Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Taxa scolarizare UPB

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Mi-a zis cineva cum ca daca in primul an cand intri la UPB te incadrezi la fara taxa, asa ramai pana termini facultatea, dar nu am gasit pe nicaieri pe net regula asta privind taxa. Este adevarat?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi in regulamentul de studii.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Da, e adevarat doar daca inveti si inveti si inveti. Trebuie sa fii printre primii si sa ai o medie destul de mare (probabil peste 9). Gasesti regulamentul la ei pe site.

Regula pe care mi-o amintesc eu e asa:
In fiecare an se face clasament in functie de medie. Cei mai buni scapa de plata taxei. Cei lenesi sau mai putin interesati de scoala, platest.

#4
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Nu trebuie sa ai o medie extrem de mare, de fapt, nu tine deloc de medie. Treci la cu taxa atunci cand nu strangi destule puncte credit pentru a trece anul, dar poti strange punctele credit pentru a trece anul doar din primul semestru. Ai grija, ca restantele sunt foarte scumpe la UPB.
In schimb, la ASE ai nevoie de medie foarte mare pentru a ramane la buget si de cele mai multe ori daca ai o restanta te-ai dus la taxa.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 paso87, on 28 aprilie 2015 - 12:39, said:

In fiecare an se face clasament in functie de medie. Cei mai buni scapa de plata taxei. Cei lenesi sau mai putin interesati de scoala, platest.
La UPB nu exista schimbarea regimului de taxa in functie de medie.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am fost foarte lenes o perioada si am stat bine mersi la fara taxa, acolo unde am intrat.  
La UPB, ETTI, nu se aplica regula scrisa mai sus de paso87.

#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 neagu_laurentiu, on 28 aprilie 2015 - 12:52, said:

La UPB nu exista schimbarea regimului de taxa in functie de medie.
Asta pentru ca nu se respecta principiul rezultatelor profesionale anterioare .
In mod corect este sa se faca ierarhizarea studentilor dupa fiecare sesiune , nu sa conteze doar admiterea si sfantu 5 , care inseamna promovarea unui examen .
nu vad unde este concurenta daca studentii sunt incurajati sa invete pentru nota 5
In viata reala conteaza doar prezentul .
Ce daca ai avut 15mii de proiecte reusite intrecut ?
ai dat-o in bara astazi, platesti .

Edited by tiopedi, 28 April 2015 - 12:57.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Au autonomia universitara, unii aleg sa aplice, altii nu.
Poate de la anu', vad ca au pus admitere scrisa la toate facultatile.

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2015 - 12:59.


#9
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 ali3nnn, on 28 aprilie 2015 - 12:28, said:

Mi-a zis cineva cum ca daca in primul an cand intri la UPB te incadrezi la fara taxa, asa ramai pana termini facultatea, dar nu am gasit pe nicaieri pe net regula asta privind taxa. Este adevarat?
E adevarat, dar maxim 10 ani.

#10
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 neagu_laurentiu, on 28 aprilie 2015 - 12:58, said:

Au autonomia universitara, unii aleg sa aplice, altii nu.
Poate de la anu', vad ca au pus admitere scrisa la toate facultatile.
Au, dar ce fac ei este cel putin imoral, daca nu ilegal .
Greselile se platesc in viata . Degeaba ai rulat cu autoturismul personal 100.000 de km si apoi ai omorat o babeta pe trecerea de pietoni . Nu conteaza ce ai facut in trecut .
Se presupune ca facultatile trebuie sa pregateasca studentii pentru viata reala . Si nu mai sunt copii minori, studentii au sarbatorit deja majoratul .

 babalaul, on 28 aprilie 2015 - 13:05, said:

E adevarat, dar maxim 10 ani.
Primii zece ani sunt grei . Pana treci de anul 3

Edited by tiopedi, 28 April 2015 - 13:07.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 tiopedi, on 28 aprilie 2015 - 13:06, said:

Au, dar ce fac ei este cel putin imoral, daca nu ilegal .
Eu inteleg ce spui tu dar daca legea educatiei nu prevede asta atunci fiecare universitate dupa propriile reguli. Si implicit ilegal nu e.

#12
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Depinde cate locuri sunt si cati studenti. De exemplu daca sunt 100 de locuri la buget si sunt 110 studenti, in primul an primele 100 de medii de admitere sunt la buget, iar restul la taxa. In anul doi daca raman tot 110 studenti, primele 100 medii ale primului an sunt la buget, iar restul la taxa.

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 tiopedi, on 28 aprilie 2015 - 13:06, said:

Au, dar ce fac ei este cel putin imoral, daca nu ilegal .
Greselile se platesc in viata . Degeaba ai rulat cu autoturismul personal 100.000 de km si apoi ai omorat o babeta pe trecerea de pietoni . Nu conteaza ce ai facut in trecut .
Se presupune ca facultatile trebuie sa pregateasca studentii pentru viata reala . Si nu mai sunt copii minori, studentii au sarbatorit deja majoratul .

Primii zece ani sunt grei . Pana treci de anul 3

Nu uita ca vorbim de UPB si de studentii romani. Nu te uita doar din punctul de vedere al studentului lenes care vrea 10 ani sa stea pe banii parintilor la fara taxa ... Gandeste ca la 100 de studenti admisi termina UPB doar 25 din ei ... Daca au 100 locuri fara taxa si 25 cu taxa ar insemna ca dupa 1-2 ani toti ar fi la fara taxa ca ar fi suficiente locuri ... UPB vrea sa "asigure" numarul celor la taxa avand ca regula pastrarea liniei de la admitere ...cati renunta si de unde ,asta nu stiu dar ar fi interesant sa aflam ...

Oricum la taxa cred se ocupa locurile doar la Automatica/Calculatoare si Electronica ... la restul nu cred ca exista cerere la taxa ...

Edited by superm, 28 April 2015 - 15:02.


#14
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 superm, on 28 aprilie 2015 - 15:02, said:

  • UPB vrea sa "asigure" numarul celor la taxa avand ca regula pastrarea liniei de la admitere ...
  • cati renunta si de unde ,asta nu stiu dar ar fi interesant sa aflam .
  • UPB actioneaza deci ca un agent economic , profitul este telul suprem ?? Nu cumva dorinta si putirinta sunt lucruri total diferite ? Poate ca un popor doreste ca 100% din copii sai sa fie intelectuali , filozofi , artisti, programatori dar asta se poate intampla in UTOPIA, nu in romania .
  • interesat de aflat ar fi cati si cit de competenti sunt cei care reusesc o diploma de licenta
Trebuie sa punem capat risipirii banilor de la buget doar de dragul de a vea fum la fabricile de diplome .
DNa-ul ce zice ? ca-i in atrubutiile lui orice fel de afacere in care este implicata coruptia , organzarea in clanuri tip mafiot si faptul ca sunt atinse interesele sigurantei nationale .
Milioane de diplome fabricate si competente dobandite zero , toate astea din bani publici ???
  • De ce numarul studentilor " la buget " trebuie sa fie fix in fiecare an ?
  • Daca UPB a obtinut in 1900 toamna 13.000 de locuri bugetate , in 2016 musai trebuie sa fie acelasi numar de studenti ?
  • In viata reala daca ai prins un contract comercial valabil un an de zile , peste fix 365 de zile contractul se va renegocia si concurenta va depune o oferta cel putin egala cu conditiile initiale ale contractului respectiv . Nimeni nu garanteaza un contract comercial pe termen nedefinit .........

Edited by tiopedi, 28 April 2015 - 23:30.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 tiopedi, on 28 aprilie 2015 - 23:24, said:

UPB actioneaza deci ca un agent economic , profitul este telul suprem ??
Cam asa ceva:

Legea educatiei said:

ART.223
(4) Ministerul Educatiei, Cercetãrii, Tineretului si Sportului asigurã finantarea de bazã pentru universitãtile de stat, prin granturi de studii calculate pe baza costului mediu per student
In conditiile astea urmaresti doar sa ai studenti cat ai locuri aprobate, altfel ti se reduc veniturile.
Aici se putea gasi o alta fraza in lege care sa impace si capra si varza (intre performanta dar si un minim de existenta indiferent de numarul de studenti daca tot e finantat sistemul).

Pe de alta parte nici invatamantul organizat dupa principii economice reale (cel privat) nu e rau conceptual. Doar ca la noi a rezultat o strutocamila atat la stat cat si la privat. Iar una din probleme cred ca e tot la legiuitor pentru ca atat timp cat s-ar urmari calitatea atunci si privatul s-ar adapta, altfel riscand disparitia. Numai ca ecuatia se complica, legislativul e trimis tot de catre noi dar pe baza unor criterii ce n-au legatura cu principiile de performanta ci mai degraba de starile emotionale.

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@tiopedi: compari prea mult Universitatea cu percepţia ta "capitalistă" despre "viaţa reală". Ce legătură au accidentele de maşină şi contractele între companii cu cei 4 ani de facultate ?

Re-ierarhizarea studenţilor în fiecare an în funcţie de medie a.î. ultimii să alunece la taxă este un principiu cu avantaje şi dezavantaje, iar UPB a ales să NU îl aplice. Sînt şi universităţi mult mai prestigioase, vezi MIT, care declară public pe site-ul lor (dacă cauţi mai în adîncime) că nu încurajează competiţia între studenţii lor, ci din contră, colaborarea (mai puţin în sensul copierii la examen, evident). Competiţia continuă este cu dus şi întors, produce şi rezultate negative, nu doar pozitive.

#17
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu cat am fost la poli, am vazut doar trecerea de la "cu taxa" la "fara taxa" cand anumiti oameni au renuntat la facultate si au fost niste locuri libere.

SI bine zice XON-XOFF cu partile negative. La ASE de exemplu, locurile de camin sunt limitate si se dau in functie de medie. O vanatoare mai mare de note ca acolo nu am vazut.

Edited by Soulstream, 29 April 2015 - 13:50.


#18
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Exact, se ajunge la vînătoare de note. În mod normal nota (atît la liceu cît şi la facultate) cuprinde o anumită subiectivitate, pt. că e imposibil pt prof să corecteze perfect obiectiv o lucrare incompletă sau cu greşeli - cît să-i dai pt un punct la care a făcut ceva, dar a greşit ? 1/2 din punctaj ? 1/3 ? mai departe ce faci cînd găseşti pe altcineva care a făcut o greşeală similară, dar nu identică ?

La Poli, acolo unde am văzut vînătoare de note (şi a fost cazul de destule ori, pt bursă, pt oameni (mai ales fete) care nu concepeau să nu ia nota maximă) nu se mai termina milogeala la prof, dura nuştiucît darea rezultatelor, din cauza studenţilor care la fiecare problemă la care luaseră sub 10 ziceau, nu se putea 6.5 în loc de 6 ? colegul care a făcut exact ca mine a luat mai mult ! etc. Aveai eventual o contestaţie reală, aşteptai după unii care voiau cu tot dinadinsul 0.5p în plus. Plecam la 8 seara acasă.

Îmi imaginez la ce dimensiune ar ajunge această vînătoare dacă notele ar conta pt trecerea la cu/fără taxă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate