Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Un roman la San Francisco. Prima data in SUA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Viata ca in filme, traita in realitate: burgeri, homeless-i, hip-hop, zgarie-nori, case din carton, smecherie de America. De indata ce pui piciorul pentru prima data in SUA simti pulsul filmelor, doar ca acum ti se intampla chiar tie. Ramai fascinat de peisaj si, in egala masura, ti se face tare dor de Europa. Nu puteam sa las prima mea experienta in SUA nespusa, asa ca iat-o: eu, un roman la San Francisco, pentru prima data in SUA
...
Pe la 11:30 PM se aseaza langa mine, la trecerea pentru pietoni, o americanca cu un tip. O fi fost curva, el peste... nu stiu. Dar ea ma intreaba “Have you ever been there?” si indica cu capul spre un loc de vizavi. Arunc o privire scurta peste drum si nu-mi dau seama exact la ce se refera. Parca vad totusi un scris mare, luminat: “... dildo”.
Probabil e un sex shop. Ii raspund scurt “No.”
Evident ca n-a fost suficient pentru ea. “Would you go there with me?”, continua femeia. Eu, impasibil: “No.”
Lovitura de gratie vine din partea ei. Se intoarce spre barbatul care era cu ea, nici n-am vazut daca era alb sau negru, cert e ca era noapte, si-i zice: “I would go there with him.” Adica cu mine.

...
Daca mai aud pe cineva ca viata, lucrurile si mancarea in SUA sunt ieftine, il bat. Un burger la orice carciuma, cu garnitura de cartofi prajiti, costa intre 12 si 18 dolari. Un suc costa intre 3 si 5 dolari. Parcarea costa cel putin 5 dolari/30 de minute, apoi tot felul de scheme din care oricum ai da-o nu ai cum sa cheltui mai putin de 30 de dolari/zi cu parcarea, oriunde in oras.

foarte interesant, un fel de "america ogarului cenusiu"

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
E interesantă concluzia pe care o trage:

Quote

Si uite asa s-a cladit SUA. Zgarie-norii aia din asta au fost ridicati, din supra-consum si din preturi astronomice pentru orice. Un consum exagerat al oricarui produs care poate fi consumat, doar pentru a rula bani si a face profit. Un consum accelerat artificial care face America sa arda etape, sa creasca mai mult decat alte civilizatii, sa epuizeze resurse mai repede, sa faca oamenii sa munceasca mai mult si sa moara mai repede. Aceasta logica a consumului, banii pe primul loc si lipsa de atentie pentru detaliu a oricarui lucru “made in USA” sunt elemente care ma fac sa nu-mi doresc sa traiesc in aceasta tara.
E frumoasa de vazut, da! E interesant sa traiesti pe pielea ta viata ca in filme. E minunat sa savurezi diferentele, sa traiesti socuri culturale pe pielea ta. Dar cam atat.
Si cand ma gandesc cat am avut de alergat pentru viza... Americanii astia au talentul sa te faca sa crezi ca acolo la ei e taramul fagaduintei, ca benzina e ieftina si viata e accesibila. SUA par un fel de fruct oprit pe care il vor toti oamenii de pe Pamant. Din avion America se vede uscata, stearpa, desertica, in care doar niste cladiri inalte iti fura vederea. In rest e pustiu, mult pustiu.

Unii au vandut tot ce au avut in Romania si au plecat acolo, legal sau ilegal. Altii strang bani ani de zile sa vada America. Eu? Ma bucur de prima mea experienta acolo si m-as bucura sa existe si o a doua. Daca nu-mi retrag americanii viza B1/B2 pentru Business & Travel, in urma acestui articol.
Dar pana atunci... God bless Romania! God bless Europe!


#3
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
in graba, am uitat sa precizez sursa

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Prima si singura mea experienta peste ocean a fost asa: casa avion - autobuz - hotel - conferinta - hotel - autobuz - avion acasa.

Americanii ie naspa in concluzie

#5
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 Kokoshmare, on 28 aprilie 2015 - 13:07, said:

Prima si singura mea experienta peste ocean a fost asa: casa avion - autobuz - hotel - conferinta - hotel - autobuz - avion acasa.

Americanii ie naspa in concluzie
Subscriu.

#6
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
cea mai partinitoare prezentare a unei experiente in USA/SF, mai nimic din ce este prezentat in articol nu este conform cu realitatea sau sunt prezentate partinitor culminand cu parcarea de 30usd/zi si burgeri de 12usd.

#7
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 Xenon2006, on 28 aprilie 2015 - 11:27, said:

foarte interesant, un fel de "america ogarului cenusiu"
Adica te-au intrebat daca esti un dildo ?

#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 Xenon2006, on 28 aprilie 2015 - 11:27, said:

foarte interesant, un fel de "america ogarului cenusiu"

Ce se pare ca nu stia autoru', este faptu' ca San Francisco este pe locul 4 (din 10) a celor mai scumpe orase din US

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
si daca "e naspa" de ce va pierdeti vremea vorbind despre ei? de ce nu vorbiti despre cat de bine e in societatea romaneasca?

#10
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Sunt destule lucruri de care sa te legi de SUA ca sunt rele si nu stiu ce, dar nu stiu de ce exista atatia cretini care se leg fix de ce nu trebuie, fiind stare grava de eroare:

[ http://s3-media3.fl.yelpassets.com/bphoto/mHPN2hWQUD_kmcRzS0xEhw/o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E drept ca-i din oct. 2014, dar nu cred ca s-au schimbat mult preturile.

Acu' daca te duci la restaurante ce nu apartin de marile lanturi, din buricul targului sau te miri ce alt loc scump, sa nu te plangi ca un idiot ca platesti nu stiu cat. Si da, San Francisco e unul dintre cele mai scumpe orase americane.

Edited by MrReason, 28 April 2015 - 17:27.


#11
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
o fi nimerit la unul din lista asta...
http://sfist.com/201...n_francisco.php

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Există mulți oameni care atunci când se duc într-un loc nu caută decât motive pentru a-și hrăni prejudecățile.

Oriunde te-ai duce, peste tot vei găsi și lumini dar și umbre.   La Paris vei vedea luminile, dar vei călca și în căcații celor un milion de câini.  Parcă v-am mai spus că căcatul câinilor din Paris nu este alb și tare, ca în România, ci este asemenea unui găinaț moale.   În Malmo câinii nu se cacă (nu se cunosc motivele, probabil că folosesc fotosinteza aurorei boreale)  dar te caci pe tine când îți dau ăia nota la o cafea.    12-15 Euro pentru o cafea sau vreo bere.   Îți vine să o regurgitezi precum șacalul ori barza când aduce mâncare puilor din cuib.   Nu pentru că ai dat acei bani, dă-i dreaqu cu cafeau alor cu tot, ci pentru că te simți luat drept fraier.

Așa și românașul nostru din San Francisco.  
Mă mir că nu l-a pipăit care pe cur.   Acest oraș este nr.1 în ceea ce provește numărul persoanelor gay.

#13
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 tomaso, on 28 aprilie 2015 - 17:27, said:

Există mulți oameni care atunci când se duc într-un loc nu caută decât motive pentru a-și hrăni prejudecățile.

Oriunde te-ai duce, peste tot vei găsi și lumini dar și umbre.   La Paris vei vedea luminile, dar vei călca și în căcații celor un milion de câini.  Parcă v-am mai spus că căcatul câinilor din Paris nu este alb și tare, ca în România, ci este asemenea unui găinaț moale.   În Malmo câinii nu se cacă (nu se cunosc motivele, probabil că folosesc fotosinteza aurorei boreale)  dar te caci pe tine când îți dau ăia nota la o cafea. 12-15 Euro pentru o cafea sau vreo bere.   Îți vine să o regurgitezi precum șacalul ori barza când aduce mâncare puilor din cuib.   Nu pentru că ai dat acei bani, dă-i dreaqu cu cafeau alor cu tot, ci pentru că te simți luat drept fraier.

Așa și românașul nostru din San Francisco.  
Mă mir că nu l-a pipăit care pe cur.   Acest oraș este nr.1 în ceea ce provește numărul persoanelor gay.
Ce vorbesti? In Paris spre deosebire de romania stapanii de caiine au pungutze si strang rahatzelul caiinilor, sau exista lucratori municipali care fac asta.

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 pv7722, on 28 aprilie 2015 - 17:39, said:

Ce vorbesti? In Paris spre deosebire de romania stapanii de caiine au pungutze si strang rahatzelul caiinilor, sau exista lucratori municipali care fac asta.

Da, da, desigur ...
Am văzut.

#15
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 tomaso, on 28 aprilie 2015 - 18:14, said:

Da, da, desigur ...
Am văzut.
Ai avut noroc sa calci in singurul rahat de caiine din paris :) Esti sigur ca erai in paris si nu intr-o suburbie? ;)

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 tomaso, on 28 aprilie 2015 - 17:27, said:

dar te caci pe tine când îți dau ăia nota la o cafea. 12-15 Euro pentru o cafea sau vreo bere.   Îți vine să o regurgitezi precum șacalul ori barza când aduce mâncare puilor din cuib.  
Și în Dorobanți e la fel.

#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,627
  • Înscris: 02.10.2009
Hei copii, ca turist poti sa-ti dai cu parerea despre monumente, preturi, ceea ce-ti trece prin fata ochilor din goana alergatului.
Cand ajungi sa intelegi de de ce sunt asa lucrurile alea, cum s-a ajuns la ele, lucrurile se schimba, nu mai judeci la fel.

Sa te apuci sa judeci americanii din postura de turist la prima vizita este dovada de prostie si infatuare pana peste cap.

L.E.
San Fra e OK, preturi rezonabile, salarii mai bune. Doar clima e aiurea.

#18
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Kokoshmare, on 28 aprilie 2015 - 13:07, said:

Prima si singura mea experienta peste ocean a fost asa: casa avion - autobuz - hotel - conferinta - hotel - autobuz - avion acasa.

Americanii ie naspa in concluzie

Din Iulie o sa lucrez cu ei, dar sper sa nu fie asa de naspa...Nu se poate sa fie mai rau decat cu francezii, indienii, italienii si spaniolii cu care am lucrat deja.
Am lucrat 5 ani si cu nemtii dar acolo a fost bine.

Edited by chaosss, 28 April 2015 - 21:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate