Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Nu stiu nimic despre biciclete. Stiu ca mi-as lua o bicicleta, is mult prea sedentar. Vorba prietenilor mei, nu-s gras ci armonios.
Lasand gluma la o parte, am 1,84 si 120 de kile. Si as da pe la 1000 de lei.
Nu as folosi bicicleta pentru a merge la cumparaturi sau la serviciu. Doar pentru plimbare.

Ceva sfaturi? Multumesc :)

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Nu vreau sa te jignesc,dar la greutatea ta o bicicleta de 1000 lei se va strica imediat,in clasa asta de pret piesele nu au cine stie ce durabilitate,mai ales rotile(jante,spite,butuci).In afara de asta franele care sunt slabe,iti va trebui ceva care sa te opreasca in siguranta.
Sunt multe aspecte de luat in calcul chiar si la o banala bicicleta :-)
In cazul tau va trebui sa te orientezi catre una de 2000-2300 lei(sa fie cat de cat).Poate ti se va parea enorm acest pret,dar o bicicleta poate ajunge lejer la 15.000-17.000 lei....deci..:-)
In concluzie daca aveai 75-80 kg era ok si una de 1000 lei(1200-1300 ideal),dar greutatea ta streseaza la maxim bicicleta:cadru,roti,transmisie...
PS:vad ca esti din Piatra Neamt,ai magazin specializat in biciclete chiar la tine in oras PLAYBIKE..cand ai timp da o fuga pe la ei să vezi si sa-ti explice baietii ce inseamna o bicicleta.

Edited by missionnad, 28 April 2015 - 06:47.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Intreaba la acel magazin daca pot aduce Nelson ST pe marimea ta
Te va tine, si mai ai niste bani pt cateva piese - pompa (recomand pompa de 10lei din decathlon), un bidon + suport, camera de rezerva..
Daca mergi pe asfalt as lua cauciucuri de oras

Edited by sirgoofy, 28 April 2015 - 08:17.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
eu am 110 kg, in vara anului trecut aveam 130kg (1.79m)
am slabit 20kg numai de la mersul cu bicicleta, e cea mai bina investitie, mult mai placut decat mersul la sala
contrar ideilor ca o bicicleta ieftina nu rezista, am luat un in toamna un Rockrider 340 de 800 ron care a rezistat bine, singura problema majora sunt franele slabe care la greutatea mea nu ma opreau la vale
intre timp am trecut la frane pe disc (alta bicicleta) care ma opreste in siguranta si la vale asa ca iti recomand sa cauti ceva cu frane pe disc
cea mai ieftina bicicleta cu dotare decenta este Rockrider 500 care la 1200 ron are jante duble, schimbatoare Sram X4, pinioane pe caseta, furca decenta, etc
echivalentul Rockrider 500 de la Cross sau alta firma e undeva pe la 1500 ron

in final iti recomand sa te uiti la:
1. jante duble
2. frane pe disc, chiar si mecanice
3. cadrul sa fie hard tail, adica fara suspensie
4. cadru de aluminiu
5. furca sa fie cu suspensie si prindere cu pipa nu ca la Neuzer Nelson ST care are prindere cu filet
6. fugi de tot ce scrie Schimano TZ, TX, sunt modelele cele mai ieftine, cauta Shimano Acera, Altus sau Sram X4, X5

Edited by Kroghy, 28 April 2015 - 08:22.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt biciclete si biciclete. Pentru plimbări usoare pe drumuri amenajate, o bicicleta serioasă de trekking va rezista mult şi bine chiar şi la greutatea ta.
Deja au început recomandările de mtb-uri dar părerea mea este că nu sunt potrivite pentru plimbări, poziţia agresivă de pe ele neînpăcându-se cu greutatea corporală mare.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
eu m-am impacat foarte bine cu mtb la 130kg iar pt. orasele de la noi si pt. greutate mare a calaretului trebuie mtb cu cauciucuri groase ca sa reziste la gropi si borduri

Edited by Kroghy, 28 April 2015 - 08:23.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
cauciucuri groase dar de asfalt as zice

Nu stiu care e bugetul lui maxim, sa ne spuna...
Da, rock 500 e mai buna, dar nu e nevoie de suspensie fata, frane pe disc sau angrenajul fara protectie, e f enervant daca ai pantaloni lungi...

Ar merge si trekking, dar mai toate au suspensie si sunt la preturi mult peste 1000..

O idee importanta: daca tu doar te plimbi pe bicicleta nu vei slabi, trebuie sa faci niste km pt a avea un impact in greutatea ta.
Si ce mananci e important.. daca te plimbi pana la fast food nu faci nimic Posted Image

Edited by sirgoofy, 28 April 2015 - 08:39.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
eu fac ture de 10 km o data la doua zile si am slabit fara dieta
am aprox 2km de drum drept apoi un deal lung de 3km si apoi coborat dealul si mers acasa, tot traseul dureaza aproximativ 30 min
tot traseul e pe asfalt si trotuar insa e plin de denivelari, trecerile de la pista de biciclete sunt bune de offroad asa ca singura solutie e mtb

am pus cauciucuri Schwalbe Crazy Bob late de 2.35 si se descurca excelent pe asfalt pt. ca sunt destul de netede si in acelasi timp din cauza balonului mare sunt confortabile si protejeaza jantele raportat la greutatea mea

Edited by Kroghy, 28 April 2015 - 08:39.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Am editat, dieta era un cuvant prost ales.

Quote


un deal lung de 3km
Urcarea ajuta cel mai mult

Edited by sirgoofy, 28 April 2015 - 08:42.


#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
in general incerc sa mananc sanatos insa viata sedentara m-a facut sa cresc in greutate
am incercat sa slabesc cu sala, tenis, alergare dar nu m-au atras asa mult ca bicicleta care chiar imi place sa merg cu ea si slabesc chiar si fara sa fac ture foarte lungi
pana la urma chiar si o plimbare simpla tot e mai buna decat stat pe scaun si jucat pe calculator sau vizionat filme cu popcorn
am luat biciclete noi si bune si la copiii si sotie si mergem impreuna la plimbare, petrecem timpul impreuna intr-un mod placut si sanatos

View Postsirgoofy, on 28 aprilie 2015 - 08:39, said:

Urcarea ajuta cel mai mult
probabil ca da, initiatorul e din Piatra Neamt si are destule urcari si el
ideea e ca si cu 130kg se poate merge cu bicicleta fara nici o problema chiar daca nu e o bicicleta foarte scumpa si in cazul meu e cel mai placut mod de a slabi si chiar functioneaza

Edited by Kroghy, 28 April 2015 - 08:47.


#11
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostDecember, on 28 aprilie 2015 - 06:11, said:

Nu stiu nimic despre biciclete. Stiu ca mi-as lua o bicicleta, is mult prea sedentar. Vorba prietenilor mei, nu-s gras ci armonios.
Lasand gluma la o parte, am 1,84 si 120 de kile. Si as da pe la 1000 de lei.
Nu as folosi bicicleta pentru a merge la cumparaturi sau la serviciu. Doar pentru plimbare.

Ceva sfaturi? Multumesc Posted Image
Eu am Sprint Hat Trick 26" - ce-i drept ca ma apropii doar de 100 kg. Are jante duble, e o bicicleta buna in gama ei de pret (1000 lei). Vezi, de exemplu, aici: https://www.playbike...id_produs=18043

#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Plimbare inseamna plimbare. O ora, poate doua. Nu am de gand sa urc munti. Noi la Piatra avem ceva trasee putin circulate, undeva pe la 15-20 km dus intors, spre zona Bâtca Doamnei. Nu as risca sa merg pe drumuri circulate intens de masini, nu am experienta necesara. Bugetul l-am spus, pe la 1000. Marja in plus ( ca in minus nu cred ca se poate) ar fi de o suta, doua, nu mai mult pentru ca oricum multe luni pe an nu o folosesc.

P.S. Va multumesc tuturor care va implicati in "problema" mea :)

Edited by December, 28 April 2015 - 08:56.


#13
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Vecinu' si-a luat vara trecuta un Rockrider 500, a dat ~1400 lei pe ea, frane mecanice pe disc, suspensie fata, jante duble, echipata sram, a schimbat doar saua.
Are ~140Kg, bicicleta merge foarte bine si acum.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
eu am avut Rockrider 340, am trecut la 540 si am luat un 500 pt. fata
recomand Rockrider 500, mai ales la reducere la 1200 ron cat e acum insa trebuie sa o probezi si vad ca in PN nu este Decathlon asa ca daca ai drum in Iasi sau Suceava merita sa opresti sa faci o proba in magazin, la inaltimea ta cred ca L e marimea potrivita dar poti incerca si XL

#15
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Eu zic sa luati o bicicleta cu un cadru solid si vedeti cum se comporta, iar mai apoi, daca franele nu tin, iei alte etriere si tot asa, desi o sa te duca mai mult in timp, decat daca ai lua din start una de 2.000-3.000RON

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
tin franele, de ce sa nu tina ?

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
la mine la Rockrider 340 nu tineau franele, flexau bratele franei, flexa cadru dar de franat nu frana suficient pe vale abrupta cu calaret de 130kg si imi era frica sa cobor unele strazi abrupte
am cumparat un set de frane shimano acera si un brake booster care sa rigidizeze cadrul si deja era alta viata, puteam frana si la vale si chiar ma opream dar acum am trecut la frane pe disc care sunt incomparabil mai bune

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKroghy, on 28 aprilie 2015 - 08:36, said:

eu fac ture de 10 km o data la doua zile si am slabit fara dieta
am aprox 2km de drum drept apoi un deal lung de 3km si apoi coborat dealul si mers acasa, tot traseul dureaza aproximativ 30 min
10 km de drum drept sunt doar incalzirea. Si nu, Copoul NU e deal. Daca vrei sa faci efort serios, directia Bucium :).

View PostKroghy, on 28 aprilie 2015 - 08:46, said:

ideea e ca si cu 130kg se poate merge cu bicicleta fara nici o problema chiar daca nu e o bicicleta foarte scumpa si in cazul meu e cel mai placut mod de a slabi si chiar functioneaza
La 130 kg trebuie si cauciucuri serioase. Jante duble obligatoriu. Franele vbrake, reglate corect, ar trebui sa tina la viteze normale si drum drept, dar in viteza si la vale, se complica treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate