Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Locuri de muncă tip "să fie"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Sistemul se perpetuează. Persoanele implicate țin cu dinții de posturile existente și nimeni nu realizează absurdul situației. Nu vreau să critic persoane, mai ales că multe sunt chiar cumsecade și nu au nici o vină.
Studiu de caz: Partea de studiere arhive la cadastru funcționează de la 08:30 la 10:30. Mă prezint frumos la ora 08:40 în față unde primesd o cerere cu care merg într-o sală să achit 10 lei la o doamnă care doar asta face: ia banii, îi pune în cutie și dă o chitanță, punând nr de înregistrare pe cerere. Era să plec cu banii în mână dacă nu îmi aducea aminte omul de la pază. Apopi aștepți pentru ca cineva să caute pe calculator numărul arhivelor, cineva s-a pus de le-a înregistrat dar nu le-a dat un scan. Trece numai bine o oră. Dar stai, la extrasul CF este o altă coadă.
În acest caz avem o armată de oameni care fac treaba unui terminal automat doar pentru a nu avea șomeri. Ne învârtim în jurul joburilor de tip sapă groapă ca să o astupi, freacă menta la normă, taie frunze înregistrate la câini sau numără firele de covor.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
asa e si la Posta Romana, te apuca durerea de cap cand ii vezi cum cauta la mana in teancul de avize

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Stati sa vedeteti ce e la FISC, o gramada de oameni ca nu fac nimic, cred ca sunt si 4 pe un singur post.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostKroghy, on 28 aprilie 2015 - 09:25, said:

asa e si la Posta Romana, te apuca durerea de cap cand ii vezi cum cauta la mana in teancul de avize
Acolo e cam greu de evitat treaba asta, chestia se ĂźntĂąmplă și la firmele de curierat, ăia chiar se chinuie cu logistica

Edited by benis, 28 April 2015 - 09:28.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
La stat, pierderile se acopera din taxele platite tot de noi, in timp ce la privat nu exista acest lux si de aceea acolo se merge tot timpul pe eficienta/randament pt ca altfel firma nu ar rezista in concurenta de pe piata.. Statul nu are vreun concurent iar banii ii vin de la fraierii de rand.

Daca am face o greva prin neplata taxelor si impozitelor (ceea ce e ilegal cica si se pedepseste grav) sa vezi cum ar pica pe butuci toata administratia..si ar vine si ce a mai ramas nevandut in tara asta pt ca de produs, ei nu produc nimic decat hartie reciclabila.

Edited by A10, 28 April 2015 - 09:30.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
la firme de curierat au totul pe calculator, poti face tracking si de acasa si stii unde e coletul tau in orice moment iar daca le spui numele iti gasesc toate pachetele in cel mult un minut
la Posta Romana nu se poate afla unde este un colet sau ce colete ai de primit si unde sunt pt. ca totul e manual, scris de mana pe hartii

#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Prima data cand dai piept cu birocratia din tara?
Nu am fost asigurat la CASMB, am pierdut 6 ore intr-o zi pentru a-mi depune un dosar care a durat doar 15 minute in total. In medie, 2 ore de asteptat la cele 3 cozi, 5 minute pentru a-mi semna niste acte si ami da o adeverinta, la fieare dintre ele.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Posta Romana s-a calculatorizat recent, in primavara 2014. Dar evident ca angajatele obisnuite pe stil vechi abia tasteaza.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgozmyn, on 28 aprilie 2015 - 09:31, said:

Prima data cand dai piept cu birocratia din tara?

Nu. Prima dată când deschid un editorial pe această temă.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Niciodata cineva care lucreaza in sistemul privat nu va fi multumit de birocratia mentinuta in sistemul public.
Acest sistem public a avut o tentaiva de curatare la initiativa guvernului condus de Boc Emil,dar nu s-au ajuns la rezultatele scontate in primul rand datorita legaturilor puternice de rudenie,prietenie,cumetrie,etc. intre membrii sistemului.
Asa s-a ajuns ca persoane competente sa fie eliminate din sistem doar pentru ca nu erau inregimentate in clicile respective.
Implementarea tehnicii de calcul (internet,programe,calculatoare)se face foarte greu pentru ca este vorba de bani,ori banii s-au sifonat pana acum.Apoi este vorba despre factorul uman care trebuie scos din amorteala si trebuie scolit,invatat,educat sa lucreze cu tehnica de calcul.Si in cele din urma este vorba de vointa politica de a elimina pe cei care nu fac fata.Acest ultim criteriu este mai delicat,pentru ca dupa ce il dai afara din sistem pe cel neperformant, nu poti pur si simplu sa-i tragi un glont in cap


View Postbenis, on 28 aprilie 2015 - 09:16, said:

Sistemul se perpetuează. Persoanele implicate ţin cu dinţii de posturile existente şi nimeni nu realizează absurdul situaţiei. Nu vreau să critic persoane, mai ales că multe sunt chiar cumsecade şi nu au nici o vină.
Studiu de caz: Partea de studiere arhive la cadastru funcţionează de la 08:30 la 10:30. Mă prezint frumos la ora 08:40 în faţă unde primesd o cerere cu care merg într-o sală să achit 10 lei la o doamnă care doar asta face: ia banii, îi pune în cutie şi dă o chitanţă, punând nr de înregistrare pe cerere. Era să plec cu banii în mână dacă nu îmi aducea aminte omul de la pază. Apopi aştepţi pentru ca cineva să caute pe calculator numărul arhivelor, cineva s-a pus de le-a înregistrat dar nu le-a dat un scan. Trece numai bine o oră. Dar stai, la extrasul CF este o altă coadă.
În acest caz avem o armată de oameni care fac treaba unui terminal automat doar pentru a nu avea şomeri. Ne învârtim în jurul joburilor de tip sapă groapă ca să o astupi, freacă menta la normă, taie frunze înregistrate la câini sau numără firele de covor.

Poate te-ai grabit cu concluziile in ceea ce priveste acea doamna.Poate ca dupa ora 10:30 face si altceva.De fapt nu poate,ci mai mult ca sigur ca face si altceva.De utilitatea acelui altceva,nu ma pronunt.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 28 aprilie 2015 - 09:27, said:

Acolo e cam greu de evitat treaba asta,
Nu e greu deloc.
Eu de exemplu, cand am un colet, primesc SMS de instiintare. Ma prezint la ghiseu, arat SMS-ul si preiau coletul. Mai simplu de atata nu se poate.
Daca ar fi vointa, s-ar implementa treaba asta si in Ro.

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2015 - 09:33, said:

Posta Romana s-a calculatorizat recent, in primavara 2014. Dar evident ca angajatele obisnuite pe stil vechi abia tasteaza.

La Posta s-au mai schimbat lucrurile, am avut recent de ridicat niste colete si am ramas impresionat de promptitudine. Era normal sa ramana doar cei mai competenti, au fost doua valuri mari de concedieri totusi.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostA10, on 28 aprilie 2015 - 09:28, said:



Daca am face o greva prin neplata taxelor si impozitelor (ceea ce e ilegal cica si se pedepseste grav) sa vezi cum ar pica pe butuci toata administratia..si ar vine si ce a mai ramas nevandut in tara asta pt ca de produs, ei nu produc nimic decat hartie reciclabila.

In societatea capitalista,neplata taxelor,evaziunea fiscala,spalarea de bani,pe scurt tot ce inseamna CAPITAL adica bani,se pedepseste mai grav decat crima.De aici reiese foarte clar ca omul este pe planul doi,locul unu fiind ocupat de bani,bani,bani,etc.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostKarhu, on 28 aprilie 2015 - 09:37, said:


Nu e greu deloc.
Eu de exemplu, cand am un colet, primesc SMS de instiintare. Ma prezint la ghiseu, arat SMS-ul si preiau coletul. Mai simplu de atata nu se poate.
Daca ar fi vointa, s-ar implementa treaba asta si in Ro.
E vorba de căutarea coletului, coletele au mărimi şi geometrii diferite, ce faci, rezervi 1 metru cub pentru fiecare? Da, se pot automatiza devizele, atât, un pic de căutare tot trebuie făcută.

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbenis, on 28 aprilie 2015 - 09:16, said:

Sistemul se perpetuează. Persoanele implicate ţin cu dinţii de posturile existente şi nimeni nu realizează absurdul situaţiei. Nu vreau să critic persoane, mai ales că multe sunt chiar cumsecade şi nu au nici o vină.
Studiu de caz: Partea de studiere arhive la cadastru funcţionează de la 08:30 la 10:30. Mă prezint frumos la ora 08:40 în faţă unde primesd o cerere cu care merg într-o sală să achit 10 lei la o doamnă care doar asta face: ia banii, îi pune în cutie şi dă o chitanţă, punând nr de înregistrare pe cerere. Era să plec cu banii în mână dacă nu îmi aducea aminte omul de la pază. Apopi aştepţi pentru ca cineva să caute pe calculator numărul arhivelor, cineva s-a pus de le-a înregistrat dar nu le-a dat un scan. Trece numai bine o oră. Dar stai, la extrasul CF este o altă coadă.
În acest caz avem o armată de oameni care fac treaba unui terminal automat doar pentru a nu avea şomeri. Ne învârtim în jurul joburilor de tip sapă groapă ca să o astupi, freacă menta la normă, taie frunze înregistrate la câini sau numără firele de covor.
Pai nu vin liberalii cu ideea ca toata lumea tre sa munceasca ca sa evolueze? In felul asta refuzam sa punem un calculator in locul unui om

View PostA10, on 28 aprilie 2015 - 09:28, said:

La stat, pierderile se acopera din taxele platite tot de noi, in timp ce la privat nu exista acest lux si de aceea acolo se merge tot timpul pe eficienta/randament pt ca altfel firma nu ar rezista in concurenta de pe piata.. Statul nu are vreun concurent iar banii ii vin de la fraierii de rand.

Daca am face o greva prin neplata taxelor si impozitelor (ceea ce e ilegal cica si se pedepseste grav) sa vezi cum ar pica pe butuci toata administratia..si ar vine si ce a mai ramas nevandut in tara asta pt ca de produs, ei nu produc nimic decat hartie reciclabila.
La privat pierderile se acopera punand adaos comercial de 300% la un produs foarte ieftin....ceea ce face ca pretul fie si marit sa fie acceptabil.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 28 aprilie 2015 - 09:42, said:

E vorba de căutarea coletului, coletele au mărimi şi geometrii diferite, ce faci, rezervi 1 metru cub pentru fiecare?
Coletele se depoziteaza in functie de data sosirii si adresa destinatarului. Putine oficii postale primesc sute de colete zilnic, ca sa zici ca da, e complicat cu gasitul.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu tot cumpar de pe ebay din prin 2007. Asa ca m-am tot lovit de Posta Romana..Sincer, eu nu as sta pe salariile celor de la ghiseu.
E adevarat ca unii mai scriu de mana. Dar eu trebuie sa le aduc calculatoare, scanere, sa ii scolarizez sa le foloseasca?
Seful cel mare pt ce piz   da masii isi primeste caciula de banii ?
De ce sefii cei mari au facut contracte gra$$$e si nu au intra la bualu cu confiscarea averilor?
Cine ii tine in brat si la ce partid cotizeaza?
Si dupa aia ma iau de furnicile care sunt nerentabile..Sau nu..

Azi am fost sa ma iau un colet. Am fost al 10-lea si am stat cam 15 minute. Cum nu aveam ce face m-am tot uitat.
Jur si bag mana in ca tipa nu s-a atins de cesca ei de cafea. Cauta in registre, apoi pachetul, scria, apoi semnati aici, urmatorul, pe foc automat..

Adevarul e ca pe una dintre persoanele din fata mea eu mai aveam putin sa o iau la bataie. "Aoleu, mai vreau un timbru si pt Paris. Vai ce scump e..Da vreau sa ajunga maine. Si numai cu avionul se poate? Si de ce e asa de scump? Mai ieftin nu aveti ?
Aoleu, mai vreau si pt Sienna ca am o verisoara, Silvia, care munceste acolo..si-a lasat copii la Focsani...
Dar mai am si altceva de intrebat..".

Femeie la peste 60 de ani..Parca era prima data ..si nu stia ca viteza = avion= mai scump..Pe ce pamant o fi trait...
Si de parca oficianta ar fi stabilit ea tarifele. Sau ca la piata, nu mai lasi la praz? ..
A sarit si unul de la rand sa o ....Ce mai, circ..
PS. Cand mi-a venit randul, dupa ce i-am intins avizulsi buletinul  i-am zis "dna, mai intai beti macar o gura din cafea ca vi se raceste". Mi-a zambit si mi-a multumit..
Si nimeni de la coada nu a carait..Pt ca toti am vazut ca oficianta muncise ca pe roate, fusese amabila, adica exact cum trebuia..Si ea, gal gal si imediat la registru..Ce sa ii cer mai mult?

Later edit. La curierii privati. De 3 ori am primit si am trimis colete. Si a trebuit sa ma duc unde a vrut curierul, adica la adresa din buletin. Desi eram la job, intr-o zona din relativ centrul Bucurestiului, usor de ajuns, nu pe o straduta de pe langa Dragonul Rosu..Si s-au basicat cand le-am dat suma si in fise de 0.5 lei, pt ca nu am gasit suficiente de 0.1..M-au luat si la "per tu".. Cand i-am spus ca "la per tu sa ii vorbesti lui tactu'"  era sa dea in balbiala..
Asa ca per global prefer posta romana...

Edited by Prien, 28 April 2015 - 10:23.


#18
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
In fond si la urma urmelor si angajatii aia la stat raspund in fata cui a. Si la urma nu pot sa stea chiar asa ca se supara populatia. Si astazi spre deosebire de vremurile comuniste oamenii chiar pot fi dati afara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate