Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Poate sa imi spuna cineva , ce rol are apa structurata in agricultura? Si daca se foloseste la noi in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013
Recent am vazut un documentar foarte interesant despre apa, in treacat era mentionata apa restructurata in contextul agricultura...

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
adrian severin, tu esti?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSuby4ester, on 28 aprilie 2015 - 12:15, said:

Recent am vazut un documentar foarte interesant despre apa, in treacat era mentionata apa restructurata in contextul agricultura...

De curiozitate doar.Care a fost tema primului tau post pe forum?Ca a doua postare am vazut-o.

#4
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013
Andrei sunt, sunt inscris pe forum de ceva timp, il urmaresc, dar nu cred ca am postat foarte mult...

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Suby4ester:
Ți-am șters postul aproape identic cu acest subiect, de pe seră/solar.
Te citesc cu mare interes în continuare.

#6
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View Postscaiba, on 28 aprilie 2015 - 13:15, said:

@Suby4ester:
Ți-am șters postul aproape identic cu acest subiect, de pe seră/solar.
Te citesc cu mare interes în continuare.
Multumesc si astept si alti participanti la discutie

#7
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Sunt pasionata de studiul resurselor de apa in special ale deserturilor. Poate esti mai explicit; ce intelegi sau ce se intelege prin termenul "apa structurata"?
Am cautat putin si ma directionase catre...apa sfintita... Ceva de genul apologizarii calitatilor acestei ape. O fi ceva, dar nu cred ca in directia asta trebuie cautat.
Impresionant a fost documentarul in care in zonele de coasta desertice ceata era captata cu plase, cactusii se aprovizionau astfel cu apa sau insectele, sorbind picaturile de roua de pe picioruse in timp ce se expuneau brizei cetoase dimineata.
Poate "ma scoti din ceata", in ce directie aprofundam? Daca mergem spre religie spun pas subiectului si nu comentez.
Mai degraba ma intereseaza si aspectul aprovizionarii cu apa a oraselor din zonele secetoase, canalizari, ecologizarea apei uzate, etc...

Edited by Rixthinna, 28 April 2015 - 15:56.


#8
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostRixthinna, on 28 aprilie 2015 - 15:53, said:

Sunt pasionata de studiul resurselor de apa in special ale deserturilor. Poate esti mai explicit; ce intelegi sau ce se intelege prin termenul "apa structurata"?
Am cautat putin si ma directionase catre...apa sfintita... Ceva de genul apologizarii calitatilor acestei ape. O fi ceva, dar nu cred ca in directia asta trebuie cautat.
Impresionant a fost documentarul in care in zonele de coasta desertice ceata era captata cu plase, cactusii se aprovizionau astfel cu apa sau insectele, sorbind picaturile de roua de pe picioruse in timp ce se expuneau brizei cetoase dimineata.
Poate "ma scoti din ceata", in ce directie aprofundam? Daca mergem spre religie spun pas subiectului si nu comentez.
Mai degraba ma intereseaza si aspectul aprovizionarii cu apa a oraselor din zonele secetoase, canalizari, ecologizarea apei uzate, etc...
Ma refer la acea apa careia nu i se schimba compozitia chimica deci ramane tot h2o,dar i se schimba nivelul energetic.Ceea ce este de mare importanta vitala.Spun asta,pentru ca am vazut si eu un documentar pe youtube care se cheama "apa are memorie". tot documentarul este frumos,dar cel mai mult m-a interesat partea 2/8 unde vorbeste despre agricultura pe la minutul 3 .Este foarte frumos documentarul ..si il recomand .

#9
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Posteaza un url. sa stie tot natu' despre ce e vorba, sa discutam la obiect. Pare sa ia o tenta oculta subiectul, dar vreau sa-mi fie clar pentru totdeauna ce si cum.

#10
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostRixthinna, on 28 aprilie 2015 - 16:14, said:

Posteaza un url. sa stie tot natu' despre ce e vorba, sa discutam la obiect. Pare sa ia o tenta oculta subiectul, dar vreau sa-mi fie clar pentru totdeauna ce si cum.
Poate sa fie si un pic ocult ,dar vad ca in documentar vorbesc cativa oameni de stiinta url-ul este :   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PpPLE616CXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper sa iti placa

Edited by Suby4ester, 28 April 2015 - 16:24.


#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Treaba asta o spunea Ioan Manzatu prin anii '90, cica facea cercetari asupra structurilor care se formau intre moleculele de apa, vorbea chiar despre un soi de polimerizare.


#12
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View Postdraculescu, on 28 aprilie 2015 - 16:29, said:

Treaba asta o spunea Ioan Manzatu prin anii '90, cica facea cercetari asupra structurilor care se formau intre moleculele de apa, vorbea chiar despre un soi de polimerizare.

Si s-a ajuns la vreo concluzie ?? Mai astept si alte pareri..poate mai avem colegi interesati de apa

#13
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostSuby4ester, on 28 aprilie 2015 - 16:06, said:

Ma refer la acea apa careia nu i se schimba compozitia chimica deci ramane tot h2o,dar i se schimba nivelul energetic.Ceea ce este de mare importanta vitala.Spun asta,pentru ca am vazut si eu un documentar pe youtube care se cheama "apa are memorie". tot documentarul este frumos,dar cel mai mult m-a interesat partea 2/8 unde vorbeste despre agricultura pe la minutul 3 .Este foarte frumos documentarul ..si il recomand .

Rixthinna din cate inteleg nu ti-a placut documentarul ..asa e?

#14
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Probabil este vorba despre ceva de genul acesta
Am mai citit despre experimente in acest sens,insa la nivel de hobby si pare-se ca are ceva proprietati si nu este placebo.Insa obltinerea este cam greoaie.Mai multe nu cunosc.

#15
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View Postalexbjorg, on 28 aprilie 2015 - 17:42, said:

Probabil este vorba despre ceva de genul acesta
Am mai citit despre experimente in acest sens,insa la nivel de hobby si pare-se ca are ceva proprietati si nu este placebo.Insa obltinerea este cam greoaie.Mai multe nu cunosc.
Foarte frumos si interesant articolul..dar pare ca lumea nu cunoaste acest termen de APA VIE..sau nu reuseste sa-i inteleaga calitatile

#16
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013
Mai este cineva care cunoaste acest termen de apa structurata la nivel energetic sau apa vie? cine cunoaste este rugat sa scrie cateva randuri..poate avea efecte pozitive asupra culturilor agricole? asupra calitatii vietii ?asupra apei ce o consumam zi de zi? ce parere aveti?
articolul postat de Alexbjorg este interesant cate boli poate trata

#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
https://www.google.r...=alkaline water


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/60tNymu7bgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.aquatechn...ectrolyzed.html

Edited by alexbjorg, 28 April 2015 - 18:28.


#18
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostSuby4ester, on 28 aprilie 2015 - 17:29, said:



Rixthinna din cate inteleg nu ti-a placut documentarul ..asa e?

Trebuie sa aflu mai multe sa ma pot pronunta. Vezi, erau povestile cu apa vie si cu apa moarta; dar cat de profunde sa fi fost acele basme incat sa fie un sambure de adevar?
Cu alte cuvinte, care a fost sursa de inspiratie a basmelor?? Mereu vom fi uimiti cand vom descoperi lucruri ascunse sau uitate in trecut...



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate