimic?

#16
costin_b

costin_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2015

 alexx1402, on 28 aprilie 2015 - 15:43, said:

Din toate linkurile, sfaturile, pozele postate nu te-a satisfacut nimic?

Incerc la un magazin gsm, daca nu este un link catre mmag sau aliexpress

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 alexx1402, on 28 aprilie 2015 - 15:43, said:

Din toate linkurile, sfaturile, pozele postate nu te-a satisfacut nimic?
Abia acum inteleg de la tine (si de la Batranelul)
ce vrea de fapt,un cablu USB->jack(mai corect DC jack, 2mm)  (rau am facut ca nu m-am uitat pe linkurile puse de voi,ca de la el nu intelegeam nimic), decat da spuna port si alte lucruri mai bine spunea asa de la inceput.

@ costin_b Uite ceva ieftin si practic pe un site romanesc AICI (dar habar nu am daca siteul e de incredere)

EDIT: Uite am gasit pe un  site romanesc cablu CA-100 (si scuze ! ca din cate vad eu ai precizat si unele date pe inteles dar eu se pare ca am citit printre randuri)

Edited by stlk, 28 April 2015 - 16:22.


#18
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Poti cauta si pe magazine online de incredere: tehnoelectric sau mivarom. Cauta cu grija ca gasesti ce iti trebe. Au si preturi mai domestice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate