Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

regim camere supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015
buna ziua.
problema sta in felul urmator: conducerea asociatiei de proprietari a hotarat montarea unor camere de supraveghere video in bloc. toate bune si frumoase pana cand am observat ca una din camere a fost montata la mine pe palier, cu bataie directa pe usa apartamentului meu. mentionez ca nu am fost de acord cu montarea acestor camere, in bloc exista multi restantieri, datorii la radet, apa nova etc. deci e legal sa imi fie supravegheata locuinta fara acordul meu, doar pt ca administratorul si presedintele doresc sa ma intimideze? monitorul acestor camere unde e legal sa fie amplasat, poate fi montat in locuinta unuia din cei doi? cine are acces la imagini si in ce situatii le pot folosi? e normal ca presedintele sa urmareasca cine imi intra in casa, cat sta, cand pleaca, ce am in locuinta(daca deschid usa poate vedea jumatate din apartament)? ce se poate face, pot reclama undeva?
multumesc anticipat pentru eventuale sfaturi.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La politie.

#3
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007
Sau un spray cu vopsea!Posted Image

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Ce legatura au camerele de supraveghere cu existenta datoriilor la radet, apa...?
Nu stau sa caut acum legislatie, dar parca era necesara unanimitate pentru montat sistem supraveghere.
[atentie, contextul nu intra la situatiile in care Adunarea generala a proprietarilor adopta hotarari cu acordul a jumatate + 1 din totalul proprietarilor]

#5
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Buna ziua,

Mai intai o intrebare: prezinti atat de mult interes incat cei 2 sa stea toata ziua sa vada cine intra/iese din apartamentul tau ??
Acum serios: vorbeste cu persoana care are acces si habar sa umble la DVR si solicita sa aplice acea banda neagra (privacy mask) peste usa apartamentului tau si nu va fi vizibil cine misca strict la acea usa.
Sunt presedinte la un bloc, am montat camere ce au anumite zone pe usa de intrare in apartament si am facut acest lucru. Insa atentie:  nu sta nimeni in fata unui monitor sa urmareasca ce face Ionescu/Popescu, unde pleaca, vine etc .. ele sunt folosite in primul rand ca si "bau/bau" pt intrusi, sunt accesate atunci cand se doreste a vedea cine a facut mizerie, a aruncat pe jos intentionat brosurile sau hartiutele din cutia de scrisori,  a scris pe un perete sau in lift, a scuipat etc;  mers la el la usa, reclamat, daca sunt si altii de fata este si mai bine.. in maximum 3 luni, acel bloc se civilizeaza.
Garantat !

#6
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015

View PostBlueKing-69, on 28 aprilie 2015 - 12:38, said:

Ce legatura au camerele de supraveghere cu existenta datoriilor la radet, apa...?
Nu stau sa caut acum legislatie, dar parca era necesara unanimitate pentru montat sistem supraveghere.
[atentie, contextul nu intra la situatiile in care Adunarea generala a proprietarilor adopta hotarari cu acordul a jumatate + 1 din totalul proprietarilor]
au legatura prin faptul ca este o cheltuiala in plus, in conditiile cand nu reusim sa achitam datoriile la furnizorii de servicii indinspensabile
si da, au un tabel semnat de jumatate +1 dintre proprietari(unii dintre ei nici nu stiu pt ce au semnat)

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postjessie9sept, on 28 aprilie 2015 - 12:24, said:

buna ziua.
problema sta in felul urmator: conducerea asociatiei de proprietari a hotarat montarea unor camere de supraveghere video in bloc. toate bune si frumoase pana cand am observat ca una din camere a fost montata la mine pe palier, cu bataie directa pe usa apartamentului meu. mentionez ca nu am fost de acord cu montarea acestor camere, in bloc exista multi restantieri, datorii la radet, apa nova etc. deci e legal sa imi fie supravegheata locuinta fara acordul meu, doar pt ca administratorul si presedintele doresc sa ma intimideze? monitorul acestor camere unde e legal sa fie amplasat, poate fi montat in locuinta unuia din cei doi? cine are acces la imagini si in ce situatii le pot folosi? e normal ca presedintele sa urmareasca cine imi intra in casa, cat sta, cand pleaca, ce am in locuinta(daca deschid usa poate vedea jumatate din apartament)? ce se poate face, pot reclama undeva?
multumesc anticipat pentru eventuale sfaturi.
Decizia 52/2012

Fa referire la decizia de mai sus, du-te la administratia blocului si daca nu inteleg  du-te la sectia de politie teritoriala si cere sa vorbesti cu politistul de la Biroul Sisteme de paza..

#8
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Sistemul de inregistare/DVR trebuie sa stea in "biroul administratiei", casierie etc .. nu in apartamentul vreunei persoane, tocmai pt a nu da nastere interpretarilor.

#9
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015

View Poststerod, on 28 aprilie 2015 - 13:02, said:

Sistemul de inregistare/DVR trebuie sa stea in "biroul administratiei", casierie etc .. nu in apartamentul vreunei persoane, tocmai pt a nu da nastere interpretarilor.

tocmai, se pare ca e montat in apt. presedintelui. am reusit cu greu sa dau de reprezentantul firmei care a montat camerele si cand i-am cerut sa imi arate contractul si sa imi spuna valoarea lui, a replicat ca e contract secret si nu poate sa il prezinte.

#10
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Contractul trebuie sa il puna la dispozitie presedintele asociatie, nu reprezentantul firmei.Aceasta insa, trebuie sa fie autorizata de catre IGP in comercializarea si montarea echipamentelor integrate de paza si securitate (nu retin exact titulatura).
In momentul in care s-a hotarat achizionarea acestui sistem, Comitetul executiv ar fi trebuit sa comunice o suma aproximativa. aceasta valoare insa, nu trebuie calculata per bucata (care pare mai ieftina in Doraly sau oriunde) ci in totalitatea sa: echipamente auxiliare (dvr/monitor), camere, cabluri, manopera, eventuale rate etc ..
Problema Dvoastra insa care este: ca aveti una care teoretic bate direct catre apartament sau sunteti de principiu impotriva acestei investitii  gen "tichie de margaritar" ?

#11
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015

View Poststerod, on 28 aprilie 2015 - 13:15, said:

Contractul trebuie sa il puna la dispozitie presedintele asociatie, nu reprezentantul firmei.Aceasta insa, trebuie sa fie autorizata de catre IGP in comercializarea si montarea echipamentelor integrate de paza si securitate (nu retin exact titulatura).
In momentul in care s-a hotarat achizionarea acestui sistem, Comitetul executiv ar fi trebuit sa comunice o suma aproximativa. aceasta valoare insa, nu trebuie calculata per bucata (care pare mai ieftina in Doraly sau oriunde) ci in totalitatea sa: echipamente auxiliare (dvr/monitor), camere, cabluri, manopera, eventuale rate etc ..
Problema Dvoastra insa care este: ca aveti una care teoretic bate direct catre apartament sau sunteti de principiu impotriva acestei investitii  gen "tichie de margaritar" ?

problema principala e camera care bate direct catre apartament, situat la etajele superioare ale blocului, nicidecum la parter. mentionez ca e singura camera montata pe un palier, si trei camere montate la intrarea in bloc.
problema secundara e cheltuiala inutila, in momentul cand suntem amenintati cu oprirea furnizarii de apa calda datorita datoriilor.

#12
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Ce etaj este, exista ceva important la acest nivel in afara de apartamente ?

#13
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015

View Poststerod, on 28 aprilie 2015 - 13:26, said:

Ce etaj este, exista ceva important la acest nivel in afara de apartamente ?
penultimul, mai e un etaj tehnic cu casa liftului, tabloul electric general pt bloc etc. etajul tehnic e inchis cu 2 randuri de grilaje, acoperisul blocului e izolat de cealalta scara tot prin grilaje, niciodata nu au fost probleme sa intre cineva pe acolo

#14
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Accesează site-ul http://www.dataprotection.ro/ și citește legislația.
Cunoașterea legislației este necesară și dacă mergi la poliție (poți formula în cunoștință de cauză sesizarea).

Verifică dacă asociația este înscrisă ca operator autorizat pentru prelucarea datelor personale (pe site-ul de mai sus) în cazul înregistrărilor video.

#15
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
99% dintre Asociatiile ce au instalate astfel de sisteme de supraveghere nu sunt inscrise ca operator de date personale.
Acea camera este montata la penultimul etaj pt ca mai mult ca sigur la etajul tehnic este montat DVR-ul si este un lucru normal sa supraveghezi insasi aparatura ..
De cat timp este instalat sistemul in bloc ?

#16
jessie9sept

jessie9sept

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2015

View Poststerod, on 28 aprilie 2015 - 16:05, said:

99% dintre Asociatiile ce au instalate astfel de sisteme de supraveghere nu sunt inscrise ca operator de date personale.
Acea camera este montata la penultimul etaj pt ca mai mult ca sigur la etajul tehnic este montat DVR-ul si este un lucru normal sa supraveghezi insasi aparatura ..
De cat timp este instalat sistemul in bloc ?
de 5 zile dar dvr-ul nu e montat la parter in caserie si cam este orientata catre ap meu nu catre et tehnic

#17
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Cunoști legislația, e foarte ușor să-ți aperi drepturile în acest caz. Altfel... nici nu vreau să-mi imaginez.
Pe de altă parte, am un mare semn de întrebare cu privire la ancorarea în realitate a inițiatorului, având în vedere că l-a întrebat pe reprezentantul firmei care a montat sistemul de supraveghere despre contract și valoarea acestuia. La aceste informații are acces în cadrul asociației, doar cerându-și drepturile.

Edited by internetmax, 28 April 2015 - 17:33.


#18
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Pentru a stabili exact functionalitatea camerei respctive,  at trebui urmat traseul cablurilor si descoperiti locatia dvr-ului. Dar .. cumva apartamentul Dvs este ultimul iar din fata lui incepe scara/accesul catre etajul tehnic ???
In privinta valorii prezentului contract si al altor probleme (justificate), aveti in sprijin legea 230/2007 - depuneti cerere catre Presedinte si trebuie raspuns in 7 zile.
SI totusi .. problema o aveti cu acest sistem sau cu cei din conducere ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate