Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

usa culisanta aluminiu la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
cum se preteaza o usa culisanta de aluminiu (2200(L)x2000(H)) instalata la exterior si cu un grad de inclinare de 30 de grade?
ce probleme se pot ivi fata de una instalata fara grad de inclinare?
din ce am inteles si dupa am si vazut, ca ruleaza pe niste role, care sunt ori din bronz ori din plastic, si aceste role mi-ar crea probleme datorita inclinarii (uzura rolelor). se poate tripla numarul de role pentru o mai buna fiabilitate in timp?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Desen, schiță?

#3
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Te referi la una cu deschidere orizontala? Daca da, cu siguranta uzura va fi mai rapida. Cel mai bine ai cere lamuriri celor care vind astfel de usi si celor care le monteaza.

#4
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
pai daca cer lamuriri celor care vand, comerciantul va spune mereu ca merge perfect, ca doar e in interesul lui sa-si vanda marfa :)

#5
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Atunci nu ramane decat sa intrebi "mesteri" care monteaza asa ceva. Poti atasa un desen/schita pentru Digix ca vad ca e apt sa iti ofere raspunsuri.

#6
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
O înclinare de 30 grade pentru o ușă e foarte mare. Care îi de fapt aplicația?

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Nu înțeleg exact cum anume înclinată, dar în principiu, răspunsul este negativ. Nu există un astfel de mecanism după știința mea, iar dacă se folosește mecanismul uzual, nu va funcționa bine deloc, pentru că nu e proiectat pentru această poziție. Nu merge nici culisant cu ridicare, nici oscilo-culisant.
Ceea ce ai acolo e probabil de fapt luminator. Se pot face deschideri în luminatoare, dar culisante, never. Soluția ar fi să se facă niște adaptări la zidărie, ca să se poată face montajul uzual, în poziție verticală.

Subiectul nu e bine încadrat aici. Poate primeai răspunsuri mai multe dacă postai unde trebuie, adică aici. Roagă un moderator să mute subiectul.

#8
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Se poate înclina în orice unghi doar ca mecanismul de culisare sa fie tot vertical

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
2/2.2 luminator? ma indoiesc...
omu zice clar ca e usa, nu fereastra
si instalata la exterior...
totul depinde de fiabilitatea necesara... o deschizi de 3 ori pe an sau de 20 ori pe zi?
evident ca pozitia inclinata ii afecteaza functionarea
ai avea nevoie de o solutie dedicata (prototip)

Quote

Se poate înclina în orice unghi doar ca mecanismul de culisare sa fie tot vertical
daca zici tu...
cum vezi posibila functionarea?!? Posted Image

Attached File  Clipboard01.jpg   5.64K   2 downloads

Edited by Nero-d, 28 April 2015 - 09:19.


#10
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
am incercat sa fac o schita
partea hasurata va culisa in partea stanga

Attached Files



#11
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
acum ca am pus schita nu mai doreste nimeni a ma lamuri? sau e de vina 1 mai? :)

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce sa te mai lamureasca colegule?
e necesara o solutie dedicata
schita e binevenita  pentru ca eu imi inchipuiam un gol in zid de 2200/2000 care trebuie sa fie acoperit cu o singura usa glisanta... asta am inteles
poti instala si o usa glisanta de termopan normala dar nu va etansa, poti instala si o usa glisanta culisanta
http://www.simetric....anta-culisanta/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate