Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Plățile cash limitate la 10.000 lei / zi

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Plățile prin bancă pt. sume mai mari de 10.000 lei (29 member(s) have cast votes)

Pentru sumele mai mari de 10000 lei, cum veți achita serviciile?

  1. Prin bancă (13 votes [44.83%])

    Percentage of vote: 44.83%

  2. Cash (ca până acum) / Cash (voi evita ca statul să mă urmărească) (12 votes [41.38%])

    Percentage of vote: 41.38%

  3. 10000 lei cash, restul prin bancă (1 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

  4. Cash, în tranșe (X zile * 10.000 lei) (3 votes [10.34%])

    Percentage of vote: 10.34%

Vote Guests cannot vote

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Cum probabil ați aflat de la știri, in curând, plățile cash vor fi limitate la 10.000 lei /zi restul sumei fiind neaparat transferat/efectuat prin bancă (bineînțeles ca statul român să te poată urmării).

Întrebare: Cine mă împiedică, ca în contractul de vânzare-cumpărare să menționez.

Se va achita suma de 30.000 EUR în 15 tranșe a câte 2000 EUR în perioada 1-15 mai . ?

Nu sunt de acord ca statul să vadă ce fac eu, cu banii mei, munciți la cent. Practic, prin metoda bancară, vor avea control la tot ce mișcă în jur.

Alternative sunt.

Vă întreb sincer: Câți dintre voi veți achita sumele mai mari de 10.000 lei / zi prin bancă doar din cauza apariției acestei legi absurde (care foarte ușor poate fi atacată în instanță)?

Edited by Rhesus, 27 April 2015 - 22:44.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sincer iti raspund: du-te si te culca, ca-i tarziu!...

rar ti-e dat sa intalnesti atatea aberatii pe m2

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 23:06.


#3
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
daca banca ar percepe comision 0 pentru toate conturile si tranzactiile implicate as fi perfect de acord cu asta, dar mie mi se pare un mare abuz pentru ca ma obliga sa cotizez cu bani pentru niste insitutii financiare private. Din partea mea sa moara toti in chinuri groaznice

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Important e ca evazioniști să sufere, cât mai mult, cât mai intens și cât mai des,
A.N.A F. - ul, D.I.I.C.O.T. - ul și D.N.A. -ul să-i bage pe toți la zdup și să-i "execute",
rapid, eficient, fără milă, fără îndurare, " căpușele" trebuie anihilate
să-i lase lefteri și fără nici o șansă de recuperare ... ". ill em all Posted Image a.s.a.p."

Edited by Teophileos, 27 April 2015 - 23:16.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postnexus_3, on 27 aprilie 2015 - 22:56, said:

daca banca ar percepe comision 0 pentru toate conturile si tranzactiile implicate as fi perfect de acord cu asta, dar mie mi se pare un mare abuz pentru ca ma obliga sa cotizez cu bani pentru niste insitutii financiare private. Din partea mea sa moara toti in chinuri groaznice
In general, lumea incaseaza veniturile legale in conturi. Retragerea CASH din cont pentru a efectua plati este mult mai scumpa decat orice tranzactie intra/interbancara.
Tot ca idee, comisioanele de administrare lunara (mai mici sau mai mari) s-ar putea sa contrabalanseze platile cash la care comerciantii nu dau rest complet (de exemplu). Ca sa nu mai spun ca multe conturi generale sunt generatoare si de mici dobanzi...

Edited by dexterash, 27 April 2015 - 23:12.


#6
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostRhesus, on 27 aprilie 2015 - 22:43, said:

Vă întreb sincer: Câți dintre voi veți achita sumele mai mari de 10.000 lei / zi prin bancă doar din cauza apariției acestei legi absurde (care foarte ușor poate fi atacată în instanță)?


Doar mie mi se pare ca asta e doar o actualizare a unei legi de acum vreo 10 ani? A fost atacata in instanta? Ce e nou in ce spui tu aici?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Mă deranjează doar faptul că se dă de mîncat la bandiții de bancheri, altfel nu mă afectează.

#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostRhesus, on 27 aprilie 2015 - 22:43, said:

Întrebare: Cine mă împiedică, ca în contractul de vânzare-cumpărare să menționez.
Se va achita suma de 30.000 EUR în 15 tranșe a câte 2000 EUR în perioada 1-15 mai . ?
Crezi ca nu s-au gandit la asta?

Din 9 mai, odată cu intrarea în vigoare a Legii 70/2015, plățile și încasările în numerar între persoanele fizice și juridice vor fi limitate la anumite plafoane. Tranzacțiile care depășesc valorile stabilite de legiuitor vor fi efectuate în mod obligatoriu prin bancă. Astfel, dacă ești persoană fizică și vrei să vinzi sau să cumperi un apartament, o mașină sau intenționezi să îți transferi dreptul de proprietate asupra unor drepturi sau prestări de servici, incluzând și acordarea/restituirea de împrumuturi, valoarea tranzacție nu trebuie să depășească 50.000 lei/zi. În același timp vor fi interzise încasările și plățile fragmentate în numerar pentru tranzacțiile mai mari de 50.000 lei, precum și fragmentarea unei tranzacții mai mari de 500.000  de lei.

#9
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Comisioanele pentru depuneri de cash in contul unei firme de catre un client persoana fizica nu sunt deloc de neglijat. crede-ma ca stiu bine care este situatia si mi se pare un mare abuz

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cam cate/care ar fi situatiile in care o persoana fizica ar avea sume imense cash, in casa, fara sa fie depuse in banca? Tind sa cred ca nu ar fi prea multe...

Edited by dexterash, 27 April 2015 - 23:22.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdexterash, on 27 aprilie 2015 - 23:21, said:

Cam cate/care ar fi situatiile in care o persoana fizica ar avea sume imense cash, in casa, fara sa fie depuse in banca? Tind sa cred ca nu ar fi prea multe...
Sa nu-i subestimam  pe cei care isi tin banii la saltea.

Si ar mai fi o chestie, eu ii trimit vanzatorului 50k euro pe un apartament, vreo 250 euro (0.5% la retragere) raman comisionul bancii daca vanzatorul vrea sa-i tina in seif. Poate pe langa 50k pare o suma mica, insa avand in vedere efortul depus de banca, 250E mi se pare furt pe fata. Mai baga si taxele pt. cadastru si intabulare, certificat energetic, notar, agentie imobiliara samd si ai sa constati cum esti capusat din toate partile.

Sa lasam scuzele ca evaziune, ca hoti, ca spalare de bani, ca nu asta e solutia.
Baietii destepti primesc mai nou spaga sub forma de galerii de arta, nu prin trazactii bancare.

Edited by gumball3000, 28 April 2015 - 00:04.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
La ora actuala, dat fiind ca s-au stabilizat bancile, nu vad avantajul de a tine banii cash in casa. Ba mai mult, peste o anumita suma este periculos.

Vanzatorul nu este obligat sa-si scoata cash banii (de ce ar face asta, daca la urmatoarea tranzactie/depunere va fi taxat iar?). Corect, poate sa-i tina si in seif(apropos, si seiful si paza lui costa). Dar ajungem iar la randul de mai sus. Ca ti se pare tie mare comisionul... este alta treaba. In general, tranzactiile cash au costuri mult mai mari pentru toti decat cele electronice(logic, nu?), indiferent ca vorbim de microplati(ce povesteam mai sus cu restul), posibilitatea de furt, costurile cu depusul banilor din casa in conturi de catre comercianti(transport, paza, riscuri - costuri care se regasesc in preturile produselor), costurile cu rambursurile cash prin curieri, costurile cu bancnotele deteriorate/pierdute etc.
Restul de taxe (cadastru, intabulare etc) nu au loc in discutia aceasta.

Nu a spus nimeni ca DOAR asta este solutia, dar este una care poate face parte din acel "pachet". "Galeriile de arta" nu sunt utile fara a fi valorificate/vandute, decat daca discutam de "troc direct". Dar acolo este alta poveste...

Pe de alta parte, cati dintre romanii corecti, de "rand", cu salarii medii de 1700RON incasati integral prin banca, vor fi afectati de astfel de masuri?

Edited by dexterash, 28 April 2015 - 00:10.


#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cam multi "dezinteresati" pe aici !!! In general masinile si casele se vand in EURO ! Ia sa ai de platit vreo 50.000 de euro prin banca sa platesti de exemplu o masina ! Ai 50.000 de euro...trebuie bagati in banca si scosi de acolo = comisioane ! Daca de exemplu vrei o masina de la Porsche Romania , operatiunile se fac in lei deci SCHIMBI EURO pe care ii ai la CURSUL LOR NESIMTIT in lei = pierderi mari la schimb valutar si apoi ITI CALCULEAZA leii DIN NOU in echivalentul euro la cursul lor NESIMTIT pentru a-ti face factura ! Deci ai de platit comisioane si de doua ori pierderile la schimb valutar !!! Daca mai platesti si taxe la stat pe depozite pe niste bani deja taxati ....!

Edited by FAP, 28 April 2015 - 00:15.


#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Stai ca nu inteleg calculul cu Porsche Romania.

Daca ai de platit lei si ai EURO in cont, poti sa ii schimbi la cursul bancii din ziua platii, poti sa fii baiat "destept" si sa ii schimbi instant cand crezi ca ai cel mai bun curs sau poti sa negociezi schimbarea lor(mai greu, dar poti obtine asta de la banca).
Daca ai de platit lei si ai EURO cash(dar ajungem la rationamentul de mai sus), ii schimbi unde vrei si ii depui - fie in contul tau de lei, fie direct in contul Porsche.

P.S. Este normal ca Porsche sa incaseze RON pentru ca aceasta este moneda Romaniei, nu EURO/USD sau alta. La fel cum sunt obligate toate persoanele juridice care fac tranzactii (plati/incasari) pe teritoriul Romaniei.
P.S2. Se impoziteaza doar dobanda la depozite, nicidecum depozitul in sine.

Edited by dexterash, 28 April 2015 - 00:25.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdexterash, on 27 aprilie 2015 - 23:09, said:

In general, lumea incaseaza veniturile legale in conturi. Retragerea CASH din cont pentru a efectua plati este mult mai scumpa decat orice tranzactie intra/interbancara.
Tot ca idee, comisioanele de administrare lunara (mai mici sau mai mari) s-ar putea sa contrabalanseze platile cash la care comerciantii nu dau rest complet (de exemplu). Ca sa nu mai spun ca multe conturi generale sunt generatoare si de mici dobanzi...

Si crezi ca masurile acestea sunt luate pentru cei care "In general, lumea incaseaza veniturile legale in conturi."?
Ca pe ceilalti, care iau cash si platesc la fel, doar ii intarzie nitel.

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View PostRhesus, on 27 aprilie 2015 - 22:43, said:

Alternative sunt.

Sunt:
- scoti zilnic 9.900 lei, daca ai timp de joaca
- transferi banii unor terte persoane care au cont la aceeasi banca si aia scot din contul lor. (persoane de incredere, evident)

M-am lovit si eu de situatia asta, vinerea trecuta cand un prieten mi-a cerut 5.000 E imprumut rapid.
M-am dus la banca, stiam ca nu mi-am pus limita la card, doar eu adminstrandu-mi cardurile de una singura, poc, cand sa scot, imi apare nu stiu ce mesaj. Am scos 9.900 lei, m-am dus la ghiseu, tanti imi zice sa sun la call-center, ala de call-center dupa ce imi zice ca daca dau 10 lei imi ridica limita de retragere, apoi se razgandeste: aaa, nu se poate ca sunteti PFA. Da, si? Si nu se poate ca asa e legea. Ii zic, bre nenea, arde ceva urgent, trebuie sa scot banii. Pai transferati-i in cont, zice nenea. Pai e vineri, pranz, banci diferite, pana se face transferul..dureaza, ii intra banii in cont luni. Nu se poate si gata.
Si uite asa, sunt unii stapani pe banii mei.

Concluzia e ca masura incurca, iar cai alternative sunt.

#17
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
sau scoti 9.000 lei zilnic timp de cateva zile, apoi achizi produsul cash :D

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Legea o fi sa impiedice marii evazionisti, insa ii impiedica si pe neevazionisti. Daca te grabesti ca in cazul meu, sa imprumuti un om care are o urgenta majora, se nimereste sa fie vineri-sambata-duminica, nici nu poti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate